fbpx

Okosan taktikázik a szójapiacon Kína

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 február 13.

Kína minden erejével azon van, hogy biztonságosabbá tegye az ellátást fehérjetakarmányokból. A megbízhatatlan szójabeszállítókat leépíti, a beszerzési forrásokat és az alapanyagokat is diverzifikálja.

A világra lépő szója java Kínába tart

Kína több mint két évtizede a szójaexportőrök elsődleges célállomása. Az elmúlt években a globális piacról megvásárolt bab több mint 60 százaléka ide került. 2023/24-ben a globális szójaimport 200 millió tonna körül alakult, amelynek 63 százalékát Kína vásárolta meg. Itt található ugyanis a legtöbb sertés a világon (a globális állomány mintegy fele) és az egyik legnagyobb baromfiállomány. A babból az állatok számára készítenek fehérjedús szójadarát, miközben olajat préselnek belőle.

Kína szója
Fotó: shutterstock

Minden szinten diverzifikál

Az elmúlt években Kína arra törekedett, hogy diverzifikálja beszállítói bázisát és biztosítsa lakossága stabil élelmiszer-ellátását. Ennek ellenére a szójaimport továbbra is három fő beszállítóra koncentrálódik. Ugyanakkor nőtt az alternatív fehérjedarák (főként napraforgó- és repcedara) beszerzési aránya is, bár ezek még mindig csak 13 százalékot tesznek ki az ország darafogyasztásában. Kína 2018/19-ben kezdett jelentős mennyiségben napraforgódarát importálni, elsősorban Ukrajnából. 2022-ben a háború megbénította a tengeri forgalmat, ezért Kína Oroszország felé fordult. A repcedara pedig főként Kanadából érkezik.

Igyekszik leépíteni az USA-t

Az elmúlt öt évben Kína jelentősen csökkentette az Egyesült Államokból származó szójabab arányát, ami a 2018/19. évi, első vámháború és az amerikai szójaárak együttes következménye. Eközben a brazil szójatermelés egyre nőtt, és a reál gyenge árfolyama miatt a beszerzési árak is kedvezően alakultak a dél-amerikai országból. Kína Brazíliából származó szójaimportja a 2017/18. évi 62 százalékról 2023/24-re 71 százalékra emelkedett, míg az Egyesült Államokból érkező bab aránya 30 százalékról 22 százalékra csökkent.

Kína szóimport
Forrás: USDA

Jelenleg az Egyesült Államokból Kínába irányuló szójamegrendelések ötéves mélyponton vannak, miközben a brazil szója áramlik befelé az ázsiai országba. Ebben a cikkben az USA szemszögéből mutattuk be a Kínába irányuló szójaexport visszaesését, amiben vastagon szerepet játszott az első vámháború.