Nagy Tamás arról, mi adta a kíméletes vadriasztás ötletét, és mi kell a hatékonysághoz
A gazdák legnagyobb többsége állat- és természetszerető ember. Bár „harcban állnak” a terményt károsító vadakkal, bántani nem akarják őket, csak szeretnék távol tartani a kultúrától, lehetőleg megfizethető áron.

Immár közel tíz éve létezik erre megoldás, az ultrahangos és akusztikus állatriasztók, melyek nem ártanak a nagyvadaknak, rágcsálóknak, madaraknak, viszont távol tartja őket a termőhelytől. A Doxmand sikertörténete a jelenben már túlmegy a nagyfrekvenciás hanghullámokon, és diverz vadvédelmi palettát kínál a gazdáknak – mondja interjúnkban Nagy Tamás alapító, termékfejlesztő mérnök.
– Mi adta az első ösztönzést az ultrahangos vadriasztás kidolgozására?
– A vadvédelem örök harc földet művelő ember és vadon élő állatok között. A mezőgazdaság kezdetei óta megoldandó, hogy miként tudjuk távol tartani a veteménytől, gabonatáblától a vaddisznót, szarvast, őzet, a madarakat vagy a raktáraktól, sőt, ma már a nagy értékű gépek kábeleitől a rágcsálókat. A vad pár perc, pár óra alatt akár több százezres kárt képes okozni. Egy kiterjedt kerítésrendszer létesítése nagyon költséges lehet, erre nem minden gazdaságnak van forrása, így a megoldásnak elérhető árunak kellett lennie. A családunkban a nagyszüleim óta hagyomány a gazdálkodás, így mindezt magam is megtapasztalhattam, láttam a saját szememmel. A vadak sokszor teljes terménykárt okoztak.
– De a gazdák sokaságában volt-van igény olyan eszközre, amelyik kíméletes, nem bűzlik, nem kell hozzá nagy logisztika?
– Igen, de azt nem szabad elfelejteni, hogy 100 százalékos megoldás nincs. Amikor a vadak éhesek, vagy megriadnak valamitől, akkor is bemennek a táblába, ültetvényre, ha azt biológiai szagriasztó védi, vagy amikor kerítés van telepítve. Utóbbi esetben sokszor meg is sérülnek. Az ultrahangos készülék előnye ezzel szemben, hogy semmiféle fiziológiás ártalmat nem okoz az állatnak, egyszerűen csak zavarja. És ha ez a zavaró hatás tartós, akkor az állat megtanulja, hogy az adott környéket elkerüli. Ilyen értelemben a hatása tartós. Sőt, a Doxmand-készülékek a háziállatokat sem zavarják. Vagyis aki a kertjét, magtárát, autóját védi a készülékeinkkel, annak nem kell attól tartania, hogy árt a kutyának, macskának.
– Milyen előnyt jelent az, hogy ezek a pár kilós készülékek mobilak?
– Ez most, a vetés idején különösen fontos kérdés. Hamarosan földbe kerül például a kukorica, a napraforgó, a szója, máris fontos lesz védeni a területet, hogy a magokat ne egyék meg a madarak, vadak, a hajtásokat ne rágják le. Aratás után az adott helyre telepített ultrahangos készülékre viszont másutt lesz szükség: a gazda nyár végén fogja, egyszerűen leszereli, és átviszi oda, ahol a földbe kerül például a repce vagy a kalászosok. Mivel napelemmel működnek, semmilyen logisztikai akadály nincs.
– Mik a korlátai ennek a technológiának?
– Nem korlátokról beszélnék, inkább a telepítés fontosságáról. A honlapunkon kezdettől fogva elérhető egy szoftveres védelemtervező, amelynek segítségével a felhasználók előre megtervezhetik és optimális számban kiválaszthatják a terület adottságaihoz és méretéhez igazodó eszközöket, amely segíti a vásárlókat a hatékony védelem megtervezésében. Bár hangról van szó, és a készülékeink képesek 1, 2, 4 vagy 8 irányban sugározni, sok múlik a telepítésen. Nem szabad, hogy egy tereptárgy vagy az adott kultúra magasra hatoló szára, levele leárnyékolja a hangjelzést.
