Mi a teendő, ha akár a bérbeadói, akár a bérlői oldalon haláleset történik, és az örökös fel szeretné mondani a bérleti szerződést? A nak.hu oldalán Dr. Farkas Diana magyarázza el.
A bérbeadó hunyt el
Ha az örökhagyó tulajdonában termőföld volt, amit ő korábban haszonbérbe adott, akkor a tulajdonjog a halál pillanatában az örökösre száll át, a hagyatékátadó végzésben ezt rögzíti a közjegyző. Itt ki kell térnünk arra a közelmúltban bevezetett szabályra, miszerint termőföld öröklésekor nem keletkezhet osztatlan közös tulajdon. Ahhoz, hogy ezt elkerüljék az örökösök, négy lehetőség közül választhatnak:
- osztályos egyezséget kötnek,
- az ingatlant az örököstársak egyben átruházzák az öröklésben érdekelt más személyre (például a hagyatéki hitelezőre),
- az örököstársak az ingatlant egyben értékesítik,
- az állam javára ingyenesen felajánlják
Most nézzük azt az esetet, amikor valamelyik örökös megörökli a földet, ami haszonbérbe van adva. Ilyenkor az örökös vagy azt szeretné, hogy ő vegye birtokba a területet éssaját maga művelje azt, vagy továbbra is a bérlővel szeretné megműveltetni. Ez utóbbi esetben különösebb teendője nincs, bár célszerű a bérlőt tájékoztatni a tulajdonos személyében beállott változásról.
Ha azonban az örökös át szeretné venni a földet, és meg akarja szüntetni a bérleti szerződést, akkor közös megegyezéssel felmondhatja a bérlővel a szerződést. Ha viszont a bérlő továbbra is művelni szeretné a földet, akkor az örökös – amennyiben a bérlő eleget tesz szerződéses kötelezettségeinek – nem mondhatja fel a szerződést egyoldalúan. Ki kell várnia, amíg lejár a bérleti szerződésből még hátralévő idő. A haszonbérleti díat pedig csak a helyben szokásos, piaci mértékű díjra emelheti.
Ennek feltétele is az, hogy a haszonbérleti szerződést minimum 10 évre kötötték, a szerződéskötéstől számítva 5 év már eltelt és a haszonbérleti szerződés időtartamából még legalább 5 év hátra van. Tehát ha egy 20 évre kötött haszonbérleti szerződés 11. évében történik az öröklés, és korábban az örökhagyó nem kezdeményezte a bérleti díj módosítását, akkor az örökhagyó igényelheti a díjemelést, viszont egy 10 éves haszonbérleti szerződés esetén a 6. évben már nem. (A felek a szerződésben előírt, 5 éves időtartamoktól eltérő, rövidebb időszakokat is megállapíthatnak, de ez a bérlőnek nem érdeke.)
A bérlő hunyt el
Amikor az örökhagyó gazdálkodott a haszonbérbe vett földön, akkor az örökösét nem lehet arra kötelezni, hogy a bérleti szerződésből még hátralévő időben ő tegyen eleget a művelési kötelezettségnek. Ebben az esetben a polgári törvénykönyv szabályai szerint az örökösök a mezőgazdasági haszonbérletet harminc napon belül a gazdasági év végére akkor is felmondhatják, ha az örökhagyó a gazdasági év végét megelőző hat hónapon belül halt meg. A felmondási időt, ha hagyatéki eljárásra nem került sor, akkor az örökhagyó halálától, hagyatéki eljárás esetén a teljes hatályú hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésének napjától, öröklési per esetén a bírósági ítélet jogerőre emelkedésének napjától kell számítani.
Ez a cikk is érdekelheti: Megnőtt a kínálat a földbérleti piacon.