fbpx

Tolonganak érte a biotermelők, 70 gazda már előjegyezte

Írta: Gönczi Krisztina - 2025 július 04.

A svájci biogazdálkodók biztosan meg tudják fizetni ezt az új, autonóm robotot, mert már a piaci bevezetése előtt hetvenen előjegyezték. A gép éjjel-nappal, nagy pontossággal dolgozik, és lézerrel irtja a gyomot.

lézeres gyomirtó robot
Fotó: Caterra

2026-ban érkezik a svájci gyomirtó robot

A Caterra, a Zürichi Műszaki Egyetem spin-off cége 2026-ra tervezi egy teljesen autonóm, lézeres gyomirtó robot piaci bevezetését. A Grasshopper, azaz a „Szöcske” – nevével ellentétben – nem túl fürge, viszont éjjel-nappal és kedvezőtlen időjárási körülmények között is folyamatosan dolgozik. A hivatalos piacra lépés előtt 2025 folyamán tizenegy prototípust tesztelnek terepi körülmények között a gazdaságokban.

Így működik

A Caterra Grasshopper egy teljesen elektromos, önjáró szántóföldi robot, amely mesterséges intelligencián alapuló képfelismerő rendszert és lézeres technológiát alkalmaz a kapás kultúrák gyommentesítésére. A gép mélytanulási algoritmusa valós időben képes megkülönböztetni a kultúrnövényeket, a gyomokat és a talajt. Ezután lézerimpulzusokat irányít a gyomnövényekre, amelyek a hőhatás következtében néhány órán belül elpusztulnak – mindezt anélkül, hogy bolygatná a talajt vagy kárt tenne a haszonnövényekben.

A mindössze 300 kg súlyú robot 1,5 vagy 1,8 méteres nyomtávval működik, és alacsony talajtömörítő hatással bíró kerekekkel van felszerelve. Akkumulátora 16–24 órás működést tesz lehetővé, munkasebessége 80 méter/óra. A táblahatárok digitálisan kijelölése után a robot teljesen autonóm módon dolgozik – biztonságosan, akár éjszaka vagy kedvezőtlen időjárás esetén is –, mivel a lézerrendszere zárt rendszerű.

Már 70 gazda jegyezte elő

A biotermesztők számára a kézi kapálás a teljes termelési költség 20–50%-át teszi ki, különösen olyan növényeknél, mint a sárgarépa. A Grasshopper jelentősen csökkenti a munkaerőigényt és teljesen kiváltja a vegyszeres gyomirtást. A robotot eddig sárgarépában, hagymában, cikóriában, édesköményben és spenótban tesztelték, és most folyik további tíz kultúrában az „oktatása”. Az üzemi kísérletek négy géppel indultak, de év végére akár 20 egység is járhatja a földeket.

A Caterra úgy tervezte a gépet, hogy minden időjárási körülmény között megbízhatóan működjön, akár nedves vagy fagyott talajon is. Kis súlya lehetővé teszi, hogy akkor is a földekre mehessen, amikor a nagy traktorok már elakadnának. Az érdeklődés hatalmas iránta: már több mint 70 svájci termelő szerepel a várólistán.