fbpx

Kötelező és vállalt agrotechnikák aratás után

Írta: Szerkesztőség - 2025 július 20.

Az aratás után több olyan agrotechnikai feladat válik időszerűvé, amelyeket a támogatásokért cserében vállaltunk – legyen szó a Feltételesség követelményeiről, az AÖP vállalásairól vagy az Agrár-környezetgazdálkodási (AKG) programról.

tarló
Fotó: Shutterstock

Szármaradványok bedolgozása…

A jelenlegi időszakban különösen érdemes figyelemmel kísérni az AKG-előírásokat, különös tekintettel a Horizontális szántó és a Natura 2000 szántó tematikus előíráscsoportokra. Ezekben legalább egyszer, az ötéves vállalási időszak alatt kötelező a főnövény után visszamaradt mellékterméket – például szármaradványokat – a talajba dolgozni. Ez történhet beforgatással vagy tárcsázással. A beavatkozásnak egyszerre kell megfelelnie az AKG és a Feltételesség szabályainak is.

… de csak sekélyen

A Feltételesség keretein belül július 15. és szeptember 30. között a talajnak növényi borítottsággal kell rendelkeznie – ez lehet tarló, másodvetés, vagy már kikelt kultúra. Ez időszak alatt csak sekély tarlóhántás, tarlóápolás vagy középmély lazítás végezhető. Ennek értelmében a melléktermék talajba dolgozását csak ezek figyelembevételével szabad végrehajtani.

Fontos korlátozás az is, hogy a szálas pillangós takarmánynövény, a zöldugar vagy a méhlegelő visszaforgatása nem számít be az AKG melléktermék-bedolgozási kötelezettségébe, mivel ezek nem főnövények. Hasonlóképpen, ha egy kultúra zöldtrágyaként kerül bedolgozásra, az sem teljesíti ezt az AKG-előírást.

… vagy sehogy

Továbbá, ha az adott táblán az AÖP gyakorlat keretében szárbontó mikrobiológiai készítményt használnak, akkor ott ugyanabban az évben nem teljesíthető az AKG szerinti melléktermék-bedolgozási vállalás! Ugyanez a kizárás érvényes az AÖP keretében nem termelő területként bejelentett ökológiai másodvetésre is, ez ugyanis nem számít bele az AKG másodvetéses zöldtrágyázásába.

Kötelező bejelentés

Az agrotechnikai beavatkozásokat – legyen szó akár zöldtrágyázásról, istállótrágya vagy biogáziszap kijuttatásáról, melléktermék bedolgozásáról vagy középmély lazításról – csak akkor fogadják el teljesítettnek, ha azok elvégzését 20 napon belül bejelentik a Magyar Államkincstár elektronikus felületén. Erre a határidőre különösen ügyelni kell, mert a KAP ST AKG esetében a vis maior bejelentések sem mentesítenek a kötelezettség alól.

Táblaelválasztás

Az AKG egyik fontos, a biodiverzitást szolgáló előírása a táblaméret-korlátozás: a tematikus előíráscsoportokban maximum 5 vagy 20 hektáros blokkokat szabad kialakítani. Ez minden növényre – másodvetésekre és zöldtrágyára is – vonatkozik. A 2024-es évre vonatkozóan azonban mentességet kaptak a gazdálkodók: az ekkor vetett kultúrák és a hozzájuk tartozó tarlóállapot nem esik a korlátozás alá. Új kultúra vetésekor viszont már érvényes az előírás: vagy 2 méter széles, művelés nélküli táblaelválasztó sávokat kell kialakítani, vagy minden táblán más-más kultúrát kell vetni.

Bejelentés nélkül nincs kaszálás

A Magas Természeti Értékű Területeken (MTÉT) végzett kaszálásokat minden esetben előzetesen be kell jelenteni. A szántó és gyep tematikus előíráscsoportban június 10. után csak akkor kezdhető meg a kaszálás, ha legalább 5 munkanappal előtte elektronikus úton bejelentés történt a MÁK felületén. Ez az előírás a Natura 2000 gyepterületekre is vonatkozik, még akkor is, ha azok egyben AKG horizontális gyepterületek. Emellett az ilyen területeken kötelező kaszálatlan részeket meghagyni: legalább 5%, de legfeljebb 10% arányban. Az AKG előírásaitól függetlenül a természetvédelmi szabályozás elsőbbséget élvez.

Forrás: nak.hu