fbpx

Mulcs kontra csupasz talaj – meglepő eredmények szőlőben

Írta: Sándor Ildikó - 2025 május 26.

Császártöltésen is megmutatta magát a talajtakarás előnye: a szőlősorok között mért vízmegtartás nem hagyott kétséget. A Lucza Szőlész Praktikum császártöltési állomásán nemcsak a talajszelvény feltárása és a szőlő élettani vizsgálata kapott helyet, hanem gyakorlati bemutató is arról, hogy milyen hatással van a talajborítás a vízháztartásra és a mikrobiológiai aktivitásra. A Talajreform.hu képviseletében Molnár Tamás mutatta be azt az összehasonlító mérést, amely egy bodzaültetvény és egy szőlőültetvény sorai között zajlott. Az egyik sorban kaszált takarónövény-maradványok borították a talajt (mulcs), a másikban csupasz felszínt találtunk.

Homokon is lehet élet: mitől él a talaj?

A különbség szembeötlő volt: a mulccsal fedett talaj jóval több nedvességet őrzött meg, míg a csupasz, megművelt sor köze gyorsabban kiszáradt. Ez nemcsak a növények vízellátására van hatással, hanem a talaj életére is. „Ha nincs víz, a talajélet is alszik” – fogalmazott Molnár Tamás, rámutatva, hogy a talaj mikrobiológiáját a gyökérválladékok éltetik, amihez elengedhetetlen a takarónövények jelenléte.

A térség – a Duna hordalékán kialakult meszes homoktalaj – külön kihívás elé állítja a gazdákat: a magas pH-érték számos tápanyagot elérhetetlenné tesz a növények számára. A gyökerek által kiválasztott anyagok viszont savanyítják a közvetlen környezetüket, így jobb tápanyagfeltárás, semlegesebb kémhatás és aktívabb talajélet alakulhat ki a fedett területeken.

Vízmegtartás mulccsal: mérésekkel bizonyították hatékonyságát

A Lucza Szőlész Praktikum 2025 tavaszi sorozata olyan gyakorlati tudásátadó esemény, amelyet az AGRO.bio Hungary Kft. a Magyar Talajtani Társaság, a Pro-Feed Kft. szervezett azzal a céllal, hogy a szőlőtermesztésben érintett szakemberek és gazdák közvetlen terepi körülmények között frissíthessék ismereteiket a szőlő–talaj rendszer működéséről, ehhez csatlakozott a Talajreform csapata is. A sorozat különlegessége, hogy minden helyszínen más-más szőlőbirtokon, más-más talajtípusban és éghajlati viszonyok között vizsgálták a gyökérzónát, a talajbiológiát és a növényélettani folyamatokat.

Milyen talajban terem a legjobb szőlő? – 7 helyszín, 7 tapasztalat

Az idei Lucza Szőlész Praktikum helyszínei: Disznókő Zrt., Belward Pincészet, Csanádi Szőlőbirtok, Gál Szőlőbirtok és Pincészet, Podmaniczky Szőlőbirtok és Pince, Babarczi Szőlőbirtok és Pince, és a Vesztergombi Pince voltak.

A helyszínen több cikkünk és videónk is készült, ez is érdekelni fogja: Talaj a bor mögött – a szőlőtermesztés rejtett tényezői