fbpx

Figyelem! Képzés a klímatudatos talajgazdálkodásról

Írta: Szerkesztőség - 2024 november 26.

Az egyre inkább elhúzódó aszályos időszakok hírtelen, rövid idejű csapadékos napokkal váltakoznak. A termésbiztonság, a betakarítható termény mennyisége és minősége, illetve a betegségekkel szembeni ellenállóképesség egyre csökken. A talajok hanyatló állapota ezt a rendkívüli kitettséget tovább erősíti, hiszen a vízháztartásuk és a tápanyagmegtartó- és szolgáltató képességük aggasztó mértékben leromlott. Ennek az égető problémának a megoldására keresi a válaszokat és készíti fel a gazdákat a C-FARMS  projekt, amely egy magyar-szerb összefogásból jött létre a határmenti régióban.

Gazdaságlátogatásokkal kiegészített oktatás

A projekt szerves része egy 6 alkalmas oktatási program, melyre a regeneratív mezőgazdaság iránt érdeklődő gazdákat és tanácsadókat várják résztvevőként. A gazdaságlátogatásokkal kiegészített oktatási programban a résztvevők megismerkedhetnek a klímaváltozás mezőgazdaságra gyakorolt hatásaival, és olyan ismereteket szerezhetnek, melyekkel a gazdaságuk ellenállóképességét növelhetik. Szó lesz egyebek mellett fenntartható tápanyaggazdálkodásról, a talajok egészségének felméréséről és javításáról, szénmegkötésről, takarónövények alkalmazásáról, a regeneratív mezőgazdaságban alkalmazott technológiákról.

Talajvizsgálat a C-FARMS projekttalálkozón

A képzési program legfőbb célja, hogy az azt elvégző gazdák és tanácsadók az elsajátított ismereteiket ne csak alkalmazzák, de tovább is tudják adni. Az érdeklődők bővebb információt a magyar partner email címén szerezhetnek: [email protected]. Az érdeklődők az alábbi kérdőív kitöltésével jelezhetik részvételi szándékukat a Training of Trainers programra: https://forms.gle/WtfNafGzupHtRSSw9

A program elkötelezett és lelkes csapatát Szántóföldi és Zöldségtermesztési Intézet „A Szerb Köztársaság Nemzeti Intézete” vezeti. A konzorcium további partnerei az újvidéki Bačka Regionális Fejlesztési Ügynökség és Magyarországról az ópusztaszeri Vackor Környezet- és Természetvédelmi Egyesület. Az oktatások Magyarországon megvalósuló alkalmai a Talajmegújító Gazdák Egyesületével együttműködésben zajlanak, melynek tagjai a hazai regeneratív mezőgazdaság leghitelesebb képviselői.

A C-FARMS projekt megvalósítása 2024. augusztusában kezdődött az Interreg IPA VI-A Magyarország-Szerbia programon belül. A projekt teljes költségvetése 195.339,75 euró, amelyből 166.038,78 euró az Európai Unió hozzájárulása. A projekt befejezését 2026 januárjára tervezik.

Szénmegkötő technológiák alkalmazásával

A határrégió nagymértékben ki van téve a klímaváltozás hatásainak. Közös megoldásokat kell találnunk a változásokhoz való alkalmazkodásban és a negatív hatások mérséklésében. A projekt általános célja is ez:

  • a klímaváltozás következményeinek tudatosítása,
  • a változáshoz való alkalmazkodás,
  • a negatív hatások mérséklése érdekében új technológiák fejlesztése és alkalmazási lehetőségeinek bővítése.

A klímasemlegesség igen nagy kihívást jelentő törekvés a mezőgazdaságban, amely szén-dioxid-megkötéssel, alacsony CO₂-kibocsátású technológiák alkalmazásával és a hatékonyság javításával érhető el.

A talajban meglévő szerves szénkészletek fenntartása és a szén megkötésének növelése fenntartható talajgazdálkodással egy bíztató lehetőség. A digitális technológiák hozzájárulhatnak az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás képességének erősítéséhez azáltal, hogy támogatják az éghajlati információk áramlását, valamint az éghajlati hatásokra reagáló kommunikációt.

Living Labs, azaz „élő laboratóriumok”

  • A projekt magában foglalja „élő laboratóriumok” (Living Labs) létrehozását a különböző szénmegkötő és talaj-rekarbonizációs technológiák tesztelése és bemutatása céljából:
    • Talajtakarás (takarónövények és szerves talajtakarók);
    • A növények táplálására szolgáló eszközök alkalmazásának irányítása;
    • Csökkentett-, talajkímélő művelés és no-till;
    • Terménydiverzifikáció (vetésforgó és társas vetés);
    • Digitális technológiák.
  • A projekt megvalósítása magában foglalja a klímaváltozásról és a talaj-rekarbonizációról szóló workshopok, képzések (Training of Trainers), tanulmányutak és konferenciák szervezését.
  • A projekt hozzájárul a klímasemlegesség elvének előmozdításához a mezőgazdaságban, valamint a termőföld, mint természeti erőforrás fenntartható használatához.

Ez a dokumentum az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg a Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia Együttműködési Program által. A dokumentum tartalmáért teljes mértékben az Vackor Környezet- és Természetvédő Egyesület vállalja a felelősséget, és az semmilyen körülmények között nem tekinthető az Európai Unió és / vagy a programot Irányító Hatóságnak állásfoglalását tükröző tartalomnak.

talajvizsgálat
Kukorica tarlóba direkt vetett tritikálé Szabó Zoltán kiskunmajsai gazdaságában

Program információk:

Az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia program a 2021-2027-es Európai Unió pénzügyi keretén belül, az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA) keretében valósul meg. A részt vevő országok – Magyarország és Szerbia – „megosztott irányítási rendszere” alapján a program finanszírozza és támogatja a programterületen található szervezetek együttműködési projektjeit: Magyarországon Csongrád-Csanád és Bács-Kiskun vármegyében, valamint Szerbiában Nyugat-Bácska, Észak-Bácska, Dél-Bácska, Észak-Bánát, Közép-Bánát, Dél-Bánát és Szerémség közigazgatási területein.

A program segíti a stabil és együttműködő régió kialakulását és az általános életminőséget a határrégióban. Lehetővé teszi a két ország szervezeteinek gazdasági együttműködését, ápolja a határrégió közös identitását, kulturális és történelmi örökségét, hozzájárul környezeti fenntarthatóságához és biztonságához.

További információkért látogasson el a www.hungary-serbia.eu oldalra.