Békésben 200 feletti példányszámban fogták a csapdák a kukorica egyik fő károsítóját.
Egyre több jön
A gyapottok-bagolylepke szinte egész évben jelenlevő kártevő, már-már összeérő nemzedékei májustól szeptember végéig veszélyeztetik az éppen virágzó, termő állományokat. Fő tápnövényei a zöldségfélék és a kukorica, a borsó- és babkultúrák, de az utóbbi években megfigyelhettük károsítását birs- és bodzaültetvényekben is. A hernyó a növények generatív részeit (virágát, termését) károsítja. A virág, termés falának átfúrásával, a terméshús fogyasztásával jelentős gazdasági kárt okozhat. Rágásnyomán gyakran jelennek meg másodlagos gombafertőzések, pl. fuzárium, és más mikotoxin termelő organizmusok.
Kevesebb is elég a komoly kárhoz
A gyapottok bagolylepke rajzása leginkább feromoncsapdák használatával követhető, ami a nőstény lepkék fajspecifikus feromonját párologtatja, ezzel a hím egyedeket vonzza magához. A fogásszámból következtethetünk a rajzás intenzitására. Komoly gazdasági kár következhet be ennél alacsonyabb fogásszám mellett is, ezért a rajzás intenzitásának növekedésével fontos a hatékony védekezés, érdemes a veszélyeztetett fenológiában lévő területeket is gyakrabban szemlézni.
Békés megyében napi 200 feletti hím egyedet fognak a feromoncsapdák, a hernyók kelése és károsítása pedig javában zajlik – idézi a FruitVeB a Biocont jelentését.
forrás: FruitVeb/Biocont