fbpx

A hazai napraforgóár semmi az ukránhoz és bolgárhoz képest

Írta: Gönczi Krisztina - 2024 november 14.

Az EU-ban az elmúlt 12 év legalacsonyabb termésátlagát produkálta a napraforgó. A siralmas eredményt a termőterület növekedése némileg ellensúlyozta, de így is az utóbbi 9 év legrosszabb termése született. Az árak elszabadultak. A magyar termelőknek fizetett összeg eltörpül a román, a bolgár és pláne az ukrán árszint mellett.

napraforgómag
Kevesebb és kisebb az olajtartalma is a napraforgónak (forrás: pixabay.com)

A magyar napraforgó még olcsónak is számít

Magyarországon az idei októberi napraforgóárak (LO és HO összesen) átlagosan 30%-kal múlták felül a tavalyi év árszintjét,miközben ugyanennyivel (-31,5%) elmaradtak a 2022-ben elért, mindenkori csúcstól. Október óta tovább növekedett az olajmag értéke, a magas olajsavas (HO) magokat 200 ezer forintért veszik át, de termelői körökben 220 ezer forintos ajánlatokról is hallani.

napraforgó ára
Forrás: AKI PÁIR

Az áremelkedés oka, hogy mind ez EU-ban, mind Ukrajnában, Oroszországban és Törökországban kevesebb termést takarítottak be idén a gazdálkodók, mint tavaly, tehát az egész térségben szűkös a kínálat. Ukrajna, a világ legnagyobb napraforgóolaj-gyártója, most szinte semmi pénzért nem engedi ki az alapanyagot. Itt november 8-án 60%-kal magasabb napraforgóárakat mértek az exportkikötőkben, mint 2023-ban. A feldolgozók átlagosan 26.500 hrivnyát (247 ezer Ft/t) fizetnek a termelőknek a beszállított kaszatokért, a magas olajsavas változat pedig 30 ezer hrivnyát (279 ezer Ft/t) is megér.

Bulgária és Románia is többet fizet a napraforgóért

Az uniós termésátlag 20%-kal csökkent – mindössze 1,67 t/ha volt idén –, az összmennyiségben pedig 17%-os visszaesést tapasztaltak az elemzők. A 8 millió tonnát éppen csak átlépő eredmény az utóbbi 9 év legrosszabb termése, és az utóbbi öt év átlagától is 17%-kal marad el. Az októberi adatok alapján így fest az EU napraforgótermése, kiemelve a legnagyobb előállítókat:

EU napraforgó termés

A Balkán és a Fekete-tenger térségében összességében 15%-kal kevesebb most az olajütőkben hasznosítható alapanyag, mint 2023-ban volt. Rontja a feldolgozóipar helyzetét, hogy a növényolajok piacán a pálmaolaj ára is spekulatív emelkedésbe kezdett (két hét alatt +15%), ez pedig kihat a többi olajnövény értékére is. Ráadásul a napraforgó minősége is rosszabb a tavalyinál. Romániában 44,03%-ról 43,08%-ra csökken a kaszatok olajtartalma 2023-hoz képest, Bulgáriában 43,78%-ról 42,35%-ra. Hazánkban szintén azt hallani, hogy gyengébb az olajkihozatal.

Bulgária a tavalyi év során csaknem 900 ezer tonna napraforgót importált Ukrajnából, erre idén már nem lesz lehetősége. A helyi gyárak évente mintegy 4 millió tonna napraforgót képesek feldolgozni, ezzel szemben az idei termés alig 1,4 millió tonna. Rendszerint romániai maggal is kiegészítik a helyi alapanyagkínálatot, de most erre sincs esély. Mind a két országban többet fizetnek a gyárak a termelőknek, mint nálunk, nagyjából 615 dollárt tonnánként, azaz átlagosan 237 ezer forintot. Mivel az olajütők így is csak félgőzzel működnek, drága végtermékre számíthatnak a fogyasztók az új termésből.

Lásd még a témában: Egymást tépik a napraforgóért a gyárak, drága lesz az étolaj.