fbpx

Megközelíthetetlen darázsfészkek ellen is bevetik már a drónt

Írta: MezőHír-2024/10. lapszám cikke - 2024 november 03.

Sokakat rosszul érint, amikor olyan helyre fészkelnek a darazsak, ahol elérhetetlenségük miatt zavartalanul élhetnek, ám az emberek életét kellemetlenül meg tudják zavarni váratlan támadásaikkal. Rengetegféle eszközt vetünk be ilyenkor, hogy visszanyerjük a nyugalmunkat, ám olykor hasztalannak tűnnek erőfeszítéseink. Az agrárágazatban az utóbbi évtizedek egyik legjelentősebb technikai vívmánya, a drón jó hatékonysággal vethető be e tekintetben is az ember szolgálatában.

A dróntechnológia rohamos fejlődése új lehetőségeket nyitott meg több iparág számára, köztük a kártevőirtás területén is. A darázsirtásban a drónok precíziós felhasználását ötvözik különféle irtásra alkalmas technológiákkal, vegyszerrel, lángszóróval vagy éppen vákuummal, ezeket integrálva a darázsirtás folyamatába. Ezzel új technológiai szintre emelik a kellemetlenkedő darazsak elérhetetlen magasságban lévő fészkeinek biztonságos és hatékony megsemmisítését. Ez az innováció nemcsak a munkavállalók védelmét szolgálja, hanem új bevételi forrást is biztosít a kártevőirtó cégek számára.

Haszontalannak tűnő hasznos kellemetlenkedők

Magyarországon főképpen a nyár közepével induló aszályos időszakokban válhatnak kellemetlenkedővé a darazsak. Tolakodó és agresszív természetük, fájdalmas csípésük miatt ellenszenvet érzünk irántuk, jóllehet az agrárium számára kifejezetten hasznosak ezek a rovarok a kártevők elleni védekezésben. A darazsak szerepe jelentős a természetes ökoszisztémában. Ragadozóként kártevő legyeket, egyéb ízeltlábúakat és azok hernyóit fogyasztják, amelyek egyébként mezőgazdasági károkat okozhatnának. Egyes fajok a beporzók közé tartoznak, így hozzájárulhatnak a terméshozamhoz is.

A darazsak azonban veszélyt is jelentenek, különösen, ha fészküket emberek lakókörnyezetében vagy a gazdaságok területén építik. A darázscsípés súlyos egészségügyi problémát, anafilaxiás sokkot is okozhat, főképpen az erre allergiás emberek esetében. Különösen veszélyessé akkor válhatnak a darazsak, amikor fenyegetve érzik magukat. A darazsak fészkük megzavarására tömeges támadással reagálhatnak, amely az emberekre nézve is akár súlyos egészségügyi kockázatokkal járhat.

Különösen veszélyessé akkor válnak, amikor fenyegetve érzik magukat

A darázsirtás nem könnyű és nem is veszélytelen feladat

A darazsak elleni védekezés és irtás nemcsak veszélyes, de igen idő- és munkaerő-igényes feladat is. A darázsfészkek általában nehezen megközelíthető helyeken, például az épületek tetőszerkezetében, a tetőterekben, ereszcsatornákban, fák ágain vagy odúkban, illetve föld alatti üregekben találhatók.

A hagyományos eszközök bevetésével történő darázsirtás során körültekintőnek kell lennünk. A kellő óvatosság és speciális védőfelszerelés használata elengedhetetlen eszköz annak érdekében, hogy elkerüljük a darazsak agresszív támadását. A nagy magasságban épült darázsfészkeket speciális létrával vagy emelőkosaras módszerrel lehet csak megközelíteni, ez a darázsirtási mód azonban a lezuhanás kockázatával járhat. A munkavállalók biztonsága rendkívül fontos szempont a rovarirtó cégek számára különösen olyankor, ha magas helyeken lévő darázsfészkek megsemmisítésére kapnak megbízást.

A darazsak, lódarazsak és más, csípéssel vagy szúrással védekező rovarok gyakran nehezen elérhető, magas helyeken építik fészkeiket, és a technikusok munkaigényes eszközökkel távolítják el ezeket évről évre. A nem megfelelő darázsirtási technika vagy a fészek megzavarása súlyos baleseteket eredményezhet, hiszen a fészküket agresszívan védelmező darazsak sok esetben támadnak csapatban, ami különösen veszélyes lehet az emberre nézve is.

