Hazánkban az őszi vetési időszakban leginkább a klasszikus repcetermő területeken csappant meg a bizalom a növény iránt. Úgy tűnik, hogy Európa legnagyobb termelőországaiban is elégedetlenek voltak a gazdák.
Idén a németek szűk 1,2 millió hektárról arattak repcét, 8 százalékkal növelték az előző évi területet. A 3,5 t/ha-os országos átlag megszokottnak mondható, az árak azonban 45 százalékkal estek a tavalyi évhez képest. A legnagyobb területen a franciák termelik a növényt, idén 1,34 millió hektáron aratták, csaknem 10 százalékkal növelték a területét. A harmadikok a lengyelek, egymillió levágott hektárral, ami tavalyhoz képest nem jelent változást.
A Sparks Polska becslései szerint idén ősszel 50 ezer hektárral kevesebb lehet a Lengyelországban elvetett repce, amit a felvásárlási árak drasztikus csökkenésével magyaráznak. Az elemzők feltételezik, hogy a többi nagy termelőországban is hasonló döntésre jutottak a gazdaságvezetők. Pedig náluk még volt is esély a jövedelmező termelésre. Nem fogunk meglepődni, ha a végső számokban majd azt látjuk: a 2019 óta lassan javuló vetési kedv ismét megbicsaklott Európában.
Magyarországon is visszaeséssel számol a szakma, lásd laptársunk cikkét: Vetett repcét? Ha nem, akkor mit?