Az elmúlt 20 év legrosszabb októberi adatát jegyezték fel a statisztikusok Németországban: évtizedek óta nem jelentettek ennyien csődöt. Az ország 2025 szeptemberében választ új kormányt, ami újabb bizonytalanságot, de reményt is hoz a gazdasági életbe.
20 éve nem láttak ilyen rossz októberi adatot
A Hallei Gazdaságkutató Intézet (IWH) felmérései szerint októberben meredeken emelkedett a csődöt jelentő cégek száma Németországban. 1530 társaság jelezte fizetésképtelenségét, ez 17 százalékkal több az előző havinál, és 48 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt. Továbbá az elmúlt 20 év legmagasabb októberi értéke.
Az utolsó „békeévek”, tehát a Covid-járvány előtti ötéves időszak átlagához mérten 66 százalékkal emelkedett a bedőlt vállalkozások októberi száma. „A jelenlegi fizetésképtelenségi hullám az elhúzódó gazdasági válság és a drasztikusan megnövekedett költségek eredménye” – kommentálta tömören az eredményt Steffen Müller, az IWH kutatója.
A különösen érintett ágazatok közé tartozik az építőipar, a kereskedelem és a szolgáltatóipar, de a feldolgozóiparban is igen sok a fizetésképtelenné vált vállalkozás. A csődök a munkavállalói szektort is erősen érintik: a Covid előtti időszakhoz képest most 30 százalékkal több dolgozónak kell a foglalkoztató anyagi nehézségei miatt új állást keresnie.
A munkaerőpiac még stabil
Azonban látott már ennél is rosszabb hónapokat a német munkaerőpiac. Sokkal rosszabb volt a helyzet például a 2008-as pénzügyi válság idején, de a Covid is erősebb hatással volt a foglalkoztatásra, mint a mostani recesszió – teszik hozzá biztatólag az elemzők.
A német gazdaságot ettől még tagadhatatlanul megviselte az utóbbi évek válságsorozata. Az ipari termelés az első félévben mintegy 5%-kal maradt el az előző évi értéktől. A gépgyártás – beleértve a mezőgépeket – tartósan zsugorodik, a járműipar is szenved. A villamosenergia- és a gyógyszeripar is kevesebb terméket gyárt, mint a Covid előtt.
A következő országos választásokig már kevesebb, mint egy év van hátra Németországban. Az ottani elemzők külön megmérték, hogyan szavaztak a mezőgazdaságból élők az európai választásokon. Ebből már következtetni lehetett arra, hogy merre tolódik a vidék értékrendje, mire készülhetnek a pártok 2025-ben. (Erről itt írtunk: Így szavaztak a gazdák és így a társadalom egésze.)