Rágcsálóriasztás tekintetében, ha magtárban, padláson vagy garázsban alkalmazzák, sokszor kérünk vázlatos alaprajzot, fotót, hogy segíthessünk a hatékony kihelyezésben. Korlátot az jelent, ami a hang terjedésének útjában áll, de ez jó elhelyezéssel vagy több készülék telepítésével kikerülhető.
Egyébként nemcsak a terméktájékoztatóban és a honlapunkon találnak a vásárlók telepítési útmutatót, hanem telefonos ügyfélszolgálattal, személyes tanácsadással is hozzájárulunk a minél hatékonyabb kihelyezéshez, védelemhez. Ebben nagy segítség volt, hogy a fejlesztés során folyamatosan teszteltük gazdaságokban, figyelembe vettük és felhasználtuk a vásárlók, felhasználók észrevételeit, helyi sajátosságaikból eredő tapasztalatait, kéréseit, javaslatait.

– Már az eddigiekből is kiderült, milyen sokszínű az ultrahangos riasztók felhasználhatósága. Mondana részleteket?
– Elsőként tehát a szántóföldi kultúrákra fejlesztettünk. A cél a táblák azon részének fókuszált védelme volt, ahonnan a vadbetörés leginkább várható. Ahogy már utaltam rá, jelenleg a vetéssel összefüggő védekezés a következő aktuális kihívás, de a repcék, a kalászosok is sarjadnak. Aztán a pozitív visszajelzésekkel jöttek a további igények is. Hiszen nem csak több tíz hektáros táblákat kell óvni: egy kisebb kertészet, vetemény is jelentős értékű áru előállítására képes, így az ott keletkező vadkár is jelentős kiesést okoz. Ugyanígy a magtárak védelme is előtérbe került, hiszen a rágcsálók távol tartása és a tisztaság alapvető követelmény.
Az ultrahang beltéri alkalmazása azért kiváló megoldás, mert észrevétlen, tiszta és veszélytelen. Nem fenyegeti a háziállatok egészségét, hiszen nincs mérgezés. Nem kell hozzá sok áram sem, nincs útban, könnyen lokalizálható nehezen megközelíthető terekben, térrészeken is. De hangsúlyozom, sok múlik a kihelyezés hatékonyságán, ezért kérünk vázlatos alaprajzot, vagy javasoljuk, hogy kollégánk személyesen segítse a telepítést.
Ugyanígy a gépek, berendezések védelme is fontos tényező. Már az bosszantó, ha az autó-motorháztető alatti szigetelő burkolatban kárt tesznek vagy még inkább, ha a kábeleket megrágcsálják. Az utóbbi rendkívül veszélyes is lehet. Így ma már kapható olyan kisméretű ultrahangos rágcsálóriasztó is, ami az autó motorterébe szerelve akkor lép működésbe, amikor a motor leáll.
– Nem akarok rosszmájú lenni, de nem mond ellent mindennek az, hogy időközben a Doxmand alternatív technológiákat is kidolgoz? Van már vijjogó madárhangot vagy puskadördülést imitáló készülék. Sőt kapható már vadriasztószer is. Miért?
– Azért, amit már az elején is említettem: nem felelős megnyilatkozás 100 százalékos vadvédelmet ígérni a gazdáknak, mert nincs ilyen. A különféle megoldások között a hatékonyság és az ár tesz különbséget. Az ultrahangos készülékek kiváló ár-érték arányúak, hiszen már egyetlen, pár tízezer forintos egy- vagy többcsatornás készülék is jelentős kármegelőzésre lehet képes. Továbbá, ahogy elhangzott, rugalmasan telepíthető, szinte ingyen üzemeltethető bármilyen felhasználási területen. Tehát hatékony eszköz, de totális megoldás nincs: a vad, ha éhes és szomjas, valamit kell hogy egyen, csapadékmentes időszakokban a folyadékot valahogy pótolnia kell. Ezért mi is arra törekszünk, hogy ezt a nagy hatékonyságú ultrahangos vadriasztó-technológiát további megoldásokkal egészítsük ki.
