Ahogy azt már megszokhattuk, ismét két pályázati kiírás készül a terménytárolók, -szárítók építésére és korszerűsítésére: egy a kisebb léptékű tervekhez és egy másik a komplex beruházásokhoz. Ebben a cikkben a kisebbiket foglaljuk össze.
Maximum 200 millió forint támogatást lehet elnyerni legfeljebb 25% előleg kifizetése mellett a következő célokra (1. célterület):
- Kisméretű fémsilók (30–300 tonna tárolókapacitással) létesítése.
- Terményszárítók, tisztító létesítése, kapacitásnövelése (például: mobil és folyamatos üzemű szárítóberendezések, vízszintes szalagos szárítók).
- Univerzális magtisztítók, elő- és utótisztítók létesítése, kapacitásnövelése.
- Terményszárítók, terménytisztítók, és terménytárolók energetikai hatékonyságnöveléssel nem járó technológiai felújítása, kapcsolódó technológiák létesítése.
- Vetőmagüzem létesítése, kapacitásnövelése, technológiai felújítása, kapcsolódó technológiák létesítése.
A támogatás az elszámolható költségek felét teheti ki. A 2. célterület esetében legalább 10% fajlagos energiahatékonyság-javítást kell megcélozni. Amennyiben megújuló energiaforrást építünk ki, a támogatási hányad 70% lehet.
A pályázónak minimum 10 ezer STÉ üzemmérettel kell rendelkeznie, és árbevételének 40%-a származzon mezőgazdasági tevékenységből. Figyelem! A vállalkozásnak 5 teljes lezárt üzleti év megléte esetén legfeljebb 2 alkalommal lehet negatív az eredménye. 3-4 év működéssel a háta mögött legfeljebb 1-2 veszteséges éve lehet, 1-2 éves működés esetén pedig csak a nyereséges üzemek számíthatnak támogatásra a pályázat keretében. A pontozási táblázat alapos tanulmányozást igényel.
A célra 15 milliárd forint áll rendelkezésre, a kiíró 75–100 támogatott pályázattal számol. A tervek szerint 2025 április 15. és november 10. között 4 szakaszban lehet majd benyújtani a pályázatokat.
A kiírás tervezete itt található.
Ez a cikk is érdekelheti a témában: „Van élet a mérleg után”, avagy tisztítunk, szárítunk és tárolunk.