fbpx

800 kilós is lehet az óriás, szép hasznot hoz a dísztök

Írta: Kristóf Imre - 2024 október 31.

Óriási és dísztököket termesztenek a Villányhoz közeli Borjád faluban. A házak elé kitett termények látványa nemcsak mosolyt csal az arcokra, de bevételt is hoz a termelője számára.

Dísztököt termel a sertéstenyésztő

Sokan megállnak fotózkodni az óriási példányoknál, néhány házzal arrébb pedig vásárolnak a különféle dísztökökből. Martini Ottó háza előtt 50-féléből áll a kínálat. A sertéstenyésztéssel foglalkozó férfi, 8 évvel ezelőtt a feleségével közösen vágott bele a dísztöktermesztésbe, hogy egy kis plusz bevételhez jussanak. – Volt egy 1000 négyzetméteres területünk, ahova nem lehetett rámenni nagy munkagépekkel. Kitaláltuk, hogy dísztököt termesztünk rajta, amit megpróbáltuk értékesíteni. Most már visszajáró vevőink is vannak, nagy a kínálatunk, ezért mindenki megtalálja a neki tetsző díszterméseket.

Martini Ottó
1. kép: Martini Ottó földművelő, sertéstenyésztő

Jó napozási lehetőséget biztosít!

A dísztök termesztéséhez is kell a szaktudás. Martini Ottó megtapasztalta már, hogy milyen termesztéstechnológia kell a dísztököknek. – Elsősorban a tápanyag-utánpótlást kell biztosítani. Szerves és műtrágyát is bőségesen kell a földbe tenni. Nem kell sajnálni tőle, mert az ilyen időszakban, mint például az idei nyár is volt, ha nincs bőségesen tápanyag, a tök megég, megsül, és akkor nem lesz belőle semmi. Jól előkészített, morzsalékos talajba vetjük május elején. A cseperedő növényeket először kézi gyomlálással, majd gyakori kapálással védjük a gyomoktól. Ez a feleségemnek kiváló napozási lehetőséget biztosít minden évben – mondja Ottó mosolyogva.

Szedésre érett dísztök
2.kép: Szedésre érett dísztök

 – A növényvédelmet a rovarok és a gombabetegségek ellen hátipermetezővel végezzük. Augusztus elejétől már érnek a kisebb dísztökök, de a fő szezon szeptember elejétől indul. Ekkor már legalább ötvenféle, különböző nagyságú, formájú és színű dísztököt tudunk folyamatosan árulni, ami egy kis plusz bevételt jelent az egyébként sertéstartásra alapozott gazdaságunkban.

Dísztökök sokasága a Martini család udvarában
3.kép: Dísztökök sokasága a Martini család udvarában

Látványosság az óriástök    

Van Borjádon, aki nem éri be a kisebb dísztökökkel, és Atlantic Giant fajtájú óriástököket nevel szemmel láthatóan nagy sikerrel. – Egy gazdatársunk, Weisz Jácint specialitása, hogy minden évben óriástököket nevel. Egész évben folyamatosan táplálja tápanyaggal, vízzel, hogy több száz kilósra megnőjenek. Most 358 kilós lett a legnagyobb termése, ezzel a Martonvásáron megrendezett óriástökversenyen a hatodik helyezést érte el. Kiváló vetőmaggal, nagy odafigyeléssel 800 kilósra is meg lehet növeszteni őket, az idei év nem volt jó, 519 kiló volt a legnagyobb.

Weisz Jácint
4.kép: Weisz Jácint és fia az óriástökökkel

Sokféle tök kell

Nagyon sokféle tököt kell termeszteni ahhoz, hogy mindenkinek a megelégedésére lehessen kínálni belőle. Öröm nézni, amikor a vevők megjelenek és beletúrnak a rakásba. Nézegetik, válogatnak sokáig, de mindig megtalálják a saját ízlésüknek megfelelőt.