A tavalyi kiváló holland hagymatermést idén egy átlagosnál gyengébb szezon követte. Hollandia az EU meghatározó hagymatermelője, így az itteni termés lényegesen befolyásolja az európai árakat.
Kisebb területről kisebb átlaghozam
Az idei visszaesés az hozamok és a csökkenő terület együttes következménye – írja FruitVeB. A hagymafélék vetésterülete idén 27.400 hektár volt, 9 százalékkal kevesebb, mint tavaly. Ebből 22.500 hektáron vöröshagymát termesztettek, a lilahagyma vetésterülete pedig 4900 hektár körüli volt. A hagymafélék hektáronkénti hozamát idén 44,2 tonnára becsülik (vöröshagyma: 44,5 t/ha, lilahagyma: 42,9 t/ha), ami 10 százalékkal alacsonyabb a tavalyinál.
Az alacsonyabb hozam és a csökkenő termőterület együttesen vezetett a 18 százalékos terméscsökkenéshez, igaz, a tavalyi év kiemelkedően jó volt. Az alábbi grafikon jól érzékelteti: 2022 egy gyenge-átlagos évjáratnak felelt meg Hollandiában.
Jut exportra, de drágán
Az idei országos hagymatermés 1,2 millió tonna körül alakul, ebből 1 millió tonna a vöröshagyma és 210 ezer tonna a lilahagyma. Várhatóan 283 ezer tonna áttelelő hagymát takarítanak be az idén.
Wim Waterman hagymakereskedő szerint a délkelet-európai rossz termés miatt elsősorban ebben a régióban lesz kereslet a holland hagymára Európában, bár először az olcsóbb lengyel áru érkezik meg ezekre a piacokra. A kereskedő úgy látja, a holland portéka iránti világpiaci kereslet elmarad az ilyenkor szokásos szinttől. Ennek oka elsősorban az, hogy a nagy ázsiai piacokat, például a Fülöp-szigeteket, az olcsó kínai hagyma dominálja.
Lásd még a témában: Holland hagyma: az inflációs várakozások ártanak a piacnak.