Tavalyhoz képest 90 százalékkal több, azaz közel dupla mennyiségű műtrágyát vásároltak a mezőgazdasági üzemek az idei harmadik negyedévben, pedig a termékek ára csak 10–20 százalékkal csökkent. A közeledő ősz ellenére nem a kálium és a foszfor fogyott, hanem a legolcsóbb nitrogéntermék.
Csak a nitrogéntermékek közelítik a 2021. évi árszintet
A legtöbb műtrágyaféleség 10–20 százalékkal olcsóbban volt elérhető az idei harmadik negyedévben, mint egy évvel ezelőtt, a forgalmuk pedig ennél jóval nagyobb mértékben ugrott meg, 90 százalékkal – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adataiból.
A negyedéves értékesítés 64 százalékát a mészammon-salétrom (MAS) adta, ebből 81 százalékkal vásároltak többet a gazdálkodók, mint egy évvel korábban. A nitrogéntermékek közül a legnagyobb mértékben a Nitrosol/DAM ára esett, így a múlt évi mennyiséghez viszonyítva ezek iránt nőtt a legnagyobb mértékben a kereslet, a 3 és félszeresére. A karbamid és az ammónium-nitrát (AN) esetében is 2,6, illetve 2,4-szeres forgalomnövekedést tapasztaltak a kereskedők.
A legnagyobb áresést a szuperfoszfát könyvelhette el a műtrágyák között, ennek ellenére 19 százalékkal kevesebb fogyott belőle, és a kálium-klorid iránti kereslet is csak 15 százalékkal emelkedett – dacára annak, hogy az őszre készülve ezekre lehetett volna nagyobb igény a gazdaságokban.
Ha a lenti ábra szerint a 2021. évi árakhoz viszonyítjuk az idei árszintet, azt látjuk, hogy a karbamid csak 9,5, a MAS csak 12,5 százalékkal drágább most, mint három éve. A kálium-klorid viszont 26,5, a szuperfoszfát pedig bő 36 százalékkal kerül többe most – ez állhat a visszafogott érdeklődés hátterében.
Az árcsökkenés sem motiválta a növényvédőszer-vásárlást
A növényvédő szerekből 13 százalékkal kevesebbet vásároltak a gazdák, mint egy évvel korábban, pedig a vizsgált termékek értékesítési átlagára 2–52 százalékkal mérséklődött. Gyomirtókból 15, rovarölőkből 52 százalékkal kevesebb fogyott. Utóbbiból talán többet kellett volna kipermetezni a későbbi tapasztalatok alapján, a problémákon ugyanis már nem segített, hogy 40 százalékkal több gombaölőt szereztek be a termelők.
A gazdálkodók megroggyant anyagi helyzetét jelzi, hogy 2024 januárja és júniusa között 49 százalékkal kevesebbet költöttek új mezőgazdasági gépekre és eszközökre, mint egy évvel ezelőtt. (Lásd még: Nem javul a mezőgéppiac.)