Az éghajlatváltozás hatásait ma már mindannyian a saját bőrünkön érezzük. Egyszerre lezúduló, nagy mennyiségű eső, majd hosszú száraz időszakok, szélsőséges árvizek és aszályok váltják egymást. Ezek a jelenségek nemcsak a természetet fenyegetik, hanem közvetlen veszélyt jelentenek a mezőgazdaságra is – és ezzel együtt hazánk élelmiszerellátásának biztonságára.
Válasz az éghajlatváltozás jelentette kihívásokra
Ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjunk a megváltozott körülményekhez, közös gondolkodásra és cselekvésre van szükség. A gazdálkodási gyakorlatok terén erre a leghatékonyabb válasz a természetes vízmegtartási megoldások alkalmazása.
A természetes vízvisszatartás lényege, hogy a lehulló csapadékot különböző módszerekkel minél tovább tartsuk ott, ahol arra szükség van, így lehetőség nyílik arra, hogy a víz a talajba szivárogjon, ott pótolja a talajnedvességet.
A talajban, a felszín alatti és feletti növényi részekben, valamint a táji léptékben történő vízvisszatartás jelentősége egyre inkább felértékelődik a mezőgazdaságban, melyhez a gazdálkodók is jelentős mértékben hozzájárulhatnak. Számos olyan természetes vízmegtartó módszer létezik, amelyek kisebb területeken, akár egyénileg vagy gazdálkodói közösségekben is alkalmazhatók. Ilyen például a vetésforgó, a takarónövények ültetése, a talaj forgatás nélküli művelése vagy a rétek, legelők, puffer sávok kialakítása és a talajtakarás. Ezek a technikák javítják a talaj szerkezetét, csökkentik az eróziót és elősegítik a víz lassú beszivárgását.
A víz természetes megtartásának egyik alapja a jó minőségű, egészséges talaj
Számos kutatás eredménye mutatja, hogy világszerte csökken a termelésbe bevont földek szervesanyag-tartalma, ami a talaj termőképességének romlásához vezet. Ez nemcsak kevesebb termést jelent, hanem azt a veszélyt is magában hordozza, hogy a kimerült föld kevesebb vizet lesz képes megtartani. Erre jelent megoldást a szervesanyag-tartalom célzott pótlása, mint például a komposzt visszajuttatása a talajba, ami bizonyítottan növeli annak vízmegtartó képességét.
Egykor sok területet lecsapoltak annak érdekében, hogy mezőgazdasági művelésre alkalmassá tegyék őket. Ma azonban egyre több helyen ismerik fel, hogy ezek visszaalakítása vízvisszatartó területté kulcsszerepet játszik az éghajlatváltozással szembeni védekezésben. Fontos, hogy az őszi és téli csapadékból származó vizet a lehető leghatékonyabban megőrizzük. Ezt egyrészt korszerű mezőgazdasági módszerekkel, másrészt olyan táji szintű vízvisszatartó megoldásokkal érhetjük el, amelyek kedvező mikroklímát alakítanak ki, és segítik a talaj vízháztartásának javítását. Kiemelten fontos, hogy a mélyfekvésű mezőgazdasági területeken lehetővé váljon a víz megtartása, hiszen ezek a területek természetes módon alkalmasak a csapadék összegyűjtésére és hosszabb idejű tárolására. A természetes vízbeszivárgás helyreállítása javítja a talajvíz-készleteket, és hozzájárul a hosszútávon fenntartható mezőgazdasághoz.
Hazánkban is egyre több gazdálkodó ismeri fel a természetes vízmegtartás jelentőségét, és keresi azokat a megoldásokat, amelyekkel aktívan tehet a klímaváltozás hatásai ellen. Ebben nyújt segítséget a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv, amely több támogatási formát is kínál.
Ilyen például az „Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása” ”Agrár-erdészeti rendszerek telepítése, ápolása és fenntartása” című pályázati felhívás, melynek következő benyújtási szakasza augusztusban indul. Ez a kiírás egy olyan, önkéntes alapon működő intézkedés, amelynek keretében a mezőgazdasági termelők mezővédő fasorok, mezővédő erdősávok, továbbá fás legelők és kaszálók telepítését, illetve ápolását és fenntartását vállalják a támogatásért cserébe.
A természetes vízvisszatartási megoldások tehát a költséges műszaki megoldások mellett – költséghatékonyan és fenntartható módon javítják a talaj termőképességét, növelik a biológiai sokféleséget, segítenek az éghajlatváltozás hatásainak mérséklésében. Ezek az intézkedések elősegítik a fenntartható mezőgazdaság megteremtését, ami egyszerre teszi lehetővé a természeti erőforrások megőrzését és az élelmiszerbiztonság megteremtését a jövő generációi számára is.
Projekt neve és száma: RRF-4.2.1-23-2023-00001 „Fenntartható mezőgazdasági vízhasznosítással kapcsolatos szemléletformálás”
