fbpx

Körvonalazódik a szabadkereskedelem Ukrajnával

Írta: Szerkesztőség - 2025 július 02.

Kétoldalú szabadkereskedelmi megállapodásra készül Ukrajna és az EU, amely tartósan liberalizálhatja az feldolgozott termékek kereskedelmét, értsd: az élelmiszerek forgalmát. A mezőgazdasági alapanyagok terén csak Ukrajna alkalmazkodási tempójától függ a kvóták és vámok leépítésének sebessége.

Ukrajna
Fotó: Shutterstock

Hosszú távra szóló megállapodás

Ukrajna hamarosan kétoldalú megállapodást jelenthet be az Európai Unióval a meglévő szabadkereskedelmi egyezmény frissítéseként – nyilatkozta Tarasz Kacska, az ukrán gazdasági miniszterhelyettes és az ország kereskedelmi képviselője a „State and business: from dialogue to partnership” fórumon. Az új megállapodás már nemcsak átmeneti vagy egyoldalú – mint az EU által 2022-ben bevezetett autonóm kereskedelmi intézkedések –, hanem stabil és kölcsönös alapokra épülne.

Az élelmiszeriparban is erősödik a verseny

Kacska szerint sikerült olyan irányt kialkudni, amelyik elsősorban a feldolgozott termékeket érinti. A mezőgazdasági alapanyagok továbbra is „érzékeny” termékek maradnak, legalábbis addig, amíg Ukrajna nem tud teljes egészében megfelelni az uniós termelési előírásoknak. Ez a kereskedelempolitika erősíti Ukrajna élelmiszeriparát, és az ország előbb-utóbb nemcsak napraforgóolajból, hanem minden másból is polcra kész ennivalóval lephet meg minket.

Mezőgazdasági termelés uniós standardok szerint

Az Euronews számolt be arról, hogy az Európai Bizottság is bejelentette a szabadkereskedelmi megállapodás létrejöttét Ukrajnával.

A legújabb nyilatkozat szerint:

  • Ukrajna vállalta, hogy 2028-ig fokozatosan összehangolja mezőgazdasági termelési normáit az európaival, beleértve az állatjólétet és a növényvédőszer-használatot is.
  • Az EU védelmi mechanizmusokat vezet be a belső piac védelmére, ha egyes importtermékek súlyos piaci zavarokat okoznának.
  • Érzékeny termékeknél – például tojás, cukor, búza – növelik ugyan a kvótákat, de azok a stabilitás érdekében a korábbi forgalmi szintek alatt maradnak.
  • A kevésbé érzékeny termékeknél mérsékelt kvótanövekedés várható.
  • Egyes termékek teljesen liberalizálva lesznek, például a tejpor, az erjesztett tejtermékek, a gomba és a szőlőlé.

(Az egyes termékek „érzékenységét” a korábbi piaci zavarok és az EU importbefogadó képessége alapján állapították meg.)

Ezzel párhuzamosan Ukrajna vállalta, hogy jelentősen növeli a sertés-, baromfi- és cukor importjára vonatkozó kvótákat az EU-ból, és több terméknél csökkenti vagy megszünteti a vámokat. A Bizottság szerint ez új exportlehetőségeket nyit meg az uniós gazdák előtt, különösen Ukrajna szomszédos tagállamaiban.

A következő lépések

A felek most a technikai részletek véglegesítésén dolgoznak. A Bizottság néhány napon belül benyújtja a megállapodást a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek. Az EU oldaláról a Tanács hivatalos döntése szükséges a megállapodás elfogadásához, amely végül az EU–Ukrajna Társulási Bizottságon keresztül történik majd meg. A felek abban is megállapodtak, hogy a következő években újraértékelik az egyezményt, figyelembe véve Ukrajna gazdasági integrációját és a szabványokhoz való igazodás előrehaladását.

Lásd kapcsolódó cikkünket: Visszaálltak a régi kvóták Ukrajnával – átmenetileg?

▼Hirdetés

▼Hirdetés