A repce megítélése és a leszűkült vetésforgóban betöltött szerepe jelentősen megváltozott az elmúlt tíz évben.
Kedvező szemléletváltozás történt, új technológiai megoldások nyertek teret. A Limagrain egymást követő repcehibrid-generációi mindig az elődökre építve tartalmaznak új, a termőképesség növelését és nagyobb termésbiztonságot szolgáló tulajdonságokat. Mindezek mellett folyamatosan szem előtt tartjuk a növények betegségekkel, kártevőkkel és kedvezőtlen környezeti hatásokkal szembeni ellenállóságát is.
A rezisztens hibridek szerepe a fóma elleni védekezésben A repce világviszonylatban is egyik legjelentősebb betegsége a fómás levélfoltosság és szárrák. Az ellene való védekezés kulcsfontosságú Magyarországon is. A fungicidek használata – csávázott vetőmag, állománypermetezés – mellett fontos szerepe van az ellenálló hibridek termesztésének.
A kórokozó az egész tenyészidőszak folyamán megjelenhet az állományban, a növények különböző részeit károsítva. Tavasszal a szár és a gyökérnyak szövetének károsítása a víz- és tápanyagfelvételt gátolja, ami kényszerérést eredményez. Csökken a becőben a magok száma és ezermagtömege. Súlyosabb következmény a megdőlés, ami a betakarítást nehezíti. Mindkét esetben termésveszteségre lehet számítani.
Aratás után jól látható a különbség a beteg és az egészséges repcehibridek között
A nemesítésben a rezisztencia két típusát alkalmazzák. Az egyik a kvantitatív, vagy poligénes rezisztencia, amely nagyon jó általános szántóföldi ellenállóságot biztosít. A másik a specifikus Rlm génekre alapul. Jelenleg kilenc különböző gén ismert, amelyek közül az Rlm7 biztosítja a leghatásosabb és legtartósabb védelmet.
A Limagrain az elsők között kínált olyan hibrideket – például az ARSENAL –, amelyek a két rezisztenciatípus kombinációját tartalmazzák, azaz kettős fómarezisztenciával rendelkeznek.
Jelenleg az LG repcehibridek a különböző szintű fómarezisztencia mellett további előnyös agronómiai tulajdonságok kombinációját is tartalmazzák. Ilyen például a kipergésellenállóság, vírusrezisztencia, gyökérgolyva rezisztencia, vagy az imazamox rezisztencia.
A kipergés-ellenállóság gyakorlati jelentősége. A repce érési folyamata a legegyöntetűbb állományban is elhúzódó. Az érett becők fala már kisebb erő hatására is könnyen felnyílik, ami a magok kipergését, végső soron terméskiesést eredményez. Azonban egyes repcehibridek becőstabilitásában különbségek figyelhetők meg.
A genetikai kipergés-ellenállósággal rendelkező LG hibridek – ARSENAL, ASTRONOM – esetében a becők stabilabb felépítéssel rendelkeznek, ezért a hagyományos fajtákkal/hibridekkel ellentétben jóval kisebb mértékben fordul elő a becők felnyílása.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a becők az érés folyamán jobban ellenállnak a fizikai hatásoknak, megnövekszik az optimális betakarítási idő hossza. A stabilan zárt becők megvédik a magokat a kipergéstől abban az esetben is, amikor néhány napra fel kell függeszteni az aratást.
A kipergés-ellenállóság mérhető előnyöket nyújt:‑nagyobb termésbiztonság,‑rugalmasabb a betakarítás időzítése,‑kevesebb betakarítási veszteség.
A legújabb tudományos vizsgálatok és mérési eredmények a keresztezési és szelekciós programunk sikerét bizonyítják, ugyanis az új hibridek – pl. CONRAD CL és LG ARCHITECT – további előrelépést mutatnak a becők stabilitása tekintetében.
TuYV-rezisztencia a kimagasló terméseredményért
Az Európában általánosan elterjedt zöld őszibarack levéltetű a repcetábláinkon nem csak a növények szívogatásával okoz kárt, de egyben a Turnip Yellows Virus (TuYV), azaz a „Tarlórépa sárgaság vírus” vektora is. A vírus hazai előfordulását már három év vizsgálati eredményei igazolják.
Az okozott tünetek – lilás, bordós, antociános elszíneződés a levélszéleken – könnyen összetéveszthetők a tápanyaghiány és egyéb stresszhatások következtében megjelenő színelváltozásokkal.
A TuYV tünete a repce levelén ősszel
A vírus a felszaporodása során elzárja a szállítónyalábokat, gátolja az asszimilátumok transzportját, ezért alakulnak ki a tápanyaghiányra utaló tünetek. Következménye a levélfelület és az elsődleges oldalhajtások számának csökkenése. Végső soron terméscsökkenés következik be, amely a 0,8–1,0 t/ha szintet is elérheti.
A vírus kártételének megakadályozásában kulcsfontosságú tényező a vektor szerepét betöltő levéltetvek elleni védekezés hatékonysága. A megoldást a többszöri és költséges kémiai védekezés helyett a TuYV rezisztens hibridek használata jelentheti.
Az LG ARCHITECT az első TuYV rezisztens repcehibrid. Nagy előnye, hogy kimagasló terméseredményre képes, függetlenül a tarlórépa sárgaság vírusának jelenlététől.
Magyarországon a fajtaminősítő kísérletekben 2016-ban és 2017-ben is az első helyen végzett a középérésű csoportban. Mindkét évben, minden kísérleti helyen magasan az átlag felett teljesített. Az LG ARCHITECT terméselőnye – a széles körben elterjed hibridekkel szemben – már alacsony, vagy közepes mértékű TuYV-fertőzöttség esetén is megmutatkozik.
A vírusfertőzöttség mértékének emelkedésével a vele szemben rezisztens LG ARCHITECT és a fogékony hibridek termése közötti különbség is növekszik.
Rezisztens hibrid a gyökérgolyva kártételének megelőzésére
A gyökérgolyva a keresztesvirágúak általánosan elterjedt betegsége. A kultúrnövényeink – repce, mustár, olajretek – mellett a keresztesvirágúak családjába tartozó gyomnövények is kiváló gazdanövényei.
Fellépése savanyú talajokon, nedves, mély fekvésű táblarészeken gyakori. Magyarországon 2017 őszén Zala, Vas és Győr-Moson-Sopron megyében, több üzemi táblán jelezték a betegség megjelenését. Ha a növényeken már megjelentek a tünetek, nem lehet eredményesen védekezni. Hatékony megoldást csak komplex agronómiai módszerek alkalmazása és rezisztens hibridek vetése jelenthet.
Célunk, hogy ARCHIMEDES hibridünkkel a veszélyeztetett területeken gazdálkodóknak a leghatékonyabb genetikai megoldást biztosítsuk.
A gyökérgolyva rezisztencia mellett egyéb agronómiai tulajdonságaiban a jól ismert ARSENAL hibridünkhöz hasonló.
Azokban a régiókban ajánljuk:
- ahol már jelen van a gyökérgolyva,
- vagy a környezeti feltételek adottak a fertőzés kialakulásához.
Az LG hibridekkel és innovációkkal kapcsolatos további információért keressék területileg illetékes kollégáinkat, vagy látogassanak el www.lgseeds.hu weboldalunkra.
SZERZŐ:
MÓROCZ PÉTER
TERMÉKFEJLESZTÉSI VEZETŐ