A Benelux-államokban, Németország nagy területén, Csehországban, illetve Magyarország és Románia határközeli részein a 2025-ös tavasz az egyik legszárazabb volt a feljegyzések kezdete (1991) óta. A szántóföldön a károkat mérsékelte, hogy az aszály hűvös időjárással párosult. A hidegbetörésnek a gyümölcsösök látták kárát. Az őszi vetésektől összeségében még mindig jó termést várnak az elemzők.

Április 1. és május 17. között Európa nagy részén csupán az átlagos csapadékmennyiség 0–50%-a hullott le. Ennek ellenére a vetések állapota egyelőre kielégítő, mivel a hőmérséklet is jellemzően alacsony volt a megfigyelt időszakban. A következő hetekben átlag feletti hőmérsékletekre van kilátás, ami tovább stresszelheti az őszi kultúrákat.
Északnyugaton volt melegebb
Észak-Európa jelentős részén – Észak-Franciaországtól Északnyugat-Lengyelországig – csapadékhiány volt megfigyelhető április 1. és május 17. között, ami kiterjedt Közép-Európa nagy részére és Kelet-Ukrajna legkeletibb területeire is. Ezekben a régiókban a lehullott csapadék mennyisége az éghajlati normálértékhez (1991–2024 időszak átlaga) képest 50–100%-kal maradt el. Észak-Franciaországban a csapadékhiányt hőmérsékleti többlet is kísérte. Bőséges esőt kapott viszont Portugália és Spanyolország, valamint Észak-Afrika. A csapadékösszeg helyenként 100–150%-kal is meghaladta a hosszú távú átlagot.

Törökország, Románia és Ukrajna nagy részén (és Magyarország keleti felében is) hideghullámok vonultak át. Ezek során a mezőgazdasági területeken a napi minimumhőmérséklet több napon át –10 °C alá is süllyedt. A térségi napi átlaghőmérséklet elmaradt a sokéves átlagtól.
Sok múlik a júniusi időjáráson
A terméskilátások összességében még kedvezőek az őszi vetésű kultúrák számára. Uniós szinten az átlaghozamok jobban alakulhatnak, mint az elmúlt öt év átlagában. Különösen az őszi árpától és a durumtól várnak átlag feletti termést az elemzők (+10%). A búza rosszabbul viselte a tenyészidőszak viszontagságait – és ez Magyarországon is megfigyelhető. Mindent egybevéve egy jó/közepes termésre van kilátás, ha a nyári hőség nem tör be túl drasztikusan a szemtelítődés/érés idején. Június közepéig nálunk kedvezőek a kilátások, itt írtunk róla: A hétvégén megérkezik a nyár.

A hosszú távú időjárási előrejelzés már nem ilyen biztató. Ahogy arra már április végén figyelmeztettünk, idén az átlagosnál melegebb időjárásra számíthatunk. Európa nagy részén június–júliusban a hőmérséklet a 24 éves éghajlati mediánhoz képest akár 2 °C-kal is magasabb lehet, míg augusztusban várhatóan legfeljebb 1 °C-os pozitív eltérés valószínűsíthető. Bár az előrejelzések jelentős bizonytalansággal terheltek, az európai kontinens döntő részén – különösen június–július folyamán – az átlagosnál kevesebb csapadékra van kilátás, és hasonlóan száraz időszakra lehet számítani augusztusban is.