A darázsirtás során alkalmazott hagyományos módszerek gyakran időigényesek, és többszöri megismétlésre is szükség lehet a teljes siker érdekében. A szakemberek a darázsfészket általában speciális rovarirtó szerekkel, kifüstöléssel vagy speciális gázzal igyekeznek megsemmisíteni, vagy a darazsakat ártalmatlanná tenni. A hagyományos védekezés is lehet hatékony, jóllehet időbe telhet, mire a darazsak teljesen eltűnnek, és a fészek semlegesítése is megvalósul.

Éjjel vagy hajnalban

A szakemberek gyakran éjszaka vagy kora reggel végzik a darázsirtást, amikor a rovarok még kevésbé aktívak, és így kisebb a támadások kockázata is. Az irtás után elengedhetetlen a darázsfészek teljes eltávolítása és megsemmisítése is, hogy ne vonzza a környékre a többi darazsat. A hagyományos módszerek bevetése akadályokba ütközhet nagyobb magasságban, nehezen hozzáférhető helyeken, valamint a vegyszerek használata környezetvédelmi aggályokat is felvethet, amennyiben nem sikerül célzottan csak a darázsfészekre irányítani a szert.

Jóllehet számos eszköz áll a rovarirtással foglalkozó vállalkozások rendelkezésére, mindegyiknek vannak hátrányai, amelyek bizonyos körülmények között alkalmatlanná vagy veszélyessé tehetik ezeket. A létrák nagyobb magasságban is hozzáférést biztosíthatnak a darázsfészkekhez, ám legalább két technikus szükséges ahhoz, hogy a munkát biztonságos körülmények között végezzék el. Ehhez viszont legalább kétszerannyi munkaerő szükséges.

A létrán dolgozó rovarirtó szakembereknek közvetlenül a darazsak fészke közelébe kell férkőzniük, mert csak így tudják a rovarirtó szereket célzottan a darázsfészekre permetezni. Ez azonban rendkívül veszélyes, még akkor is, ha az akár 12 méternél is magasabbra épített darázsfészkek elérését is lehetővé tevő emelőkosaras gépekkel próbálják munkavédelmi szempontból biztonságosabbá tenni a folyamatot. Az emelőgépek elérik a legmagasabb helyeket is, de mozgatásuk nehézkes, és a bérleti díjjal is számolni kell, ha ilyennel végez darázsirtást egy vállalkozó.

A létrák és emelők használatakor a lezuhanás veszélye akár végzetes is lehet. A vállalkozóknak külön biztosításról kell gondoskodniuk a veszélyes munkakörülmények miatt, ami a tevékenységet tovább drágíthatja. A dróntechnológia szélesebb körű alkalmazásával egyrészt a munkaerőköltség, másrészt a munkahelyi balesetek megelőzése miatt vagy éppen következményeként felmerülő járulékos költségeket lehetne csökkenteni.

Egy lángszóróval felszerelt drón a fa tetején lévő darázsfészket semmisít meg Kínában
(forrás: Blue Sky rescue)

Drónos darázsirtás kínálta lehetőségek

A világon nagyon sok helyen kísérleteznek azzal, hogy modern technikai eszközökkel, drónok igénybevételével fejlesszenek ki olyan darázsirtó módszert, amely jelentős előrelépést jelent a hagyományos eljáráshoz képest, mivel célzottan bevethető az emberek számára nehezen megközelíthető helyeken, akár nagyobb magasságokban is, és nem igényel emberi jelenlétet a fészek közvetlen közelében. Ezek a módszerek különböző technológiákra épülnek.

Felderítés kamerával felszerelt drónsegítségével

Az első lépés a darázsfészkek pontos felderítése, helyének lokalizálása és a helyzet feltérképezése. A kamerával ellátott drónok segítségével gyorsan és pontosan azonosíthatók a fészkek még a nehezen megközelíthető helyeken is. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a szakemberek előzetes információk birtokában hatékonyabban tervezzék meg az irtást.

Precíziós vegyszeres darázsirtás drónnal

A Philadephia állambeli Drexel Egyetem startupja, az AeroPest azon dolgozik, hogy minél inkább kiterjessze a dróntechnológia alkalmazását egyebek mellett a darázsirtás területére is. Az AeroPest startup fejlesztette a darázsirtó drónja prototípusát, amelyet „Hummingbird”, azaz kolibri néven emlegetnek. Ez a darázsirtó drón vegyszeres permetezőrendszerrel és tartállyal van felszerelve. A drónok segítségével egészen rá tudnak közelíteni a darázsfészekre, majd precíziós eljárással, célzottan tudják a darazsak fészkére kiszórni a vegyszert. Ehhez az eljáráshoz nincs szükség létrára vagy emelőkosaras gépekre, a drón, a szükséges előkészületeket követően, a talajról vezérelhető.

