fbpx

Most dől el a marokkói málna sorsa

Írta: Gönczi Krisztina - 2024 november 29.

Marokkóban eddig ismertelenek voltak azok a nehézségek, amelyekkel újabban a gazdálkodók szembesülnek. Vízhiány, hőstressz, rovarkártevők és betegségek párosulnak munkaerőhiánnyal és növényszer-kivonásokkal. Kezd elmenni a kedvük az egésztől. Más bogyósok felé tekintgetnek.

málna
Fotó: pixabay.com

Nehezebb jót termelni

Marokkóban a málna második szedése augusztus közepétől novemberig tart, a szezon nem rég ért véget. A tavaszt komoly növény-egészségügyi problémák jellemezték, a termés minősége sem volt optimális. „Több betegséggel találkoztunk ebben a szezonban, mint az elmúlt négy-öt évben bármikor. Nehéz volt és mindenekelőtt költséges a baj megfékezése, főként úgy, hogy közben az Európai Unió peszticidekkel kapcsolatos elvárásainak is leget kellett tennünk” – magyaráz egy helyi termelő.

A málna hozama ennek következtében átlagosan 12,5%-kal esett vissza a tavaszi idényben, miközben a termelési költségek nőttek. A gazdaságokban a munkaerőhiányra is panaszkodtak. Március közepe és május között állítólag alig lehetett munkáskezet találni a málna szedésére.

A piacon múlott a befektetés sorsa

Szerencsére az alacsonyabb hozamot és a magasabb költségeket ellensúlyozták a jó árak. Idén átlagosan 20–25%-kal drágábban lehetett eladni ezt a bogyós gyümölcsöt, mint tavaly, egyes időszakokban 40%-kal volt drágább a málna, mint 2023-ban. Az export leginkább az európai piacot és az Egyesült Királyságot célozta.

A málnatermesztés azonban érezhetően kockázatosabbá vált Marokkóban is, ezért a termelők egy része vélhetően az áfonya vagy eper felé fordul. Ezek kisebb tőkebefektetést és kevesebb élőmunkát igényelnek, tehát a kockázatok is kisebbek ezek esetében. A szamóca piacán Marokkó legnagyobb vetélytársa Egyiptom. Ha növekszik a futó szezonban az egyiptomi eper ára, akkor a marokkói termelők is újra kedvet fognak kapni a gyümölcs termesztéséhez.

Ez a cikk is érdekelheti a témában: Feleződik a szerb termelés, drága lesz a fagyasztott málna.