fbpx

Gabona hő és nedvesség problémák megoldása síktárolókban!

Írta: Szerkesztőség - 2018 október 29.

A gabona betakarítva, a szállítmányok pedig jó esetben elindultak betárolásra az átvevőkhöz, vagy ha nem sikerült még megegyezni, akkor a termelőnél „pihen” egy ideig. Ez szintén egy odafigyelést igénylő munka, az értékes gabona állagának megőrzése!

Az aratással ugyanis nincs letudva a munka! Ahhoz, hogy a malmokban, pékségekben minőségi alapanyagokkal tudjanak dolgozni, meg kell őriznünk a gabonánk minőségét. Ehhez az egyik elengedhetetlen dolog a betárolt gabona szellőztetése, ugyanis elég egy nem odafigyelt hétvége, és a betárolt halmokban visszafordíthatatlan, káros folyamatok indulhatnak meg.

 

Nem leplezek le hatalmas titkokat mikor elmondom, hogy betároláskor gyakran a gyors nedvességmérők adatait veszik alapul, amik ugyebár arra valók, hogy a termőföldön ellenőrizzük vele a lábon álló termény nedvességtartalmát. Azonban érdemes tudnunk, hogy ez általában nem ugyanazt az eredményt produkálja, mint a betároláskor való ellenőrzés során. Arra egy pontosabb, hőmérséklet kompenzációval ellátott műszer való. Minden terménynek meg van a maga betárolási nedvességtartalma és hőfoka, ha ettől eltérünk, rövidebb tárolhatósági időkkel kell számolnunk. Ennek elkerülésére még mindig van lehetőség!

 Az egyik megoldás lehet az egész halom átrakodása, mivel mozgatáskor szellőzik és hűl a gabona, azonban ez gyakran nem hozza az elvárt eredményt. Sikeresebb megoldás egy mobil gabonaszellőztető (Tayfun) alkalmazása, amit akár csak egy kis körzetben történő gabona szellőztetésére (gócpont kezelésre), de akár az egész síktárolónk átszellőztetésére is használhatunk.

Gyakran kérdezik, hogy mennyi ideig kell üzemeltetni ezt a gabonaszellőztetőt. Sajnos erre a kérdésre nincs egzakt válasz, hiszen több tényezőtől is függ. Például a termény fajtájától, hiszen gabonaszellőztető alkalmazásakor nem mindegy, hogy a befújt levegőnek apró repceszemek közt, vagy nagy szemű kukorica halomban kell terjednie.  Nem mindegy a pillanatnyi nedvességtartalom és a hőmérséklet sem, mivel egy 15,5%-os búzában nyilvánvalóan jóval tovább kell használnunk a gabonaszellőztetőt, mint egy 14-esben.

Aztán a szívó és befúvó üzemmód választása is igen fontos. Ha magas páratartalmú, hűvös levegőt fújatnánk a gabonaszellőztetőnkkel a halomba (pl. télen), lehetséges, hogy több kárt okozunk, mint amennyi hasznot reméltünk volna tőle. Ilyenkor érdemes elgondolkodni a szívó üzemmód alkalmazásán a gabonaszellőztetővel.

Tayfun gabonaszellőztető mellett használnak még gabonainast, gabonakeverőt is, de a tapasztalat azt mutatja, hogy e mellé szinte mindig szükséges egy gabonaszellőztető is, hogy a melegedő gócpontokat kiszűrve azonnali hatást fejthessünk ki a halomban. Tehát a gyors, megbízható védelem egy gabonaszellőztetővel már könnyen elérhető.

Bővebben a gabona szellőztetőről, Tayfunról itt!

Halmai Géza
Termékszakértő
[email protected]
+ 36 70/322 6145

Agrogazda.hu Mérőműszerek Kft.
Székesfehérvár, Zsombolyai u. 36.
Tel.: +36 22/322-650;
Mobil: +36 70/618-6225 
Web: www.agrogazda.hu;
E-mail: [email protected]