A fenyegető járványok, például a ragadós száj- és körömfájás esetében a megelőzést is segíti
Ma, amikor minden gyorsan változik, nem csodálkozhatunk, hogy egykor egyszerű technológiák is összetettebbé, hatékonyabbá válnak. Régen elég volt annyi, hogy egy területet körbekerítettek dróttal, szalaggal. Ma már ott tartunk, hogy a kerítés intelligensen reagál az állatokra vagy a rongálásra, értesítőt küld a gazdának, ha valami történt, sőt, megvédi nemcsak önmagát, hanem az állat testi épségét is. Mindezt egy világszabadalommal védett magyar találmány adja a növénytermesztő vagy állattartó gazdák, erdészek kezébe.

Hosszú a veszteségleltára hagyományos kerítésnél
Amikor a vad megijed valamitől vagy éhes, annak ellenére is nekiront a kerítésdrótnak, -szalagnak, hogy az jól látható, esetleg még áram is van benne. Ugyanez történik, ha nem kívülről, hanem a védett részről, például a legelőről, vadaskertből történik kitörés. Ilyenkor a hagyományos villanypásztor drótja, szalagja elszakad, vagy véglegesen megrongálódik, továbbá kárt okoz az állatban is. A veszteségleltárnak még ezzel sincs vége. Az állattartó gazdaságoknak jelentős idő-, energia- és persze elsősorban anyagi teher a villanypásztorral, kerítéssel védett területek állandó ellenőrzése. Ahol nem egy-két, hanem több száz hektárról van szó, ott több személy, speciális járművek (terepjárók, quadok, motorok) kellenek a szemlézéshez, de még így is előfordulhat, hogy órákig-napokig nem derül fény a védelmi rendszer sérülésére. A kerítésen nyílt kapun át a vadak szabadon bejárhatnak a vetésbe, a védett állatok sokasága szökhet el – közlekedési és balesetveszélyt, komoly kárt okozva a gazdaságnak.