E törekvésnek a lényege az, hogy hagyományos megoldásokat újragondolunk, továbbfejlesztünk. Az említetteken túl például ilyen, amit vegyészmérnökökkel együtt, saját receptúra alapján fejlesztettünk: egy környezetbarát kémiai vadriasztószer.
– Hogyan alakul az ultrahangos technológia piaca a Doxmandnál?
– A technológia korábban sem volt teljesen ismeretlen ebben a szegmensben, úgyhogy van konkurencia. A hasonló elven működő, tömegáruként gyártott távol-keleti eszközök természetesen olcsóbbak, aztán a tapasztalat az, ami más területeken is: hogy kár volt spórolni… Először olcsó, de aztán nincs alkatrész, nincs szerviz, nincs hol érvényesíteni a garanciát, ha volt egyáltalán. Szóval, jobban megéri az elején kicsivel többet fizetni, de európai vagy magyar árut venni.
Mi hazai fejlesztőkkel dolgozunk. Az áramkört, a kódolást én fejlesztettem, hazai elemekből állítjuk össze a berendezéseket, és magunk szereljük össze a készülékeinket. Ez árban jelent némi pluszt, de a szolgáltatásban ez mind bőségesen megtérül. Nemcsak a már említett teljes körű vevőtájékoztatásra és állandó ügyfélszolgálatra támaszkodhatnak a Doxmand vevői, hanem a garantált szerviz- és alkatrész-utánpótlásra. Már ha egyáltalán előfordul valami probléma.

(Fotó: Horizont Média/Kohout Zoltán)
– Nem szokott?
– Úgy fejlesztettük a technológiát és a készülékeinket, hogy a funkcióhoz illeszkedően strapabíróak legyenek. Mivel napelemmel működnek, és relatíve egyszerű konstrukciók, nem meglepő, hogy nagyon kevés a meghibásodás, ugyanakkor stabilan működnek. Nemrég egy gépkezelő véletlenül levert egy ultrahangos készüléket az oszlopról, és nem vette észre azonnal: a kombájn alól kellett kihalászni, de simán működött tovább.
Szóval, mindezek az előnyök eredményezik, hogy nő a piacunk, most már a határokon túl is. Itthon legnagyobb viszonteladói partnerünk az Axiál, akitől bizonyosan megkapjuk azt a kereskedői színvonalat, amit szeretnénk. Ahogy mondtam, a vevőtájékoztatás a vadriasztók esetében is fontos, mert a telepítésen sok múlik. Emellett elsősorban a szaksajtóban hirdetjük, és a webshopunkon forgalmazzuk termékeinket. Így is jelen vagyunk Franciaországban, Olaszországban, Ausztriában, Belgiumban, Szlovéniában és Romániában viszonteladók közreműködésével, és még néhány országban közvetlen értékesítés zajlik.
Kohout Zoltán
Borbély László, a Hertelendy Vadásztársaság elnöke nem tagadja, hogy eleinte szkeptikus volt a Doxmand ultrahangos berendezéseinek hatékonyságát illetően. – Ezért aztán, amikor telepítettük az első néhány darabot, odaültem kettő közé, hogy lássam, mit tapasztalok. Hangot persze nem hallottam, de vadászként, az érzékeny figyelemmel szinte éreztem, hogy „valami van a levegőben”. Akkor már el tudtam képzelni, hogy a még érzékenyebb állatokat mennyire zavarhatja a váltakozó frekvenciájú ultrahang. És nem is csalódtunk – mondta az elnök 2020-ban. Azóta több berendezést is vásároltak a gyártótól, mert a hatékonyságát meggyőzőnek találták. – Volt néhány gázpuskánk is korábban, de ott azt láttuk, hogy szépen hozzászoktak a vadak. Az ultrahangot viszont nem tudják megszokni, tartósan elkerülik azt a térséget, ahol érzékelik ezt a hatást.
