Az ukránok 45, mi nagyjából 80%-kal bővítettük idén a szója területét. A napraforgó pedig mindkét országban eleve nagy népszerűségnek örvend. Lassan eldőlnek a végső hozamok, és piacra kerülnek a még el nem adott tételek is. Már csak az a kérdés, hogy melyik olajnövény bizonyult kifizetődőbbnek? Jól döntött az, aki szóját vetett?
Ukrajna: a napraforgótermés negyede odaveszett
Október 24-én az ukrán szaktárca adatai szerint a 4,63 millió hektárról 9,54 millió tonna kaszatot gyűjtöttek be a gazdaságok. A betakarítás készültsége 94%-os, de az időjárási feltételek gyorsan romlanak a folytatáshoz. A 9,54 millió tonnás napraforgómennyiség 3 millió tonnával és 24 százalékkal kevesebb, mint amennyit még szeptember elején is vártak az elemzők. Az elmúlt évtizedben egyszer sem arattak 10 millió tonnánál kevesebb napraforgót az országban. Még ha a maradék területről sikerülne is az eddigi, kéttonnás átlaggal behozni a termést, az eredmény továbbra is egy évtizedes mélypontot jelölne ki.
A hőség dacára újabb szójarekord
A szója átlaghozama jobb volt, mint a napraforgóé, 2,27 t/ha. Tekintve, hogy közel 2,5 millió hektáron fejeződött be a betakarítás, 5,62 millió tonna bab került a tárolókba. Bár ebből is eredetileg egymillió tonnával többet vártak, bőven felülmúlják a tavalyi, 5,2 millió tonnás eredményt. A munka készültsége 93%-os, elméletben még elérhető a 6 millió tonnás álom, a gyakorlatban már csak pár százezer tonnával növelhető a betárolt mennyiség.
Melyik a nyereségesebb?
Ukrajnában a gazdák már 213-214 ezer forintnak megfelelő összeget kapnak a leszállított napraforgóért (Megj.: a forint a hrivnyával szemben is veszített az értékéből.) A szója átadási ára viszont csak 136 ezer forintnak megfelelő hrivnya. Ez azt jelenti, hogy átlagos hozamszinttel és ráfordítással idén csak fele annyit lehet a szójával keresni, mint napraforgóval. Ez jövőre sokak kedvét el fogja venni a szójavetéstől.
Magyarországon október elsején még a szójaterület csaknem felén a kombájnt várták az állományok, és a táblák addigi átlaghozamai elmaradtak a jó készültségi fokú napraforgóétól. Míg a napraforgóval sikerült a 2,5 tonnás országos átlag, addig a szójával 2,3 tonnát jegyeztek fel azon a 63 ezer hektáron, amelyiken vélhetően a rutinos keménymag gazdálkodott. Az október 22-i adatok megnyugtató eredményt hoztak a fennmaradó közel 50 ezer hektárnyi szójáról: a hektáronkénti termés 2,27 tonna lett 104 ezer hektár átlagában (93%-os készültség).
A hazai árak másként alakulnak, mint Ukrajnában: a szója igyekszik másolni a napraforgó árát, mintegy 174 ezer forintot ér, míg a napraforgót 170–190 ezer forint közötti áron adják át a termelők. Ha a teljes termés a jelenlegi árakon cserélne gazdát, akkor az átlagos ráfordítási szintet tekintve egy átlagos hozamot produkáló gazdaságban mintegy 20 ezer forinttal lehetne többet keresni egy hektáron a szójával – támogatás nélkül. Úgy tűnik, az új belépőknek sikerélményük van idén a növénnyel, amit remélhetőleg visszaigazolnak a jövő évi vetőmagrendelések.
Ez a cikkünk július első hetében született: Készül a rekord, a kezdő szójázók is optimisták. Az utolsó hónapokban 60 ezer tonnányi potenciális termés olvadt el a hőségben. A magas árak mégis ébren tarthatják a szójavetési kedvet.