Több olyan térség is van az országban, ahol azért nem vállalnak fel bizonyos növényeket a vetésforgóban, mert esélytelen megvédeni az állományt a vadakkal szemben. Léteznek persze hivatalos utak a vadkár rendezésére, de talán eredményesebb, ha egy külső személy közvetít a felek között.
Így kell elindítani az eljárást
A vadkár az ország több térségében a mezőgazdasági termelés kiemelt hátráltató tényezőjévé vált. Az Agrárkamara igyekszik ezen a helyzeten változtatni. A falugazdászok minden vármegyében biztosítják a vadkárral érintett területek felmérését, személyre szabott tájékoztatást adnak a kárigények rendezési útjairól és a vadkármegelőzés lehetőségeiről.
A sikeres igényérvényesítést a kamara formanyomtatványokkal is támogatja, ezek kitöltésében a falugazdász segít:
- vadkár megelőzésére szolgáló egyeztető lap,
- vadkárbejelentő lap a vadászatra jogosult irányába,
- egyezségi megállapodási minta a mezőgazdasági vadkárhoz,
- jegyző előtti, egyezség létrehozására irányuló eljárás megindításához szükséges kérelemminta.
Ha az általános vadkármegelőzési módszerek nem elégségesek, akkor a kamara segítséget nyújt az állományszabályozó vadászat kezdeményezésében a vadászati hatóság irányában. A vadászati hatóság által kiadott engedély segíti a vadászatra jogosultat abban, hogy a vad létszámát a vadászati idényen kívül is szabályozhassa.
Kárrendezés egyeztetéssel
További újdonság, hogy első körben Szabolcs-Szatmár-Bereg, Nógrád, Győr-Moson-Sopron és Tolna vármegyékben a kamara mediátori szolgáltatást indít a gazdálkodók és a vadászatra jogosultak között. A két fél közötti tárgyaláshoz a kamara biztosít szakértőt. A szolgáltatást a falugazdásznál lehet kérni. A mediátor célja, hogy a felek a felesleges költségek mellőzésével gyorsan jussanak megoldásra a vadkár rendezésében. Amennyiben a projekt pozitív eredményeket hoz, a kamara országos szintűre fejleszti a szolgáltatást.
Forrás: nak.hu
Lásd még a témában cikkeinket:
A vadkárok lehetséges fajtái és kezelésük
Vadvédelmi kerítések, vadkárok – változnak a szabályok
Az Agrárkamara vállalja a vadkárkövetelések behajtását