Mint mondja, idén már az említett, legkritikusabb 10 hektáros repcetábla teljesen érintetlen. Nyoma sincs taposásnak, kártételnek, pedig korábban volt, hogy az egész erdőszéli táblarészt milliós nagyságrendű kár érte az állatok vonulása, jelenléte, éhsége folytán.
Bagotai Dezső több száz hektáron vet a vadak számára is vonzó szántóföldi növényeket. A vadászatban is jártas gazda egyik, 40 hektáros földje az egyik leginkább kitett térségben található, és a táblán gyakorta akár 30%-os kár is esik. Pár éve mesélte, hogy a Doxmand VR4 ultrahangos vadriasztó készülékével védi meg a kultúrnövény-állományt. A vadriasztó hatékonysága már az első kihelyezés után beigazolódott: az átlagos tízzel szemben csupán 1 hektárnyi károsodott a vadak jelenléte következtében. „Ha durván 400 ezres kárt számolok az elmaradt kukoricatermésre, akkor is 4 milliós kárt előztek meg a Doxmand-gépek, és a 8 darab vadriasztó ennek a tizedébe sem került” – mondta lapunknak 2020-ban.
Bereczki Gyula párjával 7 ezer négyzetméteren termeszt zöldséget-gyümölcsöt. Náluk a négyfejes berendezéssel kiegészített védelem visszaadta a kezdetben megingott bizakodását a gazdálkodásban. – Miután még fiatal a veteményes, nem akarnám számokban mondani, mennyi kárunkat előzte meg a Doxmand. Az biztos, hogy sokat. Inkább úgy mondanám, hogy megint újra van értelme csinálni. Amikor azt láttuk a párommal, hogy egy pár perc vagy egy éjszaka alatt tönkremegy a munkánk eredménye, akkor érthető, milyen jó érzés, amikor látjuk, hogy ez a készülék milyen kíméletesen, egyszerűen és mégis hatékonyan szolgálja a vadak kártétele elleni védelmet – fogalmazott a gazda 2022-ben. Nem csoda, hogy nemcsak ő hozzá fordulnak sokan tanácsért, a tapasztalataiért, hanem ő maga is bizalommal ajánlja azoknak, akik szeretnék elérhető áron, szelíd eszközökkel távol tartani az erdei vadakat a kultúráktól.
Kacskó Sándor Tiszabura környékén, mintegy 30 ha-on termeszt gyümölcsöt. – Minden évben megjelenik egy 6–8000-es seregélykolónia, borzasztó kártételt okoznak. Kezdetben gázágyúval és különböző vizuális elrettentő eszközökkel próbáltam megvédeni a termést, de még így is sokszor 25–30%-os bevételkiesést okoztak a dézsmáló madarak, miközben és az emberi jelenlét sem volt elhanyagolható.
Sándor egy gazdatársa javaslatára talált a Doxmand madárriasztó készülékeire, és megrendelte az SR4 madárriasztót. Már két nap után a madarak elkerülték a védett területet, ezért mire a meggy érni kezdett, rendelt még 3 készüléket. – Ahol az eszköz telepítve volt, a kártétel egyenlő volt a nullával. A készülékeket a jellemző seregélyrepülési irány felől telepítettem, nem volt szükséges az egész ültetvényt lefedni védelemmel. 18 ha meggyest megvédett 4 készülék, ésszerűen kihelyezve.
Az átgondolt telepítés olyan jól működött, hogy nem volt szükség más eszközök használatára a teljes védelemhez. A vijjogásszerű hangok olyan hatékonyak és erősek, hogy a gazdálkodó felhívja a figyelmet: a konfliktusok elkerülése érdekében lehetőleg a szomszédokkal egyeztetve építsük ki a madarak elleni védelmet, hiszen az elriasztott seregélyek gyorsan megtalálják a védtelen ültetvényeket.
(Az idézett vélemények az Agrárágazat és a Doxmand archívumából származnak; a szerk.)