Csökkentse minimálisra a kárt
Mindezek a gondok jelentkeztek Halász Viktor Gáborék családjában, ahol az állattartás révén jól ismerték a legeltetéses tartás kihívásait.
– Olyan rendszert találtunk és fejlesztettünk ki, amelyik mindezekre a problémákra választ ad – mondja Halász Viktor Gábor a Wild Protection Kft. ügyvezető igazgatójaként. Két társával, Balázs Máté és Kucsera Milán informatikusokkal a 2020-as évek elején fogtak bele a fejlesztésbe. – A célunk az volt, hogy a rendszer minimálisra csökkentse egyrészt a behatolással vagy kitöréssel kapcsolatos szakadást. Másrészt az, hogy a terület gazdája, üzemeltetője azonnali értesítést kapjon, illetve állandó rálátással bírjon a villanypásztor állapotára. Mindezzel hatalmas veszteségtől mentesül a gazdaság: a Wild Protection technológiájával 80–85 százalékos szakadáscsökkenés érhető el, mert kevesebb a rongálás, kisebb a csere- vagy felújításigény, és kevesebb energiát kell a szemlézésre-ellenőrzésre fordítani – összegzi az ügyvezető.
Behatáskor enged, majd visszahúz
Lássuk a részleteket! A Wild Protection fejlesztésének lényege, hogy egy könnyen telepíthető berendezés, amely egyrészt folyamatosan ellenőrzi a villanypásztor, a kerítésdrót vagy -szalag feszességét. Amikor valamilyen erőteljes hatás éri, akkor az érzékelő automatikusan lazít a kerítésdrót feszességén, „ráenged” – annak érdekében, hogy a be- vagy kitörni készülő vad ne szakítsa át, ne tegye tönkre, ne akadjon bele. Amikor a behatás megszűnt, a berendezés visszahúzó szerkezete automatikusan visszacsévéli a kiengedett drótmennyiséget, vagyis a rendszer újra olyan feszességgel véd, mint korábban.
Minderről a gazda az okostelefonjára applikált platformon vagy a számítógépén azonnali értesítést kap. Így azonnal tud reagálni, ha szükséges: az értesítés ugyanis képes különbséget tenni aközött, hogy elszakadt, megsérült vagy eredeti feszességű a kerítés állapota. (Sőt, kevésbé jó közbiztonságú térségekben előnyös, hogy még a vágást, vagyis a szándékos rongálást is képes felismerni, aminek az esetleges rendőrségi vizsgálat, kártérítés során lehet jelentősége, hiszen több eséllyel érhető tetten vagy érhető utol az elkövető.) Ha tehát például szakadás történt, azonnal indulhat a javítás, hamarabb megelőzhető a további kár. Miután továbbá a rendszert napelem és akkumulátor üzemelteti, a gazdaság még a feszültségingadozásról is kaphat értesítést.
Időt, kárt, munká(s)t, pénzt takarít meg
Az azonnali jelentésnek – mint utaltunk rá – számos előnye van. – Amikor nehezen találni elegendő és megbízható munkaerőt, ráadásul komoly költséget jelent a foglalkoztatás, akkor különösen megtérül ez a rendszer. Mostantól nem kell állandóan járőrözni, hasznos munkaórákat, üzemanyagot fordítani a szemlére: a felszabaduló munkaerő más, hasznos feladatra átcsoportosítható. Továbbá megelőzhetők a kerítéssel való ütközésből eredő károk az állatállományban.
A vadásztársasának komoly veszteség egy nagyobb agancsú szarvas, értékesebb vad sérülése, pusztulása. Egy legeltető, állattartó gazdaságnak pedig ugyancsak sokmilliós vesztesége eredhet abból, ha értékes szarvasmarhái, bikái vagy akár példányonként több milliós értékű lovai sérülnek meg egy hagyományos villanypásztorban, drót- vagy szalagkerítésben – mondja Gábor.
Ha az illetékes vadász vagy a gazdaság azonnal értesítést kap, azonnal tud reagálni. Másrészt haladéktalanul hozzáfoghat a kármentéshez, így kevesebb taposási, rágási kár lesz a drága kultúrákban, kevesebbet kell javításra, új kerítésre költeni. A gyors helyreállítás vagy a visszacsévélés eredményeként minden korábbinál gyorsabban helyreállítható az eredeti állapot, így nem fordulhat elő, hogy napokig sérült, vagyis védtelen egy-egy területrész.
Akár egy év alatt megtérül
A Wild Protection kifejlesztői szerint az adott gazdaság sajátos adottságaitól függ, milyen gyorsan térül meg ez a fajta okosítás.
– Ahol nagy a vadnyomás és nagy területet kell óvni, ott akár egy éven belül busásan megtérül a beruházás. Egy készülék néhány százezer forintos költséget jelent, de 1000–1500 métert képes ellenőrizni, kezelni. A működő rendszereinknél 10-ből 8-9 esetben eredményes, ekkora arányban csökken a káresemények kárt okozó volta. Az egyik partnerünknél nagy értékű lovakat véd a kerítésrendszer, másutt ugyancsak ritka tenyészbikákat védünk így. Ezek közül egyetlenegynek a sérülése, szökése máris nagyobb kár, mint a rendszerünk felépítésének költsége – érzékelteti Gábor. A visszahúzó berendezések ráadásul saját magukat is védik. Automatikus kioldás révén tartós terhelés esetén sem ég le a motor, csak csökkenti a hatásfokot, majd a terhelés megszűntével az eredetire állítja vissza a kapacitást.

Nemzetközi érdeklődés
A Wild Protection már egy év alatt számos nagygazdaságban bevált technológiaként van jelen. Ilyen például a mezőzombori húsmarhatenyésztő állomás, a mórahalomi sportlovarda és a vízibivalyfarm, a balassagyarmati húsmarhatenyészet. Erdészetek is érdeklődnek a kerítésvédelmi innováció iránt. Hiszen nemcsak szántóföldi, kertészeti kultúrákat és állattartó farmokat kell óvni, hanem a friss telepítéseket is.
A Wild Protection azonban már nem is csak Magyarországon hódít. Horvátországban, Szlovákiában és Romániában is tárgyalások folynak a világszerte újnak számító műszaki megoldás forgalmazásáról.

A száj- és körömfájás kapcsán felértékelődik
Az 50 év után sajnos ismét támadó száj- és körömfájás vírus okozta sokk különösen felértékeli a védekezés fontosságát. Az állattartást fenyegető járványokban kiemelt szerepet játszanak a vadon élő állatok. Ezért az erdei vadak behatolásának megelőzése, megakadályozása döntő jelentőségű. Ám ugyanilyen fontos az őrzött állatok kitörésének megelőzése, megakadályozása is, hiszen csak ez garantálja a fertőzés lassítását, megállítását. Fontos, hogy az állományok egyedei ne érintkezzenek vadon élő állatokkal, illetve a szomszédos tenyészet példányaival. A Wild Protection technológiája ezt a törekvést nemcsak azzal segíti, hogy megakadályozza a ki- és behatolást. Azzal is, hogy a gazdaság állandó felügyeletet és azonnali értesítést kap, így akár azonnal lépéseket tud tenni a probléma kezelésére.
FotóK: Wild Protection