fbpx

Messze még a vetés vége; egyszerre sorol a búza és az árpa

Írta: Gönczi Krisztina - 2024 október 28.

Az október 22-i adatok alapján most a búzavetés felénél járunk, sőt, még az árpából sem került minden földbe. A szója betakarítása turbó fokozatba kapcsolt, és szép számokkal zárulhat.

búza sorol
Nem ritka látvány a soroló állomány, és még a vetés fele is hátravan (fotó: Horizont Média)

Turbóba kapcsolt a betakarítás

A legfrissebb adatok alapján az utóbbi három hétben a legtöbb gazdaságban a betakarítási munkákkal igyekeztek végezni. Október elsején még a szójaterület csaknem felén a kombájnokat várták az állományok, és a kukoricaterület 27 százaléka is érintetlen volt még. A számok alapján sok bő termésű kukoricatábla csak most került sorra. Ha minden így halad tovább, csak összejön az 5 millió tonna! A termés toxinosságát illetően, sajnos, nem érkeznek jó hírek. Örvendetes, hogy az utóbbi három hétben 40 ezer hektárról került le a szója. A növény összesen 104 ezer hektár átlagában produkált 2,27 tonnás hozamot, ami meglepően jó, tekintve a nyári hőséget, a sok új belépőt és a megcsúszott aratást. Tekintve, hogy a növény alacsonyabb költségszinten termelhető, mint a napraforgó, támogatás kapcsolódik hozzá és kiváló az ára, sokak számára hozhat idén sikerélményt. A két olajnövény nyereségességét ebben a cikkben vetettük össze.

őszi munkák készültsége
Őszi munkák készültsége október 22-én (forrás: NAK)

Novemberre maradt a vetési munka fele

Érdekes módon az október elsejei számokhoz mérten 12 ezer hektárral nőtt a repce területe. Lehetséges, hogy vannak, akik októberben vetették el? Mindenesetre így is 20 éves mélyponton áll a növény területe. Kevésbé furcsa, de azért szokatlan jelenség, hogy az árpa tervezett területének 23 százalékán még nem került földbe a mag október 22-re, a tritikálé 69, a búza vetése pedig csak 49 százalékos készültségen állt. Ennek egyik oka, hogy október 11-én még az ország teljes területén 94–100 százalékban vízzel volt telítve a talaj felső rétege, sem betakarítani, sem vetni nem lehetett. A másik, hogy már nem is nagyon siettetjük a dolgot. A vírusvektorok kikerülése már egy október végi vetéssel sem biztos, hogy sikerül.

Az időjárás-előrejelzés idén is az átlagosnál jóval melegebb télelőre utal. Szeptember 6-án ezt írtuk: „A vetést halasszuk a hónap (október) második felére, hogy a bőséges novemberi esők jó kezdést adhassanak az állománynak. Tekintve, hogy a december extrém meleg lesz, a döntésnek nincs különösebb kockázata.” Úgy tűnik, akarva-akaratlanul ez meg is valósul. A vetési munkákból sok maradt novemberre, és az országban járva rengeteg soroló vagy háromleveles kalászosállományt látunk. Egyébként Oroszországban és Ukrajnában is fejletlenek a búzák, csak náluk még fagyveszély is veszélyezteti a fejlődő növénykéket.