A mezőgazdasági szektorra specializálódott, holland Rabobank szakértői szerint 2025-ben világszerte emelkedni fognak a műtrágyaárak. Ez rontja a termelők vásárlóerejét és a tápanyag-utánpótlás színvonalát – hivatkozik az elemzésre a World Grain.

Hullámvölgybe kerültünk
A Rabobank megfigyelése szerint a műtrágyaárak és a termelők vásárlási hajlandósága egy hullámgörbe szerint alakul, melynek mélypontja – amikor hosszan és általánosan úgy érezték a termelők, hogy nem tudják megfizetni a műtrágyát – 2022/23-ban volt. A bank RaboResearch-indexe arra utal, hogy a piac elmozdult egy viszonylag jól ellátott időszakból egy alacsony kínálattal jellemezhető ciklus felé, amikor nőnek a műtrágyaárak, és romlik a tápanyag-utánpótlás. A kedvezőtlen helyzet várhatóan az év végéig fennmarad.

Sok bizonytalanság – sok kivárás
A kínálati oldalon ugyanis továbbra is fennakadások tapasztalhatók, főként a globális termelői struktúrák átalakulása és a kínai export csökkenése miatt. Kína esetleg csak 2025 második felében növelheti ismét a kivitelt, amennyiben a tavaszi trágyázási időszak után enyhülnek a belföldi igények.
A piacot emellett a vámintézkedések is bizonytalanná teszik. (Ez uniós-orosz vonatkozásában is fennáll, itt írtunk róla: Műtrágyaárak: meddig tart a nyugalom?) Az elemzők szerint a vámintézkedések különösen az amerikai termelőket sújthatják, ahol a politikai változások hatására már eddig is műtrágyahiány és áremelkedés volt tapasztalható.
Globálisan a nitrogén- és foszforalapú termékek drágulása várható elsősorban, ennek következtében pedig a kereslet visszaesik. Ezért általános kivárásra, így a piaci aktivitás fokozatos csökkenésére lehet számítani idén. Mindez annak tükrében is szomorú, hogy a globális műtrágyaigény évről évre emelkedne (2030-ig 11%-kal), persze elsősorban Dél-Amerika és Dél-Ázsia országaiban.