Kazahsztán három év alatt a semmiből jött fel és előzött le minket a napraforgóolaj termelésében és exportjában. A románok szintén gyorsan közelednek hozzánk, eközben a franciák vészesen csúsznak lefelé a világ topexportőreinek ranglistáján.
Nagyon belehúztak
Kazahsztán folyamatosan fejleszti az olajos magvak feldolgozását és fokozza ezek exportját. A nemrég lezárult értékesítési szezonban mintegy 444 ezer tonna napraforgóolajat adott el a külpiacokon. Ez 43%-kal haladja meg az előző szezon 310 ezer tonnás mennyiségét, és ezzel megelőzte a világranglista eddig hatodik helyén álló Magyarországot is. 2021-ben még csak a toplista 13. helyét foglalták el a Világbank napraforgómagot és -olajat együtt kezelő felsorolásában.
A hivatalos statisztikák szerint az összes fontos importőr növelte a kazah növényolaj vásárlását. A termék 5 legnagyobb importőre az utóbbi években Üzbegisztán, Kína, Tádzsikisztán és Afganisztán. Tavaly az ötödik helyre Lettország futott be, maga mögé utasítva Kirgizisztánt. A balti állam bő 6 ezer tonnás rendelése a kazah kivitel mintegy 1%-át tette ki. A kazahsztáni napraforgóolaj 41%-a (184 ezer tonna) Üzbegisztánba került (125 ezer tonna), 37%-a pedig Kínába (164 ezer tonna). Az arányok alig változtak 2022/23-hoz képest, a mennyiségek azonban lényegesen nőttek.
A toplista jelenlegi állása
Magyarország 2023 folyamán 391 ezer tonna napraforgó(magot és) -olajat exportált, és ezzel a világranglista 6. helyét foglaltuk el a Világbank adatai szerint. Az EU-ban csak Bulgária tudott nálunk is többet feldolgozni és saját termelésből a nemzetközi piacra vinni (Hollandiát ne számítsuk ide). A bolgárok 662 ezer tonnás kivitelt valósítottak meg. A román export is felfutóban van (bár ebben a mag kivitele fontos szerepet játszik), 2023-ban már 289 ezer tonnánál jártak. Őket már tavaly is Kazahsztán követte a világranglista 9. helyén, Franciaország pedig csak a 10. helyre tudott befutni a 196 ezer tonnás exporttal.
A 2023/24-es értékesítési szezont tekintve a toplista élén továbbra is Ukrajna és Oroszország állnak. Az előbbi mintegy 5,8 millió tonna napraforgóolajat értékesített, Oroszország pedig a saját közlése szerint talán elérte az 5,2 millió tonnát. A háború előtt még így alakultak ezek a számok: Ukrajna mintegy 6, Oroszország 3,5 millió tonna. A mennyiségek növekedése és az orosz felzárkózás tempója döbbenetes, még akkor is, az orosz számokban lehet némi torzítás.
Visszatérnek a vámok
Megjegyezzük: az orosz exportsikerekben közrejátszott, hogy az olaj exportvámját 17 hónapon át 0%-os szinten tartották. Ez most, novemberben fog először 2891 rubel/tonnára emelkedni, a napraforgódara kivitelét pedig tonnánként 3422 rubellel sarcolják meg. A mag kivitelét már eddig is akadályozták, az exportvám mértékét szeptembertől 50%-osra emelték. Az EU a maga részéről szintén 50%-os vámot rak minden orosz/fehérorosz forrásból érkező olajmagra és termékeikre.