Egy új márka születése, elindítása mindig izgalmas, hiszen azt jelzi, hogy az eddigieket meghaladó termékek születnek.
Az InVigor repcék új fejezetet nyitnak repcéink történetében, ezek ugyanis jelentős előrelépést testesítenek meg. A gyorsan változó repcevetőmag piacon az innováció kulcsfontosságú, csak így lehet az élvonalban maradni, piaci részt szerezni. Fontos, hogy az innovációnk értéket jelentsen Partnereink számára. A repcék esetében alapvetően két értékmérő tulajdonságról beszélhetünk: a termésről és az olajtartalomról. Ez utóbbi esetében az extra olajtartalom többletjövedelem forrása a termelőknek a bonifikációs értékesítésen keresztül, javító minőséget jelent a terménykereskedőknek, és a hatékonyság növekedését eredményezi a feldolgozó üzemekben. Az INV1030 a legelső repcénk, amely képes volt 50% feletti olajtartalmat elérni a regisztrációs kísérletek átlagában (1. táblázat). Olajtartalma az összes vizsgálati évben stabilan 49% felett volt. Ez is jól példázza, hogy az olajtartalom genetikailag erősen kötött tulajdonság, amely az évjárat, termőhely hatására kevésbé változik. Érdemes tehát ezt a genetikai erőforrást is kiaknázni, amelyhez az INV1030 kivételesen magas olajtartalmával nagyszerű alapot biztosít.
A másik forgalomba kerülő InVigor repcénk az INV 1022. Ez a repcehibrid kiemelkedő termőképességével és termésstabilitásával hoz új kategóriát a portfóliónkba. 2014-ben az INV1022 a legnagyobb termőképességű hibrid volt a középérésű kategóriában. Az elsők közt végzett 2015-ben is, amely év meleg és száraz tavaszi időjárásával tette próbára a repcéket, hasonlóan az idei évjárathoz. Jellemző az INV1022-stabilitására, hogy ebben a stresszes évben is képes volt minden kísérleti helyen legyőzni a nagynevű sztenderdeket (1. grafikon). 2016-ban, amely szintén egy kedvező évjárat volt, az 5,39 t/ha átlagtermésével az egyik legbőtermőbb repcének bizonyult. 2017-ben a Magyarországon államilag elismert középérésű repcehibridek közt mérettette meg magát. A 14 hely átlagában 4,76 t/ha dobogós terméseredményére joggal lehetünk büszkék. A termésstabilitás az egyik legnehezebben teljesíthető, ugyanakkor jogos elvárás a gazdák részéről. Különösen a mi klímánkon komoly kihívás ez. Szerencsére a repcének komoly arzenálja van, hogy a kedvezőtlen időjárás okozta kieséseket kompenzálja. Jól példázza a hibridrepcék alkalmazkodó képességét a Safer nevű hibridünk. Stabilitásának is köszönhetően 2015-től a regisztrációs kísérletek egyik sztenderdje a Safer. És nem is akármilyen sztenderd: 2016-ban és 2017-ben is a legbőtermőbb kontroll fajtának bizonyult, megelőzve a középérésű sztenderdeket is. 2017-ben az államilag elismert fajták közt is a győzedelmeskedett (2. grafikon). Ugyanakkor a Safer egyszerre képes nagy termést és kiváló olajtartalmat elérni, így olajhozama, amit a termésből és az olajtartalomból számítunk, és amit a bonifikációs értékesítésnél végül kifizetnek, jelentősen meghaladja a konkurens termékekét.
Az új, InVigor termékeinkkel is az a célunk, mint a Saferrel: megteremteni a genetikai alapot az eredményesebb, biztonságosabb repcetermesztéshez. Az INV1030 extra magas olajtartalmával, az INV1022 kiemelkedő termőképességével és termésstabilitásával szolgálja ezt a célt.
SZERZŐ: SZP