Sharjah néven került piacra az Egyesült Arab Emírségek új, só- és hőségtűrő búzája, amelyik világrekordot jelentő, 19,3%-os fehérjetartalommal bír. Egy nemzetközi biotechnológus csapat hozta össze a génszerkesztett növényt 1450 extrém strapabíró fajta átvizsgálásával.

A projekt során 2020 óta több mint 250 extrém éghajlati közegből származó 1450 búzafajtát vizsgáltak meg. A genetikai szelekciót a mesterséges intelligencia és a génszerkesztés révén lehet többszörös tempóra gyorsítani. A végeredménye pedig egy olyan ellenálló búza lett, amelynek a lisztje is egyedi tulajdonságokkal bír.
Először a Perzsa-öböl menti Sharjah emírség sivatagi térségében, a Mleiha búzafarmon tesztelték a búzát a gyakorlatban. 50 °C feletti hőmérsékleten, növényvédő szer és műtrágya nélkül, minimális vízfelhasználás mellett kellett boldogulnia a növénynek. A tápanyagpótlás kizárólag biotrágyák és fermentált komposzt felhasználásával történt. A gazdaság műholdas hőtérképeket és meteorológiai állomást hívott segül a vízigény felméréséhez. Az adatok elemzését és az öntözőrendszer vezérlését a mesterséges intelligenciára bízták, így több mint 30%-kal csökkent a vízfelhasználás a homokos talajon.

A gazdaság jelenleg 1428 hektárnyi sivatagi területen termeszt fehérjében gazdag búzát. Az idei (március végi) aratás) mintegy 6000 tonnás termést adott (4,2 t/ha), amit alig 4 hónapnyi tenyészidőszakot követően ért el a búza. A búza lisztje magas tápanyagsűrűséget, kiváló sikérszerkezetet, optimális enzimaktivitást és tökéletes fermentációs tulajdonságokat mutat a hírek szerint. Az új fajta több nemzetközi minőségi tanúsítványt is elnyert, az arab országon belül pedig a „Legjobb fenntarthatósági innováció” díjat adományozták a fejlesztésért. A fajta tulajdonságai felkeltették a nemzetközi cégek (élelmiszergyártók és nemesítők) figyelmét is.
Az emírség jövő évi célja 1900 hektárra emelni a Sharjah területét, hosszabb távon pedig csökkenti Szaúd-Arábia 3,5-4 millió tonnás búzaimportigényét.
Lásd még cikkünket a témában: Vetőmag Szövetség: a precíziós nemesítés nem GMO!