Idén a levéltetvek nyomán fellépő vírusbetegségekről, a mindenbe belekóstoló gyapottok-bagolylepkéről és az ismét nagy területeken pusztító makrofomináról hallottunk a legtöbbet. A cukorrépa sem tudott elbújni a kórokozók elől.
Az Agrometry növényegészségügyi szakértője a közösségi oldalon arról számol be, hogy eléggé vegyes a cukorrépa-állományok képe. Helyenként akkora répatestek fejlődtek máris, hogy a felszedő is „faragni” fogja őket, másutt pedig elérhetetlen távolságban vannak ettől a növények. A tőállomány többnyire rendben van, a gyomosodással már vannak problémák. Leginkább a kórtani helyzet ad okot az aggodalomra.
A szakember szerint az öntözött területeken jellemzően a cerkospórás levélfoltosság okoz levélpusztulást, az öntözetlen táblákon pedig a nyári gyökérrothadás, a makrofominás megbetegedés miatt halnak el a növények. A makrofomina már kis részben az öntözött területeken is előjön.
Ezek mellett, szerencsére, találhatók olyan táblák is, ahol egyik kórokozóval sincs komolyabb probléma. A cerkospóra a könnyebbik ellenfél, az ellen létezik hatékony megoldás, de a makrofomina ellen még nem igazán találtuk meg. Sajnos ez a betegség mára országosan jelen van. A tartós forróság tovább rontja a helyzetet, szinte biztos, hogy további területeken fognak megjelenni a kórokozó tünetei, illetve a már meglévő foltok tovább fognak növekedni – int a szakértő.