Fordulóponthoz értünk: a történelem során először hagyhatja le az orosz napraforgóolaj-export az ukrán kivitelt. Az ok a gyenge ukrán termés és a háborúval járó nehézségek.
Ebben a cikkben írtunk arról, hogy az oroszok lassan minden olajmagból a dupláját hozzák az ukrán termelésnek. Idén az orosz napraforgótermést 17,4 millió tonnára becsülik a helyi elemzők (ami kiváló), míg az ukránok gyenge 9,8 millió tonnára számítanak. Ez nyilván a kipréselt és exportálható olaj mennyiségében is meg fog mutatkozni.

(forrás: Indexmundi, az utolsó adat USDA-becslés)
Az USDA legfrissebb jelentése már történelmi fordulatot vetít előre: Oroszország most először képes lehet átvenni Ukrajnától a világ legnagyobb napraforgóolaj-exportőre címet. A háború ismét egyre durvább pusztítással jár a térségben, így nem kizárt, hogy a gyárak és a kikötők működése még az előrejelzett mennyiséget sem fogja hozni.
Az európai napraforgótermés szintén gyenge lett (mintegy 8,5 millió tonna), így megint kevés mag áll az olajprések rendelkezésére. Itt írtunk róla: Készülhetünk a magas étolajárakra.
Nyitókép: Shutterstock.
MezőHír Tudástár: Napraforgóolaj-export átrendeződése – Az orosz napraforgótermés tartós fölénye miatt történelmi fordulat jöhet: Oroszország első ízben megelőzheti Ukrajnát a világ napraforgóolaj-exportjában, ami az európai kínálatot és az étolajárakat is befolyásolja.