Ez a módszer biztonságosabb a munkavállalók számára, továbbá az eljárás vegyszerigénye is alacsonyabb, azaz környezetkímélőnek tekinthető. Ezek a drónok képesek célzottan permetezni a darázsfészkeket, anélkül, hogy az ember közvetlen jelenlétére lenne szükség a fészeknél. Ez nemcsak hatékonyabb, de biztonságosabb is, mivel az irtást végző személyek így nincsenek kitéve a darazsak agresszív támadásának sem, és a precíziós technológia lehetővé teszi a vegyszerpazarlás és a környezet felesleges szennyezésének az elkerülését.

Lángszórós drónokkal a darázsfészkek ellen

Közép-Kína területén egy különleges módszer terjedt el, amelynél lángszóróval felszerelt drónokat használnak a darázsfészkek megsemmisítésére azokban a térségekben, ahol rendkívüli mértékben elszaporodott a lódarázs. A Blue Sky Rescue nevű csoport drónja benzintartállyal és fúvókával van felszerelve. Ezek a hatkarú drónok közvetlen közelről borítják lángba a darazsak fészkét, valamint a közvetlen környezetét.

Bár ez az eljárás rendkívül látványos és hatékony, komoly kockázatokat rejt magában amiatt, mert a környezetre nézve tűzveszélyes. E közvetlen tűzokozás veszélye miatt különösen hatékony lehet ez a módszer a föld alatti darázsfészkek kiirtásához, ahol a hagyományos vegyszerek nem mindig érik el a kívánt hatást.

Vákuumos drónok bevetése a darázsirtásban

Japánban egy takarítóvállalkozás ötlete nyomán vákuumtechnológiát építettek a drónokra. A kürtalakú vákuumos szerkezettel a darazsakat egyszerűen kiszippantják a fészkükből (a drónról készült videó itt megtekinthető: mainichi.jp/english/articles/20211224/p2a/00m/0sc/010000c). A Duskin cég videóján bemutatja, a közel kétórás művelet egy rövidke részletét. A felvételen egy 80 cm széles drón látható, amint egy 35 cm-es darázsfészket szed szét, amelyet a területen nagyon nagy populációban előforduló darazsak építettek egy raktárépület eresze alá, Hjógo prefektúra hegyvidéki részén, Japánban.

Vákuumos darázsirtás drónnal

A Duskin cég maga is kénytelen volt visszautasítani a térségben azokat a megbízásokat, amikor a darázskolónia túl naggyá és veszélyessé vált, vagy a fészkek túl magasan helyezkedtek el. Ezeknek a veszélyeknek az elkerülése érdekében a cég a korábban a csótányok elleni küzdelem céljából kifejlesztett vákuumrobotikát adaptálta a drónokra. Ez a módszer biztonságos és környezetbarát, mivel alkalmazásával elkerülhető a vegyszerek használata. Ezzel a darázsirtási eljárással a rovarok fizikailag kerülnek eltávolításra. A vákuumos megoldás különösen hasznos lehet, amikor a fészkek nehezen hozzáférhető vagy éppen tűzveszélyes helyeken találhatók.

A drónos darázsirtás előnyei és hátrányai

A drónos darázsirtásnak számos előnye van. Először is, a drónok használata jelentősen csökkenti az emberi veszélyeztetettséget, mivel a szakemberek biztonságos távolságból végezhetik az irtást. Emellett a drónok hatékonyabbak a nehezen megközelíthető területeken, ahol a hagyományos módszerek nem minden esetben alkalmazhatók. A hőkamerás drónok pontosabb felderítést biztosítanak, míg a vegyszeres drónok célzott irtást tesznek lehetővé, csökkentve a környezet terhelését.

Ugyanakkor, mint minden egyéb módszernek, vannak hátrányai a drónos eljárásoknak is. A drónok használata még viszonylag új technológia, és nem mindenhol alkalmazható hatékonyan. Városi környezetben vagy kedvezőtlen, szeles időjárási körülmények között a drónok irányítása nehézkesebb. Ezenkívül maga a drón és a hozzá kapcsolódó technológia meglehetősen költséges, ami korlátozhatja a széles körű alkalmazhatóságot, különösen kisebb, családi vállalkozások számára.

Talán a jövő technológiai és életmódbeli trendjei még inkább alkalmassá tehetik az egyébként is még számos lehetőséget magában rejtő drónok alkalmazását a darázsirtásra szakosodott területen is.

SZERZŐ: FESZTÓRY OTTÓ