Nem tudja megismételni a tavalyi rekordot a brazil kukoricatermelés. A csökkenésben időjárási okok és a kisebb termőterület is közre játszanak. Ugyanakkor az exportlehetőségeik is beszűkülnek idén.
Csökkenő terület és hozamok
Az első (fővetésű) kukorica aratása májusban mindenütt véget ért, az adatok szerint mintegy 23,4 millió tonna termés került a raktárakba. Ez 14%-os csökkenés az előző szezonhoz képest, aminek a legfőbb oka az El Niño hozamcsökkentő hatása és a déli államokat érő, május végi árvizek. (Az ekkoriban készült terméselőrejelzések a mostaninál is jóval pesszimistábbak voltak.)
A másodvetésű (safrinha) kukorica betakarítása július második hetére már meghaladta a 60%-os készültséget. A növény területe bő 6%-kal kisebb idén, és a hozamaiban is tapasztalható visszaesés. Az eddigi adatok alapján a tavalyinál várhatóan 12%-kal lesz kevesebb a safrinha termése, minegy 90 millió tonna. Ez a teljes kukoricatermés csaknem 80%-a. A harmadvetéstől csak nagyjából 2,4 millió tonna termés várható, bár ez 12%-kal jobb az előző szezonénál.
Míg az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA) szerint a 122 millió tonnás összetermés sem kizárt Brazíliában, addig a helyi National Supply Company (Conab) szerint 116 millió tonna tengeri takarítható be az év során. Ez 12%-os visszaesést jelentene a tavalyi rekord után, de még mindig a valaha feljegyzett második legjobb eredmény lenne.
Megváltozott külpiaci helyzet
Brazília kukoricaexportja a Conab szerint 38%-kal 33,5 millió tonnára esik vissza, míg az USDA 50 millió tonnás kivitellel számol (-8%). A brazil pesszimizmus oka, hogy várhatóan csökken a kínai kereslet, továbbá igencsak versenyképesnek látszik az Egyesült Államok és Argentína kínálata. Kína 2024/25-re 13 millió tonnára mérséklete a várható importját a mostani 23 millió tonnáról, amit egy rekord nagyságúnak ígérkező terméssel magyaráz. Ha bejön a becslésük, akkor az elmúlt öt év legalacsonyabb importszáma valósulna meg.
Az amerikai elemzők úgy vélik, hogy Brazília idén mindenképpen elveszíti a világ elsőszámú kukoricaexportőre címet, sőt, ezt a pozíciót jövőre is az USA fogja birtokolni. A gyenge brazil kivitelt némileg ellensúlyozza a belső felhasználás 6%-kos növekedése. A hazai piacon forgó kukorica felére a takarmánygyártás tart igényt, 12%-át pedig az etanolgyárak fermentálják alkohollá.