Egy borjúval indította gazdaságát id. Kalmár Ferenc több évtizeddel ezelőtt, mely most otthont adott a GARNOFARM innovációs csoport „Precíziós gazdálkodáshoz igazodó innovatív szerves tápanyag-utánpótlás megvalósítása” című rendezvénye első állomásának. A fülöpházi gazdaságot ma már fia vezeti, közel 100 szarvasmarha állománnyal rendelkeznek, és 100 hektáron gazdálkodnak.
Szántóföldi szemle a kísérleti parcellában (Fotó: Barna Ferenc)
Az innovációs csoport célja:
Az agrárium és az erdőgazdálkodás fenntarthatóbbá tétele, és az ehhez kapcsolódó innovációs tevékenység megvalósítása – széles körű együttműködéssel – érdekében tevékenykedik a csoport.
Az elmélet és annak gyakorlati megvalósítása nem mehet külön folyamatként; egy egységben kell kezelni. Ezért vontunk be a konzorciumba gazdálkodókat, kutatóhelyet és szaktanácsadót– mondta Szolnoky Tamás, az Agrogeo Kft képviseletében.
A csoport tevékenysége 2019. augusztus 01-én indult konzorciumként.
A csoport tagjai:
- Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE);
- Kósa Ferenc László, szaktanácsadó;
- Czakó Szabolcs János -;
- Kalmár Ferenc -;
- Sági Márk, mezőgazdasági termelő.
A konzorciumot vezeti az Agrogeo Kft.
Innopellettel kezelt kultúra (Fotó: Barna Ferenc)
Granulált és pelletált szerves trágya kijuttatása
A futó projekt a szántóföldi növénytermesztésben, vetéssel egymenetben, a szervestrágya-utánpótlás és növénytáplálásra kíván megoldást adni, amihez különböző granulált és pelletált szerves trágya és talajkondicionáló készítményeket vizsgálnak.
Fő szempont, hogy precíziós technológia segítségével, a vetéssel egyszerre kerüljön ki a szer a kultúrával, ezzel is csökkentve a környezeti terhelést és a gazdálkodók költségét.
Innopellet morzsa, mint tápanyag-utánpótlás (Fotó: Barna Ferenc)
Az alap a mezőgazdasági biogáz trágya
A vizsgálat a pelletált biogáz trágyával indult. Ennek állagát több formában állították elő, hogy a különböző vetőgépekhez legyen megfelelő választék.
A terület telibeszórására megfelelő az Innopellet morzsa, mely hagyományos trágyaszóróval végrehajtható. Az irányított komposztálásnak és a magasabb szárazanyag tartalomnak köszönhetően könnyebb az anyag, mint a hagyományos szerves trágya, ezért célszerűbb jobb minőségű komposztszóró gépekkel végrehajtani ezt a műveletet, ezáltal szebb, egyenletesebb lesz a szóráskép.
A fajlagos költségek csökkentése, valamint a célzott, nagyobb arányban történő hasznosulás érdekében érdemes a precíziós technológia alkalmazásával, a vetéssel egymenetben, közvetlen a sor mellé kijuttatni a pelletált szerves trágya készítményt. Ehhez már, a műtrágyára szórására is alkalmas vetőgépet kell alkalmazni. A kijuttatás egyenletessége érdekében olyan eszközt kell választani, melynek az adagolófej-mérete állítható, kalibrálható. A cél átlagosan 300 kg/ha mennyiség kijuttatása közvetlen sor mellé.
Innopellet granulátum, mint tápanyag-utánpótlás (Fotó: Barna Ferenc)
Szántóföldi szemle
A kísérleti táblákat Fülöpháza mellett, Kalmár Ferenc kukoricásában, illetve Kiskunfélegyháza külterületén, Czakó Szabolcs János birtokán tekinthették meg az érdeklődők 2021. július 13-án, az innovációs csoport által szervezett szemle keretében.
A jelenlegi időjárási viszonyok nem kedveztek a kukoricának, a növény furulyázik, szenved a csapadékhiánytól. Ettől függetlenül szemmel jól látható volt a kísérleti parcellán és a kontroll területen lévő kukoricában a különbség.
A kontroll terület (Fotó: Barna Ferenc)
A digitális, precíziós technológia
Mindkét területen, a folyamathoz tartozó, egy-egy precíziós technikát is megtekinthettek a rendezvény résztvevői. Fülöpházán a Kubota PP1450V vetőgép került bemutatásra, mely lehetővé teszi a pellet kijuttatását a vetéssel egyidőben.
Kiskunfélegyházán egy – szintén precíziós, egymenetben több funkciót ellátó – sorközművelő volt megtekinthető: az Omikron sorközművelő kultivátora folyékony műtrágyaszóró adapterrel. Ennek lényege, hogy – a kultúra által gyorsan hasznosítható – folyékony tápanyag-utánpótlás oldható meg vele a talajművelés során, közvetlen a sor mellett a talajba juttatja a biostimulátort, vagy a zöld növényzetre a lombtrágyát. Az aszályos időben így segíthetjük a növény vegetációját, a stresszhelyzeten való túljutását, ugyanis a folyékony forma miatt rögtön fel tudja szívni, és hasznosul a kijuttatott szer.
Az eseményről további képek tekinthetők meg az alábbi galériában (Horizont Média/Barna Ferenc):