fbpx

Dollármilliárdok mennek el gyümölcsimportra

Írta: Szerkesztőség - 2025 május 09.

Oroszország gyümölcskereskedelmi mérlege folyamatosan negatív, dollármilliókat költ a beszerzésükre. De a jelek szerint van fizetőképes kereslet: tavaly az év első 10 hónapjában több mint 8%-kal nőtt az importált gyümölcsök mennyisége.
 

zöldség-gyümölcs bolt
Fotó: Shutterstock

Többet importálnak

Az orosz gyümölcskereskedelmi mérleg az elmúlt öt évben folyamatosan negatív volt, és a deficit mértéke évről évre növekedett. 2024-ben már körülbelül 5 milliárd dollárt költöttek gyümölcsök beszerzésére. A behozott gyümölcsök mennyisége 8,3%-kal növekedett az év első tíz hónapjában 2023-hoz képest. Ennek egyik oka a fagykár okozta terméskiesés, de fizetőképes kereslettel is rendelkezni kell hozzá. A legnagyobb mennyiségben importált gyümölcsök közé tartoznak a citrusfélék, banánok, almák, körték, szőlő, valamint a csonthéjas gyümölcsök, például az őszibarack, a szilva és a meggy. A fő beszállító országok között szerepel Törökország, Üzbegisztán, Ecuador, Egyiptom és Kína.

A legkeresettebb gyümölcsök

Az ENSZ kereskedelmi adatplatformja, a Comtrade adatai szerint Oroszország 2024-ben több mint 361 ezer tonna őszibarackot és nektarint importált, több mint 371 millió dollár értékben. A legnagyobb beszállító Törökország volt: közel 162 ezer tonna barackot szállított Oroszországba mintegy 160 millió dollár értékben. A második helyen Üzbegisztán végzett 86.600 tonnával és 80 millió dollár értékben, a dobogó utolsó fokára pedig Azerbajdzsán került 54.800 tonnával és 67,1 millió dollár értékben. Nagy mennyiségek érkeztek még Grúziából (22 ezer tonna) és Kínából is (18 ezer tonna). A 10-es top-listára felfért még Kazahsztán, Szerbia, Örményország, Chile, sőt, Hollandia is bő ezer tonnával.

Alma behozatalára körülbelül 348 millió dollárt költött Oroszország 2024-ben. Az importált mennyiség elérte a 579 ezer tonnát, ami jelentős növekedést jelent az előző évekhez képest, és a fagyok okozták. Az almaimport főbb származási országai: Azerbajdzsán (164,4 ezer tonna), Moldova (109,7 ezer tonna), Szerbia (98,1 ezer tonna), Törökország (78,1 ezer tonna), Kína (31,8 ezer tonna), Dél-Afrika (24,7 ezer tonna) és Grúzia (17,9 ezer tonna).

Lásd még a témában: A baráti országokból tonnaszámra érkezik a zöldség-gyümölcs.