Díjakkal ismerte el a szakmai zsűri a gazdálkodás minőségét, jövedelmezőségét javító újdonságokat. A 29. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Nemzetközi Szakkiállítás és Vásár rendezvényhez kapcsolódó pályázat kapcsán az elismeréseket 2022. április 11-én, Hódmezővásárhelyen, ünnepélyes keretek között adták át.
„A Magyar Növénytermesztésért Termékdíj Pályázat 2022” célja
A növénytermesztéshez kapcsolódó agrotechnikai, növénygenetikai, agrárinformatikai rendszerek, termékek fejlesztésében kiemelkedő cégek tevékenységét ismerik el a pályázat keretében, egyben felhívják a mezőgazdasági termelők, vállalkozók figyelmét az innovatív megoldásokra, melyek munkájukat jelentősen segíthetik a folyamatosan változó termelési környezetben.
A pályázati felhívásra a két kategóriában összesen 9 pályázat érkezett, melyek többsége a talajjavítás témájában, a szélsőséges időjárások okozta stresszhelyzetek kezelésére igyekezett eredményes megoldást nyújtani.
A hármas alappillér: az okszerű növénytáplálás; az élettani folyamatok támogatása; a stresszhatások elleni védelem
A Nagydíjat a Pro-Feed Takarmányozási, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. nyerte el „Az élettani támogató csávázás technológiája Terra-Sorb 4 macro radicular alkalmazásával őszi búza termésbiztonságának növelése és klímakitettségének csökkentése” című pályázatával. Az 1997-ben, kizárólag magyar befektetői háttérrel alakult cég kezdetben a gazdasági haszonállatok takarmányozására specializálódott, majd 2009-től a növények tápanyagellátásával bővítette portfólióját, hogy így a mezőgazdaság szélesebb vertikumában tudjon megjelenni.
A vállalkozás kiemelt hangsúlyt fektet a munkatársak és a termelők szakmai képzésére, ennek érdekében folyamatos kapcsolatban állnak mind hazai, mind külföldi kutatóintézetekkel.
A szakmai zsűri figyelmét megragadó, nyertes technológia célja, hogy a magok csírázási folyamatának célirányos támogatásával növelje a kikelt növények számát, a növények fiatalkori növekedési erélyét és a potenciális kalászszámot (az oldalhajtások számának növelésével). Ezzel megteremthetjük a magasabb terméspotenciál alapjait, ugyanis a búza első két terméselemére van pozitív hatással a kezelés. A csíranövény kevésbé lesz kitett a környezeti hatásoknak, mert saját tartalékainak jobb hasznosításával, a gyökérzet intenzívebb, gyorsabb növekedésével hamarabb képes az energiaellátását biztosító levélzet kialakítására, amely a nagyobb biomasszatömeg létrehozását támogatja.
A Terra-Sorb 4 macro radicular teljes aminosavsorral rendelkezik, vagyis mind a 18 aminosavat tartalmazza szabad, aktív formában. A komponensben lévő szerves nitrogén és kén mellett aminosav-kelatizált (azaz azonnal és maradék nélkül felszívódó és hasznosuló) foszfort és káliumot is tartalmaz. A szerves vegyületek mennyisége és aránya, valamint a termék makroelem-tartalma annak felhasználásához optimalizált, ezáltal a növények gyökérzetének növekedését és fejlődését segíti.
Inputanyagok és termesztéstechnológiai ajánlások kategóriájában helyezettek
Első lett a TERRAGRO Kft. szelektált baktériumokat tartalmazó BIOFIL Klíma készítménye, melynek különlegessége abban rejlik, hogy nagy mennyiségben képes speciális vízmegkötő nyálkaanyagokat termelni.
Az egyetemi és a szántóföldi vizsgálatok is azt igazolták, hogy a készítménnyel kezelt leromlott, szerkezet nélküli talajok esetében a termésátlagok jelentősen meghaladták a kontrollterületekét. A termék erőssége, hogy a kezelés eredményeként létrejött speciális környezetben a gyökérzetet védik a baktériumok, így a növény aszálytűrő képessége is jobb. Megfigyelhető volt még – főleg homokos talajoknál – a talajvíz- és levegőháztartás javulása, ugyanis a szer hatására az aggregátum- (talajmorzsa) stabilitás jelentősen növekedett. A zsűri értékelése szerint a cég (a klímaváltozás talajra gyakorolt hatásainak enyhítésére) kifejlesztett egy teljesen újszerű, mikrobiológiai talajoltó terméket, mely sok gazda számára nyújt majd segítséget a leromlott szerkezetű vagy homokos talajokon. Használatával javítható a talajszerkezet (különösen a talajok vízháztartása); a haszonnövény tápanyagellátása; a talajélet intenzitása. Mindez kiegyenlített és nagy hozamú termésátlagot biztosít, ezzel egyben hozzájárul a fenntartható gazdálkodáshoz.
