Amint felállt az Aszály-veszélyhelyzeti Operatív Törzs, máris kaptunk egy kis esőt… A tréfát félretéve, azonnal született öt gyors intézkedés az aszállyal sújtott termelők megsegítésére. Az öntözés egésznek ügye azonban továbbra is egyhelyben topog.
Az Isten pénze sem elég…
Tavaly 50 százalékkal emelkedtek a kárenyhítési alaphoz való hozzájárulási összegek, ennek ellenére elfogyott a pénz a kasszából – jelentette be a kormányzat a múlt héten. Ezzel egyidőben felállt egy új munkacsoport, az Aszály-veszélyhelyzeti Operatív Törzs, amelyik az első ülését követően öt pontból álló, azonnali intézkedések bevezetését javasolja.
- A kormány hitelmoratóriumot rendel el 2022 szeptemberétől 2023 év végéig a mezőgazdasági vállalkozások beruházási és forgóeszköz hiteleire. A gazdák dönthetnek arról, hogy élnek-e a lehetőséggel.
- A bajba jutott állattartók számára 3 milliárd forint összegű takarmányszállítási támogatási keretet biztosítanak.
- A mezőgazdasági területek öntözését kiszolgáló állami öntözőművek megnövekedett energiaköltségének támogatására 1,4 milliárd forint többlettámogatást adnak.
- A termelők rendkívüli vízhasználati igényükre vonatkozó kérelmeiket újból benyújthatják, és az igényeket a hatóság automatikusan engedélyezni fogja.
- Felgyorsítják az aszálykárok felmérését és az aszálykárokra megítélt összegek kifizetését. A biztosítóknak az aszálykár bejelentésétől számítva 14 nap alatt folyósítaniuk kell a kártérítést.
Hol van az évi 17 Mrd?
A 2020 és 2030 között rendelkezésre álló évi 17 Mrd forintos, állami öntözés-fejlesztési keretből eddig hat kiemelt beruházás indult el:
- a Homokhátság, valamint a Szarvas-holtág vízpótlása;
- a Keleti-főcsatorna és övcsatornáinak rekonstrukciója, kapacitásbővítése;
- Jánossomorja és térségének vízpótlása;
- Tiszakécske öntözőcsatornái;
- Taktaközi-öntözőcsatorna;
- kettősműködésű csatornák rekonstrukciói, kiemelten a Hajdúságban.
Víztározó építése nem kezdődött el. A telepi öntözés megvalósítása is döcög, amit jól érzékeltet, hogy az öntözésfejlesztésre kiírt VP pályázat 100 milliárd forintos kerete 2016 novembere óta nem merült ki, miközben a tavaly nyáron meghirdetett precíziósgép-beszerzési pályázat 100 milliárd forintos kerete azonnal elfogyott.
Ez a cikk is érdekelheti a témában: Nem nőtt, hanem csökkent a vízjogi engedélyes terület.