Az EU és a Mercosur közötti kereskedelmi megállapodás továbbra is ellenállásba ütközik. Brazília tisztviselői nehéz diplomáciai útra számítanak, mivel a hírek szerint Európa nagy agrárnemzetei összefogásra készülnek az aláírás ellen.
Nyomást gyakorol a vámháború
A Kereskedelmi Világszervezet a globális kereskedelmi forgalom 2025-re várt 2,7%-os növekedési előrejelzését 0,2%-os csökkenésre módosította az USA kereskedelmi politikája miatt. A vámháború közepette az 1999 óta tárgyalt Mercosur-egyezmény megkötése hirtelen sürgetővé vált az orosz-ukrán háborútól is megroggyant Európa számára.
Az aláírási szándékot tavaly jelentették be a Mercosur államfői és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Célja egy 700 millió emberből álló szabadkereskedelmi övezet létrehozása, amelynek GDP-je 22 billió dollár. Az EU és a Mercosur tisztviselői fokozottan hangsúlyozzák az egyezmény stratégiai és gazdasági jelentőségét. Ennek ellenére a nyár folyamán koordinált kampány várható ellene, és az Európai Parlamentben is ellenállásra lehet számítani.
Érdekellentétek
A megállapodás szövegét előbb még az EU 23 hivatalos nyelvére le kell fordítani. Az Európai Tanácsban a jóváhagyáshoz a tagállamok 65%-ának támogatása szükséges, amely az EU népességének legalább 55%-át képviseli. A brazil tárgyalók napi szinten figyelik a szavazatok alakulását. Ha Franciaország, Lengyelország és Olaszország összehangoltan lép fel, az blokkolhatja az egyezmény aláírását, melyet az év végéig szeretnének tető alá hozni.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és az európai mezőgazdasági szervezeteket tömörítő COPA-COGECA szerint a megállapodás idejétmúlt, és nem veszi figyelembe az EU Green Deal célkitűzéseit, valamint a mezőgazdaság jelenlegi kihívásait. A NAK hangsúlyozza, hogy az egyezmény kiegyensúlyozatlan, különösen a marhahús, baromfi, rizs, cukor és etanol esetében, és elfogadhatatlannak tartja az uniós és dél-amerikai termelők közötti egyenlőtlen versenyfeltételeket. (Lásd még: Magyarország ráfaragna a MERCOSUR-egyezményre.)
Forrás: FreshPlaza.