fbpx

Idénymunka: nem a bérrel, hanem a járulékkal van baj

Írta: Szerkesztőség - 2025 május 02.

A német kertészetek a minimálbér tervezett emelése ellen tiltakoznak. Magyarországon nem a bérrel, hanem a közteher mértékével van baja az ágazatnak. Utóbbi egyetlen év alatt 70%-kal nőtt.

paprika szedés
Szedőmunkások a fűszerpaprikában (fotó: Horizont Média Kft.)

A németek baja: óránként 6 ezret kellene fizetni

A berlini kormánykoalíció 2026-tól 15 euróra emelné a jelenlegi 12,82 eurós minimálbért. Bár a cél a munkavállalók jobb megélhetése, a munkaerő-igényes ágazatok, különösen a zöldség- és gyümölcstermesztés szereplői vészharangot kongatnak. Például a spárga- és bogyósgyümölcs-termelők esetében a működési költségek akár 60 százalékát is a bér teszi ki.

Az ágazat képviselői arra hivatkoznak, hogy az idényjellegű, képzettséget nem igénylő munkákra kevesebb bért kellene adni. Rámutatnak a német mezőgazdaság versenyképtelenné válására is, ami nagyrészt a magas munkaerő-költségekből ered. Romániában például az órabér alig 4,87 euró, míg Törökországban 3,75, Bulgáriában pedig csupán 3,32 euró. Sok kertészeti termékből az olcsóbban dolgozó spanyol és egyiptomi termelők uralják a német piacot. Megfigyelhető a német termelés kiszervezése is ezekbe a régiókba, ami élelmiszer-biztonsági kockázatokkal és a környezetet szennyező, hosszú szállítási láncokkal jár.

A magyarok baja: drasztikusan nőtt a járulék

A Magyar Közlöny 2025. április 24-ei számában megjelent az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény módosítása. Eszerint 2025. július 1-től az idénymunkával eltöltött munkaviszonyok együttes időtartama nem haladhatja meg a 120 naptári napot. 2026. január 1-jétől további 90 nappal, összesen 210 napra emelkedik az idénymunkával eltölthető naptári napok száma. Ez üdvözlendő döntés.

A kötelező minimális órabér 1672 forintra emelkedett, de ennyiért már nehéz is a mezőgazdaság hajlongós munkáira embert találni. Tehát a munkáltatók jellemzően többet fizetnek óránként. Nem is ezzel van bajuk, hanem a járulékfizetéssel. Tavaly még 1300 forintból megoldhatták az idénymunkás napi foglalkoztatását, ez idén 2200 forintra emelkedett, azaz az állam felé drágult 69 (!) százalékkal a dolgozó alkalmazásának napi költsége. Ez a közteher a minimálbér 0,75 százaléka. 2026-tól az idénymunka további 90 napjára már a minimálbér 1,125 százalékával egyenlő járulékfizetéssel kell kalkulálni az állam felé.

Kapcsolódó cikkünk: NAV és idénymunka: így működik a 210 napos bejelentés.