Az IGC (Nemzetközi Gabonatanács) szerint a 2025/26-os szezonban a világ napraforgótermelése 9%-kal 56,6 millió tonnára nőhet. Ugyanis a top-4 termelő közül három a tavalyitól jobb termést arat.
Szép a globális kép
10 nappal ezelőtt az USDA jelentése alapján még 10 millió tonna feletti uniós termésről írtunk, ma az IGC már jóval óvatosabb becslést ad. De még eszerint is lényegesen jobb lesz az idei aratás:
- az EU-ban a tavalyi 8,3 millió tonnáról 9,4 millió tonnára emelkedhet a napraforgó-termelés idén (+14%),
- Oroszországban 18,3 millió tonnára nőhet (+8%),
- Ukrajnában pedig, 14,5 millió tonnás termést arathatnak (+11%).
- Csak Argentínában várható csökkenés a vetésterület 7%-os zsugorodása miatt. Itt 4,7 millió tonnával számolnak az elemzők.
A helyi elemzők borúsabbak
Az EU Bizottság legfrissebb becslése kicsit szerényebb, 9,2 millió tonnással terméssel kalkulál (+12%). Az ukránok saját becslése is visszafogottabb: az APK‑Inform szerint talán 13,6–13,7 millió tonnás termést arathatnak, ami 7%-kal több, mint 2024-ben. Ennek oka, hogy az aszály miatt a déli termőterületeken – ahol a napraforgó-állományok fele található – terméscsökkenésre lehet számítani. Oroszországban viszont optimisták a helyi elemzők, akik 19–20 millió tonnás termést prognosztizálnak. Ezt arra vezetik vissza, hogy a növény termőterülete 941 ezer hektárral nőtt.
Az árakra nehezedő nyomás
Ukrajnában még mindig van az ó termésű napraforgóból. A gyárba beszállított (50%-os olajtartalmú) termény tonnánként 26.500–27.000 hrivnyáért (215–219 ezer Ft/t) cserél gazdát. Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy az aratáshoz közeledve egyre nyomottabbak lesznek az árak. Ennek okai:
- a fentebb jelzett bőségesebb termés,
- a tervezett, 10%-os exportvám miatt több szója és repce maradhat Ukrajnán belül,
- az olajütők – tanulva a tavalyi évből – gyorsabban tudnak váltani egyikről a másik alapanyagra,
- a napraforgóolaj világpiaci ára alacsony maradt.
Magyarországon 190–220 ezer forint körül alakul a kaszatok ára. A szezon kezdete óta volt már ettől jóval magasabb, de alacsonyabb is. Ha maradna a 200 ezres árszint, sok boldog termelőt látnánk idén.