A rendszerek és alkatrészek beszállítóipara kulcsszerepet játszik az innovatív mezőgazdasági technológia fejlesztésében. A „Systems & Components Trophy – Engineers’ Choice” díjjal a DLG olyan újszerű vagy jelentősen továbbfejlesztett tulajdonságokkal rendelkező alkatrészeket vagy rendszereket tüntetett ki az Agritechnica 2023 kiállításon, amelyek jelentősen hozzájárulhatnak a mezőgazdasági gépek fejlesztéséhez és gyártásához.
Az Agritechnica 2023 kiállítás részeként a DLG odaítélte a „Systems & Components Trophy – Engineers Choice” (Rendszerek és alkatrészek trófeája – mérnöki választás) díjat. A harmadik alkalommal megrendezett versennyel kívánják elismerni a beszállítóipar jelentős szerepét a mezőgazdaság innovációs fejlesztése terén. A benevezettek közül először 21 jelöltet választottak ki a döntőbe, és ezek közül a fejlesztőmérnökökből álló többtagú zsűri online szavazás keretében három nyertest hirdetett ki. A díjakat 2023. november 12-én, ünnepélyes keretek között adták át. Röviden ismertetjük a díjazottakat és néhány döntős terméket.
Agreenculture AGCbox navigációs rendszer
A francia Agreenculture SAS vállalat olyan innovatív technológiai modulokat tervez, gyárt és telepít, amelyek lehetővé teszik a gyártók számára, hogy terepjáró gépeiket autonómabbá, intelligensebbé, biztonságosabbá és a végfelhasználók által jobban irányíthatóbbá tegyék.
A vállalat AGCbox elnevezésű díjazott terméke helymeghatározó és vezérlőegységből áll, amelyet a mezőgazdasági autonóm robotokhoz terveztek geokerítési jellemzőkkel és számos hozzáadható funkcióval. Az AGCbox egyedi tervezésű, GNSS-alapú (műholdas) navigációs kommunikációs rendszere kiegészítve az RTK-egységgel olyan algoritmust tartalmaz, amely centiméteres pontossággal precíz helymeghatározásokat tesz lehetővé. Az AGCbox integrálható a robotrendszerekkel, így a robotgép CAN-buszához csatlakozva át tudja venni a gép problémamentes munkavégzésének irányítását.
A díj odaítélésénél a zsűri külön értékelte az AGCbox rendszer „Safencing” elnevezésű geokerítés képességét, amely helyzeti integritáson alapul. Ez a mechanizmus lehetővé teszi a robot számára, hogy azonnal leállítsa működését, ha bármilyen bizonytalanság merül fel a helyzetével kapcsolatban. Az integritástényező döntő szerepet játszik a pontos gyomirtás biztosításában, anélkül, hogy kárt okozna a növényekben vagy a kijelölt területen elhelyezkedő tárgyakban.
Az AGCbox az első GNSS-alapú (műholdas) navigációs kommunikációs rendszer, amellyel pontosan követhető a gép terepi helyzete. Ha a gép elhagyja a kijelölt munkaterületét, akkor az operációs központba riasztójelzés érkezik, ami után az operátor új vezérlőutasítást tud küldeni a gépnek (1. kép).
Az új AGCbox a világ első hitelesített geokerítési rendszere terepjáróalkalmazásokhoz, amely valóban autonómmá teszi a robotokat, felülmúlva a korábbi megfigyelési módszerek hiányosságait. Ez a pozícionáló- és irányítóeszköz lehetővé teszi Európában a mezőgazdasági gépek emberi felügyelet nélküli legális működését.
Bondioli SFT PRO EDI intelligens kardántengely
A német Bondioli & Pavesi Gmbh vállalat SFT PRO EDI elnevezésű intelligens kardántengelyterméke ugyancsak díjazott lett (2. kép).
Az EDI elektronikus adatcserét jelent a kardántengely szenzora és az üzemeltető (gép vezetője, tulajdonosa, karbantartója) között. A mérőegység villamosenergia-ellátását a kardántengelyen elhelyezett kis méretű generátor biztosítja.
