fbpx

Szélgépavató és WepiFrost fagyvédelmi szakmai nap

Írta: Kristóf Imre - 2024 december 08.

A fagyvédelem, az öntözés és a hűtőtárolás kihívásai szerepeltek az Oleum 2000 Kft. hűtőházában megtartott szakmai napon, melyre nagy számmal látogattak el a gyümölcstermesztő gazdák. A rendezvényen bemutatták a WepiFrost Fagyvédelmi Kft. legújabb, TLT meghajtású szélgépét, az LHG Kft. energiahatékony hűtőház berendezéseit, és ismertették a Közös Agrárpolitika aktuális pályázati lehetőségeit is.

Weppert Sándor, a WepiFrost Kft. ügyvezetője köszöntőt tart
Weppert Sándor, a WepiFrost Kft. ügyvezetője köszöntőt tart
(Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)

Hamarosan 8 szélgépük lesz

A házigazda szerepében Müller Jenő, az Oleum 2000 Kft. tulajdonosa és ügyvezetője elmondta, Kecskemét melletti, 90 hektáros gyümölcsültetvényükben főként alma, ezen kívül szilva, cseresznye és meggy termesztésével foglalkoznak. Modern technológiákat alkalmaznak. Az ultra alacsony oxigénszintű tárolás hosszú távú frissességet biztosít az almák számára. A fagykárok elleni védekezésre 5 db új elektromos hajtású Wepifrost szélgépet vásároltak, és pár hónapon belül még 3 db új fagyvédelmi szélgépet telepítenek, amelyek a hideg és meleg levegő keverésével a legköltséghatékonyabban óvják a termést. A beruházással a céljuk, hogy környezetbarát módon, tisztán elektromos meghajtással védjék meg az ültetvényüket a tavaszi fagyoktól, ezáltal megtarthassák a piacaikat és a munkaerőt is.

Müller Jenő, az Oleum 2000 Kft. ügyvezetője (fotó: Horizont Média/ Kristóf Imre)
Müller Jenő, az Oleum 2000 Kft. ügyvezetője
(fotó: Horizont Média/ Kristóf Imre)

Energiahatékonyság, környezettudatosság hűtőházakban

Lukács András az LHG Kft. ügyvezetője bevezetőjében a rendezvénynek helyszínt adó épületben lévő szabályozott légterű tárolók működési elvét ismertette, miszerint a légköri oxigén 36%-os tartalmát 1,5-2 %-osra viszik le, így biztosítva a betárolt (jelen esetben) almák hosszútávú tárolhatóságát. Az ilyen, szabályozott légterű tárolókkal, a csak hűtéssel működőkkel szemben jelentős energiamegtakarítás érhető el. 

Lukács András, az LHG Kft. ügyvezetője előadást tart (fotó: Horizont Média/ Kristóf Imre)
Lukács András, az LHG Kft. ügyvezetője előadást tart
(fotó: Horizont Média/ Kristóf Imre)

Nyitott és nyíló pályázatok (fagyvédelmi pályázat)

Dr. Torgyik Tímea agrár-vidékfejlesztési szakjogász a Közös Agrárpolitika aktuális pályázati lehetőségeit ismertette. Előadásában kiemelte, a pályázóknak általában 2-3 éves megvalósítási idővel és 5 év fenntartással kell tervezniük, az értékelési szempontoknál hangsúlyos a digitalizáció, az innováció és a megújuló energia használata. Több jelenleg is nyitott pályázat van, ilyen a KAP-RD01a-RD12-1-24- Kertészet-ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása, ahol a támogatási intenzitás 50%-os, öntözési beruházásokra 70%-os, jégeső és tavaszi fagykár megelőzésére pedig 65%-os. 2025. március 4-től indul a KAP-RD12-RD01c-1-24 Öntözésfejlesztési és a vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli komplex beruházások támogatása című pályázat, ahol az intenzitás 50-70%-os, és a megvalósíthatósági idő 36 hónap lesz.

Dr. Torgyik Tímea agrár-vidékfejlesztési szakjogász (fotó: Horizont Média/ Kristóf Imre)
Dr. Torgyik Tímea agrár-vidékfejlesztési szakjogász
(fotó: Horizont Média/ Kristóf Imre)

A fagyvédelem megtérülése számokban

Akár egy év alatt is megtérülhet a szélgépekre fordított beruházás értéke – ismertette előadásában a termelők tapasztalatait Weppert Sándor. A WepiFrost Kft. ügyvezetője bemutatta a honlapjukon elérhető kalkulátorukat, amellyel az ültetvény adatainak bevitelével modellezni lehet, hogy különböző nagyságú fagykárok esetén mekkora kárt szenvedne el a gyümölcsös, és egy szélgép sikeres védekezés esetén mekkora értéket képez. Az ügyvezető a megtérülési adatokon kívül még 5 fontos szempontra is felhívta a figyelmet a szélgépek alkalmazása mellett:

  1. a fagykár okozta stresszre: az alternancia (szakaszos termés) kialakulására;
  2. minőségi problémákra: enyhe fagykár esetén torz, fagykarikás eladhatatlan gyümölcsök (teljes termés esetén is veszteséges lehet a termesztés);
  3. a munkaerő-megtartásra: fagykár esetén, ha nem tudunk munkát adni (válogatás, szedés), elveszíthetjük a munkaerőt;
  4. a piacmegtartásra: a kialakított piacot elveszíthetjük egy-egy fagyos év miatt;
  5. s végül a generációváltásra: biztonsággal átadható-e egy fagyvédelem nélküli gyümölcsös? Nem szeretnénk, hogy gyermekeink küzdjenek meg a szélsőséges időjárási körülményekkel.

Traktorral meghajtott szélgép

A rendezvényen bemutatták a WepiFrost által kétéves fejlesztéssel megvalósított mobil szélgépet is. A traktor TLT-tengelyére csatlakoztatva hajtható meg a propeller, amely így nem igényel telepített motort, ezáltal csökkenthető a beruházás költsége.

TLT meghajtású és telepített motorral meghajtott szélgépek (fotó: Horizont Média/ Kristóf Imre)
TLT meghajtású és telepített motorral meghajtott szélgépek
(fotó: Horizont Média/ Kristóf Imre)

Pezsgős szélgépátadó

A rendezvény végén Müller Jenő, az Oleum 2000 Kft. tulajdonos ügyvezetője a szemet gyönyörködtetően művelt almaültetvényébe invitálta a résztvevőket. Elmondta, hogy a most átadott az ötödik Wepifrost 100%-ban elektromos szélgép, amelyet rendszerbe állítanak a tavaszi fagyok ellen. Az utóbbi években minden évben volt valamennyi fagykáruk, ami elsősorban az almát érintette mélyfekvésű területeiken. Ezzel a felső, melegebb levegőnek az alsó hidegebb levegővel való összekeverését megvalósító technológiával céljuk, hogy 16 hektáros almásukat megvédjék, ezért néhány hónapon belül még 3 új szélgépet telepítenek. Valamennyi ilyen gépük elektromos hajtású lesz, ehhez már 1 km villanyvezetéket fektettek le az ültetvényben. Céljuk az is, hogy tárolóikhoz hasonlóan a fagyvédelemben is a legzöldebb technológiát alkalmazzák, így maximálisan megfelelnek a környezetvédelemnek.

Weppert Sándor és Müller Jenő az 5. Wepifrost szélgép átadásán (Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)
Weppert Sándor és Müller Jenő az 5. Wepifrost szélgép átadásán
(Fotó: Horizont Média/Kristóf Imre)