A FruitVeB kérdőíves és telefonos felmérést végzett az április eleji fagyok mértékéről. Az eredmény reprezentatívnak tekinthető, és minden fontos gyümölcsfajunkra kiterjed.
Az ország „gyümölcskosarát” érte a legnagyobb fagy
Az online kérdőívet összesen 546 vállalkozás töltötte ki, amelyek a mintegy 50 ezer hektárnyi árutermelő gyümölcsterület közel felét fedték le. Mindezek alapján a felmérés jó reprezentáltságúnak tekinthető – írja a FruitVeB.
A kármérték a virágokra, illetve a gyümölcskezdeményekre vonatkozott, tudva, hogy jó virágzás esetén, illetve a virágzás és az azt követő 6 hetes időszak kedvező időjárása mellett a 0–40% közötti virág- és kisgyümölcskárt szenvedett ültetvények akár teljes termést is hozhatnak. Ezt figyelembe véve is súlyosan károsodtak az északi és észak-keleti országrészben, a Duna-Tisza közén, az Alföldi déli részén, továbbá a Tolna vármegyében és Somogy vármegye egyes térségeiben található gyümölcsültetvények. Mérsékeltebbek a károk a Kisalföldön, a Dunántúl déli és dél-nyugati részen, valamint a Balaton közvetlen térségében keletkeztek.

Totális károk
A kajszi április 7-8.-ra már befejezte a virágzást, és kisgyümölcs állapotban volt. A 136 adatszolgáltató termelő vállalkozás 60%-ában totális (100%-os) kisgyümölcskárt tapasztaltak. A kajsziültetvények 20%-ában pedig nagyon jelentős lesz a terméskiesés a 80–99% közötti kisgyümölcskárok miatt. 10%-nyi ültetvényen elhanyagolható a kár, és 10%-nyi ültetvény részleges károkat szenvedett, bizonytalan kimenettel.
Az őszibarack esetében is hasonlóan rossz a helyzet. Az ültetvények 46%-ában mutat a felmérés totális virágkárt, illetve 23%-ában tapasztalható a virágok 80–99% közötti pusztulása. Az ültetvények 21%-ában láthatóak 40% alatti virágkármértékek, ahol még előfordulhat jó termés.
Jóllehet az alma még 1-2 héttel állt virágzás előtt állt, a károk mégis nagyon jelentősek: a 381 adatszolgáltató vállalkozás eredményei alapján az ültetvények 30%-ában totális a kár, míg 46%-ában tapasztalható 80–99% közötti kármérték. Mindössze az ültetvények 7%-ában van olyan mértékű (40% alatti) virágkár, ami még teljes terméssel kecsegtet.
Nagy károk
A cseresznyeültetvények 2/3-ában mérhetők 80% fölötti virágkárok, és szintén szerény (19%) azon kertek aránya, amelyekben a károsodott virágok aránya nem haladja meg a 40%-ot. A körte esetében a fagykárok mértéke jelentősen szóródik országrészek szerint, de átlagosan mérsékeltebbek a károk, mint az előbbiekben felsorolt fajoknál. Azonban még így is közel 49% azon ültetvények aránya, amelyekben a virágkár mértéke meghaladja a 80%-ot.
Viszonylag jól megúszták
A fagykárok idején a szilva már számos országrészben megkezdte a virágzást, a meggy pedig még általában közvetlenül a virágzás előtt állt. A kármértékek jelentősen szórnak fajták és országrészek szerint mindkét gyümölcsfaj esetében, de összességében sokkal kedvezőbb a helyzet, mint bármely más csonthéjas vagy almatermésű gyümölcsfaj esetében. Az ültetvények mintegy felében még van remény egy jó vagy elfogadható termésre, de nagy kérdés, hogy a közvetlen fagykárosodást nem mutató virágok „megfáztak-e” annyira, hogy a virágzást és terméskötődést követő 6 hetes időszakban (ez a természetes tisztuló hullás folyamata) lehullik a fáról a rendellenesen kötődött gyümölcs.
Még nem tudni
A szamócaállományokról még nem látunk tiszta képet, de vélhetően ezekben is több 10%-os nagyságrendű a virágkár mértéke, még részben a takart állományokban is. Így részleges terméskiesés valószínűsíthető, de ennek mértéke még nem becsülhető. A dió és a bodza még érdemben nem fakadt meg, illetve távolabb voltak a virágzástól, de látens károk már itt is kialakulhattak, amelyekre majd csak virágzás után 4-6 héttel derül fény.
Forrás: FruitVeB.