Az Európai Unió 2022. június 30-án lezárta az átfogó kereskedelmi megállapodásról szóló tárgyalásokat Új-Zélanddal. Most is a gépipar és sertésszektor a kedvezményezett.
A szabadkereskedelmi megállapodásra vonatkozó hatásvizsgálat szerint az Új-Zéland és az EU közötti kereskedelem várhatóan 30%-kal növekszik, és pusztán a vámok eltörlésével a vállalkozások évi 140 millió eurót takarítanak meg. Ezenkívül az EU Új-Zélandra irányuló befektetései több mint 80%-kal növekedhetnek.
Mit kap Új-Zéland?
A gyakorlatban a jelenlegi új-zélandi export 91%-a már a hatályba lépés első napjától kezdve vámmentesen léphet majd be az EU-ba, ez az arány 7 év után 97%-ra fog emelkedni.
Az Új-Zélandról érkező termékek a következő kedvezményekben részesülnek:
- A hagyma, az alma és más kertészeti termékek az első naptól kezdve mentesülnek az uniós vámok alól.
- Azonnal vámmentessé válik szinte minden hal, kagyló stb.
- A borokra rögtön megszűnnek a vámok.
- A Mānuka méz tarifái az első napon megszűnnek, az összes többi méz esetében 3 év alatt épülnek le.
- Vajból az új szabadkereskedelmi kvóták alapján 7 év alatt 5000 tonnáról 15.000 tonnára nő a behozható mennyiség, miközben a vámok is minimálisra csökkennek. (Új-Zéland évente csaknem 75 ezer tonna vajat hozhat be az EU-ba tonnánként 700 eurós vám mellett.)
- Sajtból a vámmentes szabadkereskedelmi kvóta 7 év alatt 8.333 tonnáról 25.000 tonnára nő. (+WTO-kvóta: 6031 tonna vámmentesen.)
- Tejporból 7 év alatt 5000 tonnáról 15.000 tonnára nő a jelenlegi tarifa 20%-a mellett behozható vámkontingens.
- Marhahúsból 7 év alatt 3333 tonnáról 10.000 tonnára nő a 7,5%-os vám mellett behozható mennyiség.
- Juhhúsból 38.000 tonna érkezhet az EU piacára, a vámot 7 év alatt törlik el teljesen. A mennyiség 35%-a hűtött és 65%-a fagyasztott juhhús lehet. (+WTO-kvóta: 125.769 tonna vámmentesen.)
Mit kap cserébe az EU?
Az Új-Zélandra érkező uniós termékek a következő kedvezményekben részesülnek:
- Az autók és gépjárműalkatrészek, gépek, vegyszerek, gyógyszerek, textíliák, ruhák cipők esetében a tarifák a jelenlegi szint 5-10%-ára csökkennek.
- Sertéshúst, borokat, pezsgőt, édességeket és állateledelt a jelenlegi vámszint 5%-án lehet exportálni Új-Zélandra.
Ki jár jól?
Lényegében a német hús- és gépipar jár a legjobban az egyezménnyel, némi gesztust gyakorolva a francia borászat és az olasz édesipar felé. Magyarország számára csak a borok és az állateledelek terén nyílik némi mozgástér, míg tejtermelőink, méhészeink, kertészeink és juhászaink búsulhatnak. Az egyezmény aláírását követően a szöveget továbbítják az Európai Parlamentnek. Ha az Európai Parlament hozzájárulását adta, és a megállapodást Új-Zéland ratifikálta, az leghamarabb 2024-ben hatályba léphet. Hazánk támogatta a megállapodást.
Kapcsolódó írásunk: Egy tucat szabadkereskedelmi egyezményre készül az EU.