Az utóbbi napok csapadékos időjárása kedvez az alma varasodásának. A melegedéssel a többi kórokozó és kártevő is megjelenik.
Varasodás
Az alma jelenleg terméskötődés, 8-15 mm-es gyümölcskezdemény állapotában van. A varasodás fertőzési nyomása közepesnek mondható, mivel a klimatikus tényezők az elmúlt héten kevésbé kedveztek a betegség terjedésének. Az előző évi lehullott levelekből még folyamatosan szóródnak az aszkospórák. Emellett a zöld felületeken korábban már kialakult tünetekből is számíthatunk az ivartalan úton létrejött konídiumok továbbterjedésére.
Ez az időszak kimondottan fontos a védekezési technológiánkban, mivel a gyümölcskezdemények fertőzésre érzékenyek, és a spórák is nagy mennyiségben jelen vannak. A száraz és meleg időjárás nem kedvez a kórokozó terjedésének, de ezen a héten már érkezett elég csapadék a betegség továbbterjedéséhez. A védekezésre továbbra is a felszívódó és kontakt készítmények kombinációját (pl.: ditianon, kálium-foszfonát, mefentriflukonazol, pirimetanil, kaptán, réz-hidroxid) javasoljuk.
Lisztharmat
A lisztharmat szekunder tünetei is jelen vannak, vagyis az új levelek kanalasodása és a penészgyep megjelenése is megfigyelhető. A védekezés hangsúlya sokszor a varasodás irányába tolódik el, ezért javasoljuk, hogy a gombaölő szerek kiválasztásakor olyan hatóanyagot (pl.: fluxapyroxad, penkonazol, tebukonazol) válasszanak, amelyek mindkét kórokozó ellen hatékonyak. A varasodás kezelésére leggyakrabban alkalmazott difenokonazol hatóanyag kombinációs partner nélkül nem elég a lisztharmat fertőzés kezeléséhez. A kén tartalmú készítményeket is eredményesen használhatjuk lisztharmat ellen.
Almamoly
Az almamoly-előrejelzéséhez a szükséges biofix időpontot, amikor a csapdák már rendszeresen fogták a molyokat 2025.04.28-ra határoztuk meg, ettől az időponttól érdemes számítani a hőösszegeket. A meteorológiai előrejelzések szerint az elkövetkező napokban a levegő hőmérséklete nem fog 18–20 °C fölé emelkedni, és ehhez nagyon hűvös, akár fagyos éjszakák is várhatóak. Így az almamoly fejlődéséhez szükséges hőmérséklet összegek lassan adódnak össze. A meteorológiai viszonyok alapján az almamoly szaporodása május közepéig szünetelhet. Arra ügyeljünk, hogy a tojásrakás elején kezdjünk el majd védekezni.
Levéltetű
A levéltetveknek sem kedvezett a hűvös időjárás. A védekezésre felszívódó készítmények ajánlottak. Amennyiben a levelek még nem deformáltak, akkor kontakt növényvédő szerekkel is könnyen tudunk ellenük védekezni. Bioültetvényekben fontos, hogy az olajtartalmú készítmények kijuttatását a levelek deformálása előtt végezzük el, hiszen a kontakt készítmények már nem érik el a levélredők védelmében károsító levéltetveket. Olajos készítmények használata esetén a nyári 1%-os töménységű koncentrációt használjuk, ez a mennyiség még nem okoz perzseléseket.
Vértetű
A gyökérnyaki szinten átteleltvértetűkmost vándorolnak fel a lombkoronába és kezdik el a telepek kiépítését. Az ellenük való védekezés nehéz, a vattaszerű telepek védelme alatt a kártevő szépen fel tud szaporodni. Javasoljuk az ellenük való védekezést, a friss hajtásokon megjelenő vértetű ellen a felszívódó rovarölő szerek hatásosak.
Forrás: nak.hu.