Pontosították, kiegészítették a földtörvényt. Immár dologösszességként is felkínálható bérletre vagy eladásra a föld, ami egyes tulajdonostársak számára megnehezítheti a megszerzését. Másrészt szigorúbban ellenőrzik a haszonbérleti díjakat és a földszerzésben előnyt biztosító vállalások betartását. Egyszóval nehezebb lett az előjogokkal élni és visszaélni.
Szomszédos földrészleteket célszerűbb lehet egyben felkínálni (fotó: Horizont Média)
Csak egyben veheted/bérelheted!
Több ponton módosult a földtörvény. Lényeges változás, hogy több földrészlet egybefoglalt vételáron (dologösszességként) is eladható, ha azok egymással szomszédosak, vagy azonos/szomszédos járás területén fekszenek, és a földek bejegyzett földhasználója az eladó; vagy legalább három éve a vevő. Több föld egybefoglalt eladása esetén a földműves tulajdonostársat csak akkor illeti meg elővásárlási jog, ha ezen elővásárlási jogosultsága valamennyi érintett ingatlan vonatkozásában fennáll. Vagyis egy nem kívánt vevőt kizárhat a földtulajdonos az elővásárlás lehetőségből azzal, ha a felkínált földrészletek legalább egyikére az adott személynek nincs elővásárlási joga.
Ugyanez érvényes a haszonbérbe adásra is: több föld együttesen is haszonbérbe lehet adni, ha ha azok egymással szomszédosak, azonos vagy szomszédos járás területén fekszenek, és a földek bejegyzett földhasználója legalább három éve ugyanaz a személy. Több föld egybefoglalt haszonbérbe adása esetén a földműves tulajdonostársat csak akkor illeti meg előhaszonbérleti jogosultság, ha ez a joga valamennyi érintett ingatlan vonatkozásában fennáll.
Mennyi a haszonbér?
A jogszabálymódosítás hosszan sorolja, hogy a mezőgazdasági igazgatási szerv miként hagyja jóvá vagy tagadja meg a megküldött adásvételi és haszonbérleti szerződéseket. A haszonbérleti szerződés akkor is megtagadható, ha a szerződés szerinti ellenszolgáltatás (haszonbér vagy akár a mezei leltár szerinti elszámolás) értéke aránytalan. A haszonbér értékét aránytalannak kell tekinteni, ha az érintett föld nem rendelkezik olyan előnyös tulajdonságokkal, amelyek a helyben szokásos haszonbér mértékétől való eltérést indokolják.
Előnyös tulajdonságként lehet figyelembe venni
- a föld fekvését,
- a föld minőségét (AK értékét),
- öntözhetőségét,
- művelhetőségét,
- közútról való megközelíthetőségét,
Azonban nem lehet figyelembe venni bizonytalan, jövőbeni eseményeket és legalább részben a haszonbérlő elhatározásától, kockázatvállalásától függő körülményeket. Az átlagos haszonbértől való eltérés esetén a haszonbérbeadó köteles bizonyítani a haszonbér értékének arányosságát. A jogszabály felhatalmazza az Agrárkamarát, hogy jelezze a mezőgazdasági igazgatási szervnek, ha ilyen aránytalanságot észlel, sőt, közigazgatási pert is indíthat az ügyben.
Előnyt biztosító vállalások
Ha a tulajdonszerzés célja földrajzi árujelzővel ellátott termék előállítása és feldolgozása, akkor az elővásárlási jog jogosultjának az adásvételi szerződésben vagy az elfogadó nyilatkozatban kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy
- a) az elővásárlási joggal érintett föld teljes területén a föld birtokbavételét követően – ültetvény esetén annak termőre fordulásától, de legkésőbb 7 éven belül – legalább 10 éven keresztül a földrajzi árujelzővel ellátott terméket fog előállítani és feldolgozni, valamint
- b) ha ezt a földet 10 éven belül eladná, akkor ezt csak azzal a feltétellel teszi meg, hogy a tulajdonjogot megszerző személy vállalja a kötelezettség teljesítését a 10 éves időtartam hátralévő ideje alatt.
Ha a haszonbérlet célja földrajzi árujelzővel ellátott termék előállítása és feldolgozása, akkor a szerződésben vagy az elfogadó nyilatkozatban kötelezettséget kell vállalni arra, hogy az előhaszonbérleti joggal érintett föld teljes területén a föld birtokbavételét követően – ültetvény esetén annak termőre fordulásától, de legkésőbb 7 éven belül – a haszonbérlet időtartama alatt a földrajzi árujelzővel ellátott terméket fog előállítani és feldolgozni. A haszonbérlőnek az előállítási és feldolgozási tevékenység megkezdését követő egy éven belül igazolnia kell, hogy az oltalom alatt álló földrajzi árujelző használatára jogosulttá vált.
Annak, aki a föld előhaszonbérleti jogát ökológiai gazdálkodási célú földhasználatra alapította, a föld birtokba vételét követő 30 napon belül igazolnia kell, hogy a teljes terület vonatkozásában az ökológiai gazdálkodásra átállást megkezdte, az átállási idő lejárta után pedig azt, hogy a teljes terület vonatkozásában ökológiai tanúsítvánnyal rendelkezik.
Hamis vállalás? Elveszik a földet!
A törvényben meghatározott szerzési feltételek, illetve korlátozások, vállalások és tilalmak betartását a mezőgazdasági igazgatási szerv ellenőrzi. A szabálytalanságok bírsággal és kényszerhasznosítással büntethetők, illeti a vétkes földtulajdonos földje – elővásárlási sorrendben, az eredeti vételáron – megvásárolható. A jogszabály ezt a rendelkezést annyiban pontosította, hogy ha a földekhez egybefoglalt vételáron jutott hozzá az új tulajdonos, akkor tőle csak azok az ingatlanok szerezhetők meg így, amelyek vonatkozásában igazolt a vétkessége.
Lásd még a témához kapcsolódva: Gazdaságátadás – Itt a törvénytervezet!