Az SFT PRO EDI rendszer figyeli és rögzíti a kardántengely és a gép munkakörülményeit, az átvitt nyomatékot, az axiális terhelést, a forgási sebességet, a csatlakozási szögeket, a rezgéseket, a kardánkeresztek hőmérsékletét és a ledolgozott üzemórákat. A rendszer dedikált elektronikus egysége összegyűjti, elemzi az adatokat, amelyek segítségével diagnosztizálható a kardántengely, előre jelezhető a karbantartás ideje, optimalizálható a munkagép géphasználata. A feldolgozott adatok a traktor vezetőfülkéjében elhelyezett terminálon is megjeleníthetők. Az SFT PRO EDI rendszer vezeték nélküli adattovábbítása ISOBUS-, Bluetooth vagy NFC- (okostelefonos) módszerrel valósítható meg.
Zunhammer GmbH FLUSTO pneumatikus szelep
A német Zunhammer GmbH vállalat pneumatikus, FLUSTO elnevezésű, hígtrágya elzárására, szabályozására és adagolására szolgáló szelepei is díjat nyertek (3. kép).
Az új FLUSTO pneumatikus működtetésű szelepeket a hígtrágyaelosztó gémek szakaszszabályozására fejlesztették ki. A szelepek egy külső átlátszó műanyag házból és egy 40 mm belső átmérőjű rugalmas tömlőből állnak. Ha sűrített levegőt juttatnak a külső házba, a belső tömlő összenyomódik, és a trágya áramlása megszakad. A szelepek zárása sűrű hígtrágya esetén is könnyen működik, és még az idegen testek sem akadályozzák a működést. A hagyományos szelepekkel ellentétben ennek a szelepnek belsejében nincsen alkatrész, ezért minden, ami átfér a lefolyótömlőkön, átfér a FLUSTO szelepeken is. A működtetést a munkagép igényének megfelelően, ISOBUS-vezérlés alapján a pneumatikarendszer végzi. Ezek a szelepek kis méretűek, karbantartást nem igényelnek, az átlátszó külső ház nagy előnyt jelent a hígtrágya áramlásának ellenőrzésében.
Schumacher ARISTA terményemelő
A német Schumacher GmbH vállalat ARISTA elnevezésű terményemelője, Quick-Fit rendszerrel, a megmérettetés során döntőbe került (4. kép).
A családi tulajdonban lévő vállalat innovatív alkatrészeket fejleszt, gyárt és forgalmaz a mezőgazdasági betakarítógépekhez. A terményemelők fejlesztésének nagy hagyománya van a vállalatnál, ma is több típust gyártanak. A terményemelők nélkülözhetetlenek a különféle termények, például a gabonafélék és a szója betakarításánál.
Az új ARISTA terményemelő gyorsbeilleszthető Quick-Fit rendszere a pattintható zár egyszerű mechanizmusán alapul, nincs leeső, elguruló alkatrész (5. kép).
Ez lehetővé teszi a kezelők számára az emelő gyors felszerelését, eltávolítását és beállítását külön szerszámok alkalmazása nélkül is, ami időt takarít meg a kezelő számára. Az új, gyorsan elhelyezhető terményemelő másik előnye, hogy a védőburkolat tetejére szerelhető. Így a rögzítési mechanizmus nem zavarja a flexibilis kombájnvágófejeknél a kívánt szükséges hasmagasság és a beállítás megtartását.
Rockinger KS80 golyós vonóhorog biztonsági érzékelővel
A német Rockinger Agriculture GmbH vállalat (2001 óta a német JOST Werke SE része) golyós vonóhorog biztonsági érzékelő rendszere is a döntőbe került (6. kép).
Ritkán előfordul, hogy a KS80 golyós vonóhorog és a vonójármű kapcsolata a szerkezet reteszelésének hibája miatt balesetveszélyes helyzetet okoz. Ezt a veszélyhelyzetet igyekszik a Rockinger új érzékelőrendszere kiküszöbölni. Az új Rockinger KS80 golyós vonóhorog biztonsági elektromos érzékelővel van ellátva, amely regisztrálja a vonószerkezet kapcsolatát, reteszelését. A vonószerkezet-kapcsolat állapotát a rendszer vezeték nélküli megoldással (elektromágneses hullámokkal) a vezetőfülkében lévő kijelzőn megjeleníti. Hibás vonószerkezet-kapcsolat esetén a jármű vezetője kijavítja a hibás kapcsolatot, így a vontatójármű és a pótkocsi vagy a munkagép kapcsolatából előforduló veszélyhelyzet elkerülhető. A jelenleg még prototípus fázisban lévő változatok nagy igénybevételre, 4000 kg függőleges terhelésre és akár 130 kN vonóerő elviselésére alkalmasak.
Szerző: Dr. Varga Vilmos ny. okl. gépész- és villamosmérnök