Nemcsak a terményárak esnek, hanem a termelés költségei is. A földgáz, a benzin, a gázolaj, a nitrogénműtrágyák mind lényegesen olcsóbbak, mint az év elején. Bár a búza ára csak a fele a tavalyinak, de a mészammon-salétromé is a harmadára esett.
3-6 havi mélyponton az energiaárak
A visszafogott kereslet és a bőséges kínálat hatására az európai földgáz határidős ára 36 euró alá esett megawattóránként decemberben, ez három hónapja a legalacsonyabb érték. A téli hőmérséklet a kontinensen a december eleji hideg után most mérsékeltnek mondható, kevés gázt fűtenek el a háztartások. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy az európai gázkészletek január elejéig minden eddiginél magasabb szinten maradnak.
A nagy készletek miatt a határidős Brent nyersolaj hordónkénti ára is 73 dollár körüli szintre zuhant szerdán, június óta nem láttunk ilyen árakat. Oroszország, az USA, Kanada és Brazília fokozatosan növeli a termelését. Eközben a világgazdaság gyengélkedik, mérsékelt a kereslet.
Még olcsóbb a benzin és a gázolaj
Alapvetően ez és a 380 forintot ritkán átlépő euróárfolyam az oka annak, hogy hazánkban is esnek az üzemanyagárak. A szerdai áresést követően péntektől ismét olcsóbbá válik az üzemanyag. A benzin esetében literenként bruttó 6 forintos csökkenés várható, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal kell kevesebbet fizetni. Így az átlagárak december közepén az alábbiak szerint alakulnak:
- 95-ös benzin: 558 Ft/liter,
- gázolaj: 583 Ft/liter.
Fele-harmadába kerül a nitrogénműtrágya
A németországi importkikötőkben a granulált karbamid tonnája most mintegy 240 euróval olcsóbb, mint az év elején volt. A 430 euró körüli árszint 35 százalékos áresést jelent január óta. Hazánkban is csökkentek a nitrogénformák árai. a karbamidot nettó165 ezért forintért, a mészammon-salétromot (MAS) 115 ezerért, az ammónium-nitrátot 145 ezerért, a 30%-os nitrosolt 128 ezerért meg lehetett venni november végén.
A gazdálkodók az őszi vetéseknél még erősen spóroltak a komplex műtrágyákkal, de a mostani nitrogénárakkal többnyire megbékélnek. A tavalyi, 240-340 ezer forintos MAS-árszintekhez képest most csak a harmadába kerül ez a tápanyag, de még mindenki jól emlékszik a 2020 végi, 85 ezer forintos árszintre, és arra is, hogy az, aki tavaly az „akciós” nitrogénből vásárolt, tonnánként mintegy 100 ezer forintot bukott a tavaszi árakhoz képest. (Lásd még: Sokkal olcsóbb lett a műtrágya, mégis laposabb a pénztárca.)
Sokan erre alapozva most is várnának a vásárlással, de ez nem bölcs dolog. A 115 ezer forintos árszint már nagyon padlóközeli, és tavasszal felhasználási csúcs van. Ha a világban nem történik valami eget verő fordulat, akkor ezen az árszinten már érdemes költeni a növényekre.