Így alakulnak régiós versenytársainknál az elsőként piacra lépő szántóföldi termények – az árpa, a repce és a búza – árai. A magyarországi ajánlatokkal vetjük össze.

Tavaly megtanultuk, hogy már csak a szemünk sarkából érdemes az ukrán árakat követnünk, valójában már nincsenek abban a helyzetben, hogy dömpingáron értékesítsenek. Inkább a lengyelekre kell fókuszálnunk. Lássuk, hogyan alakulnak az elsőként piacra lépő, szántóföldi termények árai ebben a két országban.
Ukrajna
Ukrajnában 197 ezer forintnak megfelelő hrivnyáért vásárolják fel a repcét a termelőktől (beszállítva), 78 ezer forintnyi összeget fizetnek a takarmány- és 87 ezret a malmi búzáért. Az árpa 69 ezer forintos összeget képvisel az ottani felvásárlók számára.
Lengyelország
Most a lengyelországi belpiacon 1950–2100 PLN/tonna (kb. 187 ezer Ft/t) között mozog a repce ára, míg a búza felvásárlási ára 800–940 PLN/tonna (kb. 82 ezer Ft/t) között alakul, régiónként és minőségtől függően. Az árpát 600–852 PLN/tonna (kb. 68 ezer Ft/t) között tudják beszerezni a felvásárlók, szintén a régiótól és a minőségtől függően.
Az árpa esetében lényegében nincs különbség a két ország árai között, a búzát és a repcét viszont 5-6%-kal olcsóbban lehet beszerezni Lengyelországban.
Magyar árak
Magyarországon a keleti országrészben minőségtől függően 70–74 ezer forintot fizetnek a búza tonnájáért, míg a nyugati országrészben 74–78 ezret is megadnak érte. Kenyérgabonánk nagyjából 10 százalékkal olcsóbb, mint a lengyeleknél. Az árpáért 60–64 ezret fizetnek itthon (-9% vs. lengyel ár). A repcét egyelőre 200–205 ezer Ft/t vásárolják, ami még az ukrán árszintet is meghaladja. A németek csak azután fognak a magyar repcéért nyúlni, miután a lengyelek összes szabad áruja elfogyott.
Kapcsolódó írásunk: Még nem látszik a búzaárakon, hogy nagy a baj.