A második helyezett az Alpha-Vet Kft. lett, a szélsőséges időjárási helyzetekben is segítséget nyújtó ALPHAPLANT üzletághoz tartozó termékeivel. A cég a termesztett növények környezetkímélő védelme érdekében, új termékfejlesztései révén szép sikereket ért el a növénytáplálás területén növénykondicionáló, illetve talajkondicionáló készítményeivel. Ki kell emelni, hogy a forgalmazott termékek természetes alapanyagúak, biominősítéssel rendelkeznek.
A harmadik helyezést az Agrofutura Kft. nyerte el az irányított aerob humuszkomposztálás eljárásáért. Ez egy olyan lehetőség a gazdák kezében, mellyel sikeresen tudnak reagálni korunk mezőgazdasági kihívásaira: az erodálódott, alacsony szervesanyag-tartalmú talajokra; a klímaváltozás időjárási hatásaira; a műtrágya hatékonyságára; a növényvédőszer-hatóanyagok körének szűkülésére; a minőségi élelmiszerek iránti növekvő vásárlói igényre, az inputköltségek emelkedésére; a kevesebb rendelkezésre álló munkaerő minőségére.
A megoldás a cég hitvallása szerint a legfontosabb erőforrás, a termőföld regenerációjában rejlik. Ennek kulcsa pedig a minőségi szerves anyag pótlása és az ezzel párhuzamosan a talajélet intenzitásának növelése. A legmagasabb fokú szervesanyag-feldolgozás a komposztálásban rejlik, a bemutatott módszer különösen sikeres ezen a területen.
Technika és technikai fejlesztések kategóriában helyezett cégek és termékeik
Az első helyezést az Axiál Kft. nyerte el a Class Liner 4700 Trend négyrotoros munkagépével. A közepes és nagygazdaságok részére egyaránt ajánlott, nagy teljesítményű, megbízható célgép segíti a korszerű mezőgazdasági vállalkozások szálastakarmány-betakarítását és rendkezelését.
A modern gép alkalmazásával csökkenthető a betakarítás időszükséglete, ezáltal üzemanyag-mennyiség és munkaóra egyaránt megtakarítható. A Claas a rendképzőn a mechanikus hajtást részesítette előnyben, mert az egyszerű és hatékony: a leoldó kuplung kiemelkedő erőátvitelt és megszakítás nélküli túlterhelés elleni védelmet biztosít a rotoroknak. Innovatív és szabadalmaztatott vázkialakításnak köszönhetően egyszerűvé teszi a gyors váltást a munka- és a szállítási helyzet között, illetve a munkaszélesség a vezetőfülkéből állítható. A sorozatgyártás előtt fárasztóvizsgálatoknak tették ki a gép robusztus vázát; több mint 20 000 hektár üzemi és gyakorlati tapasztalat, illetve tesztpadon töltött hosszú üzemórák után kerülhet a piacra a nyertes termék.
A kategória második helyezettje lett a Cont-Eco Kft., az elismerést a minőségi magyar vadháló, a TORPEDO hozta meg a cégnek. A tudatos magyar gazda választása lehet a vadkár csökkentése érdekében ez a hosszú távú befektetés, amely megvédi a termesztett kultúrát az állatok károkozásától.
Vadhálóra szükség van a mezőgazdaságban a szántóföldi vadkárok elhárítására, az erdőgazdaságok által használt erdőterületeken új kultúrák telepítésének megóvására, a vadászati ágazatban az állatok védelmét szolgáló vadkerítések létesítésnél.
A magyarországi vadhálógyártás piaci résének felismerését követően a cég megalkotta a hazai terméket. A TORPEDO Flex vadháló a kerítésmezőt érő fizikai hatásokra rugalmasan reagál minden terepen, bármely körülmények között. A vadháló különböző huzalátmérőkkel, változatos magasság- és rácsszerkezet-kombinációkkal kapható, ezáltal bármely állatfaj elleni védelemhez kiválóan alkalmazható.
Újdonságok, melyek a gazdák munkáját segítik
A bírálat során a szakmai zsűri figyelembe vette az adott termék újdonságtartalmát, hogy mennyiben segíti a gazdák munkáját, milyen mértékben növeli a termelés jövedelmezőségét. Ezen túl kiemelt értékelési szempontként szerepelt a kapcsolódó marketingstratégia is.
A szakmai zsűrit Prof. Dr. Gyuricza Csaba – a MATE (Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) rektora, a zsűri elnöke, egyben a termékdíjpályázatok fővédnöke; Sipos József – a Sumi Agro Hungary Kft. területi képviselője, a Sipos Gazda brand tulajdonosa; Dr. Molnár Tamás Géza Ph.D – az SZTE Mérnöki Kar Gépészeti Intézet docense alkotta.
A díjazott cégek a 2022. május 5. és 7. között, a 29. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok Nemzetközi Szakkiállítás és Vásár rendezvényen képviseltetik magukat, termékeik a helyszínen megismerhetőek.
A fenti termékdíjak ünnepélyes átadásának keretében került sor az állattenyésztési kategóriákban is az elismerések kiosztására, ahol a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. kapta idén a nagydíjat a „Fenntartható takarmányozási megoldások a vágósertés-előállítás környezetterhelésének és ökológiai lábnyomának csökkentése érdekében” című pályázatáért.
Barna Ferenc