fbpx

Rozék ünnepe: 25 éve hódít a Miklós-napi Rozé Borverseny

Írta: Kristóf Imre - 2024 december 11.

A hagyományosan december 6-án, Miklós napján megtartott rozé borversenyre az ország 18 borvidékéből 236 mintával neveztek a bortermelők. A jubileumi év miatt különösen nagy izgalommal készültek a szervezők is.

Munkában a zsűri a XXV. Miklós-napi Rozé Borversenyen (Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)
Munkában a zsűri a XXV. Miklós-napi Rozé Borversenyen (Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)

Miklósok borozós ötlete

Az országos rozé borverseny története 1999 őszére nyúlik vissza, amikor egy borverseny utáni baráti beszélgetés során Kunszeri Miklós (akkor OBI főfelügyelő) és dr. Kállay Miklós (az akkori Kertészeti és Élelmiszeripari Egyetem Borászati Tanszék vezetője) felvetették egy külön rozé borverseny ötletét. Az esemény azóta az ország egyik legismertebb borversenyévé vált.

Kunszeri Miklós a borverseny megnyitóján (Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)
Kunszeri Miklós a borverseny megnyitóján (Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)

A Miklós-napi Rozé Borverseny különlegessége, hogy a bírálóbizottság tagjai között Miklós nevű borászok és többszörösen díjazott rozékészítők kapnak helyet. Az idei versenyen 236 tételt bíráltak, amelyek közül 50 arany-, 124 ezüst- és 49 bronzérmet ítéltek meg a zsűri tagjai. Az év rozéja címet a borotai Koch Borászati Kft. Néró Rozé Prémium bora kapta meg. (A díjazott tételeket ide kattintva olvashatják.)

Kiváló rozék születtek a nehéz év ellenére

A verseny célja, hogy népszerűsítse a rozéborokat, valamint támogassa azok piaci jelenlétének erősítését – fogalmazott Filus János, a szervezőbizottság elnöke, aki kiemelte, hogy az idei év időjárási kihívásai ellenére is kiváló rozéborok születtek. A kevés csapadék, a szokásosnál jóval korábbi szüret friss, gyümölcsös és ropogós tételeket eredményezett – tette hozzá az elnök.

Filus János az idei rozékat méltatja (Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)
Filus János az idei rozékat méltatja (Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)

 A rozé, mint belépő a borkultúrába

Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke hangsúlyozta, a rozé fontos szerepet játszik a fiatal generációk borfogyasztási szokásainak kialakításában. A rozé az édes borok mellett ideális belépő, hiszen frissességével és gyümölcsösségével könnyen megkedvelhető – mondta el az elnök. Hangsúlyozta, az ágazat nem alkoholistákat akar nevelni, hanem megismertetni a fiatalokat egy olyan nemes itallal, ami a kultúránk része.

További fejlődési lehetőségek

Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára kiemelte, hogy az ilyen borversenyek segítik a fogyasztókat a kiemelkedő bortételek megismertetésével, valamint hozzájárulnak a borágazat bel- és külpiaci pozíciójának erősítéséhez. Rávilágított a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának egy tavalyi felmérésére, amely szerint 2017-hez képest 5 százalékkal nőtt a hazai rozéfogyasztás, míg a vörösboré mérséklődött.

Hagyományos állva koccintás az aranyérmes borral (Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)
Hagyományos állva koccintás az aranyérmes borral (Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)

Miklós-napi hagyományok

Az esemény helyszíne kezdetben a Kecskeméti Miklóstelep volt, de az intézmény megszűnése után Kunszentmiklósra költözött. A résztvevők köre is jelentősen bővült, hiszen ma már Erdélyből és Vajdaságból is érkeznek nevezők. A borversenyen a mintákat a kiskőrösi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnázium és Szakgimnázium egykori vincellér tanulói szolgálták fel.