fbpx

A szőlőt sem kíméli a klímaváltozás

Írta: Sajtóközlemény - 2025 július 03.

A klímaváltozás a szőlőültetvényeket is próbára teszi. A Syngenta szerint a 2025-ös év ismét nehéz időjárási körülményeket hozott, de megfelelő növényvédelmi stratégiával mérsékelhetők a károk, és biztosítható a kiváló minőségű alapanyag a hazai borászatok számára.

rizling szőlő
Fotó: Shutterstock


 

Szűkült a termőterület, de megvan a bizalom

Az elmúlt években tovább csökkent hazánk szőlőtermő területe, de a szőlészet és borászat továbbra is a magyar agrárium meghatározó ágazatai közé tartozik. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának adatai szerint jelenleg mintegy 58 ezer hektáron folyik szőlőtermesztés Magyarországon. Az elmúlt öt évben mintegy 5 ezer hektárral csökkent a terület. Ennek ellenére a szakma optimistán tekint a jövőbe: a Syngenta szakembere, Dr. Varga Zoltán szerint van remény arra, hogy a kivágások arányát ismét meghaladják majd az újratelepítések, és ezzel megállítható a zsugorodás.

A hazai szőlő nem marad el minőségben a külföldi versenytársaitól, ám a belföldi piac stabilitásához elengedhetetlen lenne az árszint emelkedése. Ha a felvásárlási árak növekednének, az elősegítené az ültetvények újratelepítését, és ezzel hosszabb távon gazdaságilag is fenntarthatóbbá válhatna az ágazat.

Szélsőséges időjárás és vontatott fejlődés

A 2025-ös tavasz ismételten megmutatta, mennyire sérülékeny a szőlő a klímaváltozás hatásaival szemben. A lassú fejlődés és a korai fajtáknál tapasztalt termékenyülési gondok miatt nem számíthatunk kiemelkedő hozamokra. Emlékeztetőül: 2024-ben 3,73 millió mázsa szőlő termett az országban, ami 11%-kal maradt el a tízéves átlagtól. A jelenlegi időjárási helyzet sem ígér sokkal többet – különösen, ha tartósan száraz marad az idő.

Dr. Varga szerint az aszályos időszak nem csupán a hozamokat befolyásolja, hanem a növényvédelmi igényt is. Ahol időben és intenzíven védekeztek tavasszal, ott mostanra egészséges állományokat találunk, de a szezon még korántsem ért véget.

Növényvédelmi kihívások 2025-ben

Az idei év legnagyobb kihívását a lisztharmat jelenti. A kórokozó felszaporodására kedvező időszak hossza miatt csak azok az ültetvények ússzák meg a fertőzést, ahol a gazdák szigorúan betartották a védekezési technológiát. A peronoszpóra idén kevésbé jelentkezett, és csak elszórtan. A nyugati országrészben ugyanakkor a szőlőkabóca elleni védekezés vált időszerűvé a nyár közepén.

A Syngenta szerint a klimatikus szélsőségekre ugyan nehéz közvetlenül felkészíteni a növényeket, de a megelőző, időzített növényvédelmi beavatkozások jelentősen csökkenthetik a terméskiesés kockázatát. A vállalat portfóliójának legújabb termékei:

  • Orondis Ultra: gyári kombináció, különösen hatékony peronoszpórás években.
  • Dynali és Pergado F: a gombák elleni védekezésben hatékony megoldások.
  • Taegro: a Syngenta első és egyre ismertebb biológiai készítménye a gazdák körében.

A vállalat célja, hogy ne csupán termékekkel, hanem szakmai tanácsadással is segítse a termelőket a jó minőségű, egészséges szőlő előállításában, ami a kiváló magyar borok alapanyaga.

Lásd még szakcikkünket: Hatékony szőlő-növényvédelem.

▼Hirdetés

▼Hirdetés